Werkwijze voor de periode 2001 -2006 Het ringen van jonge lepelaars kan het beste gedaan worden in de periode dat de jongen aan het nest gebonden zijn. Afhankelijk van de ligging en de omvang van de kolonie kan met een klein aantal mensen de kolonie betreden worden om de jongen uit de nesten te nemen, te ringen en biometrische gegevens te verzamelen en vervolgens hen weer terug te plaatsen. Ervaring heeft geleerd dat een storing dan kort duurt en vrij snel na de ringsessie is de kolonie weer volledig in rust. Nog nooit is vastgesteld dat jongen ernstig nadeel ondervinden van het ringen. De Werkgroep gaat verder door met het verzamelen van alle zichtwaar- nemingen (in 1998 ongeveer 6100 waarnemingen uit binnen- en buitenland), deze gegevens worden ondergebracht bij het Vogeltrekstation. Verder wil de Werkgroep actief zijn in het onderzoek in het buitenland, met name in het Afrikaanse deel van de trekbaan en in de overwinteringgebieden. Naast het uitvoeren van tellingen en het waarnemen van geringde dieren zal ook aandacht besteed worden aan de begeleiding/opleiding van mensen ter plekke. Dit jaar zijn opnieuw jonge Zeeuwse Lepelaars van werkelijk prachtige kleuningen voorzien. De eerste golf dateert van half juni. Identificatie is mogelijk via twee identieke witte kleurringen met twee-letter-inscriptie, 90 graden gedraaid en van boven naar beneden te lezen. Aan een extra rode ring is direct in het veld waarneembaar dat het om een "Middelplaten-beest 2002" gaat. Verder zijn wij ook zeer geïnteresseerd in de grootte van de groepen die worden waargenomen. Je kan er zo o.a. mooi de trekgolven mee zichtbaar maken. Ik hoop dat deze wetenschap jullie zal stimuleren om deze grote witte flappers in de toekomst nog enthousiaster te bekijken en de waarnemingen naar mij door te mailen. Verder ben ik uiterst geïnteresseerd in alles wat zich op Lepelgebied in de Delta voordoet (en eventueel heeft voorgedaan). Met name info over het langdurig rondhangen op bepaalde locaties en vaak bezochte foerageerplaatsen in de periode april t/m juli is van harte welkom. Tegenwoordig is via de mail snelle actie en reactie mogelijk, mede namens de Werkgroep Lepelaar, bij voorbaat dankl ORNITHO-CUISINE Het inventarisatie-seizoen is inmiddels ver gevorderd; die van Oranjezon mag nu al een succes genoemd worden en de Patrijzen deden het ook niet slecht (althans, niet in mijn gebieden). Aan de laatste inventarisatie heb ik een paar leuke ideeën overgehouden voor het bereiden van jonge Patrijzen. Benodigdheden: 4 jonge Patrijzen 75 gr boter 5 cl olie 1.5 dl droge witte wijn of rosé smaakstoffen (zout en peper) Bereiding: De net gevangen jonge Patrijzen eerst plukken en daarna kort afschroeien in een klein beetje olie of (room-) boter. Vervolgens de ingewanden verwijderen en de vogels uitleggen in een braadslee. Bestrooi ze licht met wat zout en peper en smeer ze in met olie. Gebruik de resterende olie en boter om de vogels in circa 35 minuten in de oven op liefst 190 graden te garen. Bedruip het vlees gedurende de baktijd regelmatig. Wanneer de vogels gaar zijn, uit de braadslee halen, maar wel warm houden. Het resterende vocht in de slee afblussen met de droge witte wijn of rose (laatste heeft mijn voorkeur) en licht in laten binden. Serveer de Patrijzen op een schaal, geflankeerd door aardappelkroketjes en beetgare brocoli. Drink bij dit gerecht dezelfde droge witte wijn of rose die je ook voor het afblussen hebt gebruikt, maar wel goed koud!!! Een erg lekker mediterraan alternatief is, om in plaats van gewone olie, olijfolie te gebruiken, gebruik dan voor het afblussen ook zeker de rose en braad de vogels, gekruid met tijm, bonenkruid, rozemarijn en behoorlijk wat lavendel. Voor de smaak kan je ook nog wat hele sjalotten met het geheel meebraden. Deze variant is het lekkerst als je de Patrijzen serveert met een pasta (bijvoorbeeld tagliatelle), groene asperges, artisjok en morieljes in een bruine roomsaus. Ik wilde nog een variant proberen met Kwartels, maar die staan nog niet eens op mijn jaarlijst, dus die houden jullie tegoed. VOGELWAARNEMINGEN OP WALCHEREN IN WINTER 2001/2002 (DECEMBER-FEBRUARI) Vanaf nu zal ik - in de plaats van Jaco Walhout - trachten de waarnemingen van vogels op Walcheren samen te vatten in een ordelijk overzicht. De gegevens zijn vooral verzameld via het DeltaVogelNet, en er is dankbaar gebruik gemaakt van de overzichten op de website van de VWG (www.birdingzeeland.nl). t Zweimpje 17e jaargang nummer 2 mei200212 Samenvatting van een rapport van Werkgroep Lepelaar Mat S.M. Jongeneten, Werkgroep Lepelaar, Steunpunt Delta Molendijk 5, 4471 BN Wolphaartsdijk, 0113 - 581962, matheus@zeelandnet.nl t Zwelmpje 17" jaargang nummer 2 mei2002 13 Zwelm smakelijk, Erikfh

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 8