INHOUD biz Inhoud Redactioneel Agenda 2 Gestreepte Strandloper langs de Oostperkweg 3 Grauwe Fitis op 28 augustus 2002 te Westkapelle 5 Midwintertelling 2002 7 Over Waterrietzangers en hun voorkomen op Walcheren 13 In de greep van een klauwbotje 17 Omitho-cuisine 18 Vogelwaarnemingen op Walcheren in vooijaar2002 (maart-mei) 19 In memoriam A.J.H. Baron van Lynden 25 REDACTIONEEL Het voor u liggende augustus-nummervan 't Zwelmpje kwam heel wat sneller tot stand dan het vorige. Dit dankzij de inspirerende zomer met bijzondere soorten op Walcheren en de schrijfdrang van sommige leden. NOTEER IN UW AGENDA De bijeenkomsten vinden plaats in het MICMEC, Korenbloemlaan 5 te Vlissingen. 16 november Ganzen/Kleine Zwanentelling 27 november 19.30 Vogels van de Rottemeren Dialezing over broedvogels, doortrekkers en dwaalgasten van de Rottemeren door Chris van Rijswijk. 12 december 19.15 SOVON-avond Dit vindt plaats in de Zeeuwse bibliotheek en is georganiseerd door het Zeeuws Vogelaarsoverieg in samenwerking met Stichting Het Zeeuwse Landschap. 19.15 Opening en inleiding door Eric Marteijn 19.30 SOVON-projecten door Arend v. Dijk i.s.mAlex Wieland en Gerwin Geertse 20.15 Pauze met boekverkoop 20.30 De nieuwe broedvogelatlas en Zeeuwse situatie door Jan-Willem Vergeer Hoe je je op kunt geven wordt nog bekendgemaakt. 14 december Ganzen/Kleine Zwanentelling 21 december 9.00 Ganzenexcursie De traditionele ganzenexcursie start weer bij het station van Middelburg en zal wel weer de nodige leuke soorten opleveren, zoals elk jaar. In 1999 IJseend, Ross Gans, Zwarte Rotgans en Ruigpootbuizerd, in 2000 Zwarte Rotgans, Wilde zwaan en Grote Stem, in 2001 Ringsnavelmeeuw, Witbuikrotgans en Sneeuwgans. Waarom zo weinig leden hieraan meedoen blijft een raadsel. 18 januari Midwintertelling GESTREEPTE STRANDLOPER LANGS DE OOSTPERKWEG ONTMOETING MET EEN VERRE GAST DICHT BIJ HUIS Wat is geluk? Een filosofische vraag, waarbij u zich misschien afvraagt of deze in 't Zwelmpje thuishoort. Mijns inziens wel, mits er een verband is met een ornithologische belevenis van enige betekenis. De toevoeging van de Gestreepte Strandloper als 325e soort aan de Walcheren-lijst is naar mijn bescheiden mening zo'n gebeurtenis. De ontdekking van deze vogel door ondergetekende op vrijdag 30 augustus 2002 langs de Oostperkweg, onder de rook van industrieterrein Ramsburg, Middelburg was typisch een geval van meer geluk dan wijsheid. Hierbij dringt zich direct de vraag op of minderwijze mensen per definitie meer geluk hebben, maar dit terzijde. Wolters' woordenboek noemt verschillende betekenissen voor het woord geluk, waaronder "gunstig toeval of aangenaam voorval". Dit dekt wat mij betreft de lading als het gaat om de waarneming van bovengenoemde vogel. Mijn plan was namelijk om op deze vrijdag achtereenvolgens mijn kinderen naar school te brengen, de barbier te bezoeken en tenslotte omstreeks 09.00 uur goed gekapt richting Rammekens te fietsen. Helaas (of naar later bleek gelukkig voor mij, hoewel dit ook weer de vraag is, want misschien pleisterde er juist die morgen een Bairds in de Sloehaven, maar ik geef toe, dit is wel erg speculatief) bleek er bij de kapper sprake te zijn van een collectieve ontslagname van het vrouwelijk personeel waardoor de wachttijd opliep tot ruim anderhalfuur. Uiteindelijk was ik om 10.45 uur weer thuis en restte mij nog slechts een dik uur voordat ik mijn opwachting weer moest maken op het schoolplein. De keuze tussen uitgebreid de Volkskrant lezen of toch een rondje fietsen, maar dan dichter bij huis, werd in het voordeel van laatstgenoemde optie beslist. Tien minuten later zet ik voor het eerst die week een kijker voor mijn ogen bij het recent afgegraven slibdepot aan de Oostperkweg. De derde vogel die in beeld loopt is een Gestreepte Strandloper. Hoewel ik mijn mobiele telefoon bij heb zondig ik tegen de ongeschreven regels en rij ik alvorens de waarneming wereldkundig te maken in een nieuwe officieuze recordtijd naar huis (om telescoop, veldgids en atlas te halen) en vice versa. De vogel foerageert bij mijn terugkomst nog rustig in de plas en blijkt een vers juveniel exemplaar te zijn. Dik tien minuten na de ontdekking gaat de piepermelding dan toch de lucht in en bel ik de eerste mogelijke belangstellenden. Buiten de Gestreepte Strandloper bevinden zich in en langs de plasjes diverse andere steltlopers waaronder zo'n 15 watersnippen, een Oeverloper, enkele Witgatten, een Bosruiter, een Kemphen, enkele Groenpoot- en Zwarte ruiters en een Temmincks Strandloper, de laatste overigens ontdekt door de toegesnelde Pirn en Sander. De Gestreepte Strandloper toont zich ondertussen erg alert en ril. Tobi en Rob arriveren nog ruim op tijd om de vogel mooi te zien. Eenmaal vliegt de vogel op, om toch weer (dichtbij) te landen, maar vijf minuten later, inmiddels is het 11.40 uur, vliegt de vogel zonder aanwijsbare oorzaak met het merendeel van de t Zwelmpje 17e jaargang nummer 3 augustus 2002 2 Jan Goedbtoed t Zwelmpje 17" jaargang nummer 3 augustus 2002 3

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 3