Roofvogels De waargenomen roofvogels waren Buizerd (81), Torenvalk (47), Sperwer (21), Blauwe Kiekendief (l),Smelleken (1) en Slechtvalk (1). In tegenstelling tot vorig jaar werden geen Bruine Kiekendieven gezien. De midwintertelmethode is niet geheel geschikt om het werkelijk aantal overwinterende rovers op Walcheren te benaderen. De aantallen geven dan ook geen juist beeld van het aantal overwinterende roofvogels. Echter door de continuering van de telling kan wel wat over een aantalontwikkeling worden gezegd. Ekster De Ekster doet het erg goed. Er werden maar liefst 369 ex geteld. Sinds 1991 wordt de soort door de tellers meegenomen, maar nooit eerder was het aantal getelde ex. zo hoog. De binnenduinrand en de bossen wordt tijdens een MWT nooit geteld. Er zullen hier nog zeker enige tientallen bevinden. 160 140 120 100 e 80 60 40 20 0 iaar Sperw er Buizerd BI Kiekendief Smelleken S3 Torenvalk Bijzonderheden Iedere midwintertelling worden er wel leuke "bijvangsten" gedaan. Een opsomming: een Roodkeelduikerwerd gezien in het zuidelijk deel van het kanaal door Walcheren. Hier bevond zich ook een Zwartkopmeeuw. Een Roerdomp liet zich zien in de Westkapelse oostkreek. Andere leuke reigersoorten waren in totaal vier Kleine Zilverreigers en twee Kwakken. Deze laatste in het Veerse bos. Een Pijlstaart zat in de Westkapelse kreek, een Nonnetje in de Rammekenshoeken een Topper in het zuidelijk deel van het kanaal. Dé vreemde eend in de bijt was ongetwijfeld de Rosse Stekelstaart in de Spuikom van Ritthem. Er was wederom een Kuif- X Tafeleend te bewonderen. Ditmaal niet in de Veerse kreken maar in de Spuikom van Ritthem. Er werden maar liefst 9 Waterrallen gezien. Vaakwordt deze soort door hun geheimzinnige gedrag over het hoofd gezien. In de Rammekenshoek werd meer dan de helft van het totaal gezien (5 ex) Een Dwerameeuw vloog boven een akker langs de Oostkapelseweg. Slechts 1 Usvoael werd opgemerkt. Tot slot zat er, net als voorgaande jaren, weer een Grote Gele Kwikstaart in Middelburg. Dankwoord Dank gaat uit naar alle tellers die ook deze midwintertelling weer op Walcheren deed gebeuren: Jaco Walhout, Jos Tramper, Jan Tuin, Jan Willemse, Jan Goedbloed, Co Smit, Jan Hengst, Ralf Joosse, Rob Sponselee, Fred Twisk, Gido Davidse, Karei Leeftink, Erik Sanders en Marcel klootwijk. Jos wordt tevens bedankt voor de tabel MWT resultaten van 1984 t/m 1996. Literatuur - Geertse, G; 1999, Midwintertelling 1999, 't Zwelmpje, 14:2, augustus 1999 - Geertse, G; 2001Midwintertelling op binnendijks Walcheren 2001't Zwelmpje, 16:3, augustus 2001 - Walhout, J; 1997, Midwintertelling 1997, 't Zwelmpje, 12:3, november 1997 - Walhout, J; 1998, Midwintertelling 1998, 't Zwelmpje, 13:4, november 1998 - Walhout Twisk; 1998, Vogels van Walcheren, Stichting Avifauna van Walcheren, Middelburg Gerwin Geertse OVER WATERRIETZANGERS EN HUN VOORKOMEN OP WALCHEREN Over smaak valt niet te twisten, maar ik ben geneigd om een uitzondering te maken voor de Waterrietzanger. Wie zal niet beamen dat deze vogel erg tot de verbeelding spreekt wat betreft het uiterlijk? Mij bekruipt altijd de gedachte dat dit één van de mooiste Europese vogelsoorten moet zijn. Ongetwijfeld is dit vooral te wijten aan de markante, geelbeige strepen op de kop en de 'tramrailzen' op de rug. Dubbeljammer is het dan, dat het deze soort in zijn Oost-Europese broedgebieden niet voor de wind gaat. Zijn broedareaal loopt ruwweg van Oost-Europa oostelijk tot de Oeral. Behoudens de hoofdmacht in Oost Polen zijn de Europese populaties vrij klein en geïsoleerd, en ook niet t Zwehnpje 17e jaargang nummer 3 augustus 2002 12 figuur 7: aantalontwikkeling roofvogels tijdens MWT t Zwelmpje 17e jaargang nummer 3 augustus 2002 13

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 8