INHOUD biz Inhoud Redactioneel Agenda 2 Vangst van zeldzame dwaalgast op Walcheren 3 Wilson's Stormvogeltje langs Westkapelle 5 Broedvogelinventarisatie Perd/x perd/x op Walcheren 2002 6 De Bonte kraai in het Deltagebied, winter 2001-2002 11 Omitho-cuisine 14 Vogelwaamemingen op Walcheren in zomer 2002 (juni-augustus) 15 Een kerstverhaal 20 REDACTIONEEL Zoals trouwe lezertjes natuurlijk direct al hadden opgemerkt heeft dit Zwelmpje een nieuwe omslag. Aangezien de oude groene omslagen op waren heeft uw redacteur van de gelegenheid gebruik gemaakt om een nieuw omslag te ontwerpen en wel zo dat dit voortaan is voorzien van een fraaie kleurenafbeelding. Leden die vinden dat zij bijzonder mooie foto's en aquarellen e.d. hebben gemaakt, worden dan ook opgeroepen deze beschikbaar te stellen voor de omslagen van toekomstige Zwelmpjes. Of er dan voor elk nummer een nieuwe foto of andere afbeelding wordt gebruikt is nog afhankelijk van het kostenplaatje, maar de redactie heeft er heel wat voor over om 't Zwelmpje op te stoten in de vaart der vogelaars. De inhoud van dit Zwelmpje bestaat uit een leuke mix van belevenissen bij mooie en nieuwe soorten en inlossingen van oude beloftes. NOTEER IN UW AGENDA De bijeenkomsten vinden plaats in het MICMEC, Korenbloemlaan 5 te Vlissingen. 21 december 9.00 Ganzenexcursie De traditionele ganzenexcursie start weer bij het station van Middelburg en zal wel weer de nodige leuke soorten opleveren, zoals elk jaar. In 1999 Ijseend, Ross Gans, Zwarte Rotgans en Ruigpootbuizerd, in 2000 Zwarte Rotgans, Wilde zwaan en Grote Stem, in 2001 Ringsnavelmeeuw, Witbuikrotgans en Sneeuwgans. Waarom zo weinig leden hieraan meedoen blijft een raadsel. 18 januari Midwintertelling 29 januari 19.30 Roofvogels van Zuid-Beveland Niels de Schipper laat ons een "ruwe" video van 1 1 /2 uur over roofvogels van Zuid- Beveland zien: ringen, jongen, nesten enz. Adri Joosse verschijnt prominent in beeld, terwijl tevens beelden van Fred Twisk (in korte broek) zijn beloofd. 15 februari Ganzen/Kleine Zwanentelling 26 februari 19.30 Jaarvergadering en video De belangrijke en interessante jaarvergadering met verkiezing van bestuursleden en bier en hapjes. Daarna zullen er video's vertoond worden, onder meer de video van de Pelagische Tocht van 2002, gemaakt door Guus van Duin en één van Rob Sponselee's fameuze videos. 15 maart Ganzen/Kleine Zwanentelling VANGST VAN ZELDZAME DWAALGAST OP WALCHEREN. Op 25 september 2001 begon ik om 7.20 uur in het Waterwingebied "Oranjezon", Vrouwenpolder met het opzetten van mistnetten om daarmee t.b.v. ringonderzoek vogels te vangen. Normaal staan de netten ruim voor zonsopgang vangklaar, maar i.v.m. de vrij dichte mist was dat deze morgen niet het geval. De omstandigheden om vogels te vangen waren dus niet bepaald ideaal. De netten echter toch geplaatst in de hoop, dat de mist snel zou verdwijnen. Het pakte l echter anders uit, want pas omstreeks 11.30 uur begon de mist langzaam op te I trekken en kwamen er wat vogels in actie. Vrijwel direct daarna zag ik bij controle van de netten in één ervan twee vogels hangen. Op korte afstand van het net aangekomen, dacht ik dat het een Zanglijster en een Koperwiek waren. Bij j laatstgenoemde vogel viel mij direct een heel duidelijke witte wenkbrauwstreep op, ver vóór en achter het oog doorlopend. Ik vond dit voor een Koperwiek dermate opvallend, dat het voor mij aanleiding was om de vogel bij het uit het net halen alvast maar eens goed te bekijken. Hierbij vielen al direct meerdere, van Koperwiek afwijkende, kenmerken op. Een oranjebruine borst en beigeoranje flanken, een witte ongestreepte/ongevlekte buik, lichtbruingrijze oksels en de kleur van de poten duidden erop, dat ik een andere lijsterachtige dan een Koperwiek, had gevangen. Het drong gelijk tot me door, dat ik hier wel eens met een zeldzame dwaalgast te doen zou kunnen hebben. Raadpleging van de "groene" Svensson even later bracht direct de oplossing: een Vale Lijster (Turdus obscurus). Veel tijd om nu de vogel op het gemak te bekijken was er niet, want er was heel wat werk aan de winkel. Voor het Vogeltrekstation en de Commissie Dwaalgasten Nederlandse Avifauna moest het nodige documentatiemateriaal worden verzameld, zoals biometrische gegevens, een uitgebreide beschrijving van het verenkleed en foto's. Na de overige gevangen vogels te hebben geringd en t losgelaten kon ik alle aandacht aan de Vale Lijster gaan besteden. Ter plaatse (binnen) maakte ik een beschrijving van het verenkleed en nam enige biometrische gegevens op. Daarna zocht ik een geschikte plek om dia's van de vogel te maken. Op hoop van zegen maakte ik met de Vale Lijsterin de ene hand 1 en mijn fotocamera in de andere een aantal dia's, die later bleken nog niet eens zo slecht te zijn. Na de vogel nog eens goed te hebben bekeken, je ziet deze soort per slot van rekening niet elke dag, gaf ik hem/haar, nu met ring, weer de vrijheid. Onderstaande beschrijving is gebaseerd op eigen aantekeningen en dia's. t Zwelmpje 17e jaargang nummer 4 november 2002 2 Jan Goedbloed t Zwelmpje 17' jaargang nummer 4 november 2002 3 t

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 3