begroet. De vogel volgt precies dezelfde route als de Wilson's en is compleet anders. Hoewel het erg goed blijft vliegen (honderden Dwergmeeuwen en Bonte Strandlopers per uur) besluiten we om af te nokken en literatuur te zoeken en een computer om duidelijkheid over de waarneming de wereld in te sturen. Indien aanvaard betreft het een nieuwe soort voor Nederland, en de derde voor de Noordzee. De soort is één van de algemeenste vogelsoorten ter wereld maar in Europa erg zeldzaam. In de Golf van Biskaje is de soort vrij algemeen maar waarnemingen vanaf de kust zijn zeer zeldzaam. Er zijn gevallen bekend noordelijk tot het noorden van Noorwegen en oostelijk tot in Polen. Een absurd geval is de Wilson's die dood werd gereden op een kruispunt ergens in Baden- Würtemberg, diep in Duitsland. Tijdens een van de eerste pelagische tochten vanaf de Engelse oostkust in de Noordzee werd dit jaar in september ook een Wilson's gefotografeerd. Ga volgend jaar toch maar eens mee met de Zeeuwse pelagic! BROEDVOGELINVENTARIS ATIE PERDIX PERDIX OP WALCHEREN 2002 Inleiding In het voorjaar van 2002 werd door de Vogelwerkgroep Walcheren een broedvogel- inventarisatie van de Patrijs Perdix perdix op Walcheren gehouden. Aanleiding van de inventarisatie was de voortschrijdende achter uitgang van de soort in de afgelopen decennia in ons land. Tot en met de jaren 1990 was Zeeuws- Vlaanderen een landelijk bolwerk voor de soort. Ook hier lijkt nu een kentering aan de gang te zijn (Casteiijns, 2001). Een actueel overzicht in de broedverspreiding van de Patrijs op Walcheren ontbrak, waardoor de behoefte ontstond voor een gebiedsdekkende inventarisatie van de soort. Werkwijze In de periode half februari tot en met augustus werkten elf inventariseerden hun inventarisatiegebied verscheidende keren af. Dit varieerde van 3 tot 14 maal. Meestal gebeurde dit in de vroege ochtend en avond. Ook werd 's middags en 's nachts geïnventariseerd. Het zwaartepunt van de inventarisatierondes lag in de maanden maart, april en mei op mooie rustige dagen. De waarnemingen werden genoteerd op 1:12500 kaarten, met daarbij de datum en tijd. Doordat de Patrijs een moeilijk te inventariseren soort betreft, werden naast de systematische inventarisatie losse waarnemingen verzameld. De veldkaarten werden verzameld, waarna, alle losse waarnemingen op de kaarten werden ingevuld. Vervolgens werden de kaarten tegen elkaar geplakt, zodat een complete kaart van Walcheren ontstond. De waarnemingen werden geïnterpreteerd volgens van Dijk, 1996. Het minimum is gebaseerd op uitsluitend alle territoria die gelden volgens van Dijk, 1996. Een enkele waarneming van één indi vidu of paar mag niet worden meegenomen. Door dat de soort een moeilijk te inventariseren soort is, heb ik deze waarnemingen als mogelijk territorium be schouwd. Het maximum is gebaseerd op het minimum plus het aantal mogelijke territoria. De populatie- schatting is gebaseerd op deze inventarisatieresultaten. Voor de niet systematisch geïnventariseerde gebieden is gecompenseerd met vergelijkbare gebieden. Het onderzochte gebied betreft het gehele "eiland" Walcheren (exclusief Neeltje Jans) met als oost grens Suzanna polder (inclu sief), Quarlespolder (exclu sief) en Sloegebied (inclu sief). Circa 70% van (het niet- stedelijke deel van) Wal cheren werd systematisch geïnventariseerd (figuur 2.1). Uit de overige gebieden kwamen uitsluitend losse waarnemingen. Niet geïnventariseerde ge bieden waren een groot deel van de duinen, binnen- duinrand tussen Zoutelande en Dishoek, Welzinge, Ritthem e.o., Sloegebied en het gebied Oostkapelle- Figuur 3.1mogelijke (grijs) en waarschijnlijk/zekere Serooskerke-Gapinge-Veere. (zwart) broedgevallen Patrijs 2002 v.: t Zwe/mpje 17e jaargang nummer 4 november 2002 6 Sander Lilipaly. Kleine Werf straat 11, 4332 AH Middelburg t Zwe/mpje 17e jaargang nummer 4 november 2002 7 Figuur 2.1: geïnventariseerd gebied (donkergrijs) 10 -11 12Km

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 5