tabel 4.1: historische gegevens broedpopuiatie Patrijs Perdix perdix afkomstig van Provinciaal Weidevogel Meetnet Conclusie Uit de inventarisatie en de gegevens afkomstig van het Provinciaal Weidevogel Meetnet kan geconcludeerd worden dat in 2002 100-150 paar Patrijzen P. Perdix op Walcheren een territorium hadden en de stand hier het afgelopen decennium stabiel is. Het magere aantal van dit jaar uit de monitorgebieden in vergelijking tot voorgaande jaren is minstens opvallend. De komende jaren zal blijken of dit een begin is van een afname. Dankwoord Allereerst ben ik dank verschuldigd aan de personen die een inventarisatie- gebied voor hun rekening namen. Dit waren: Gerwin Geertse, les Goedbloed, Jan Hengst, Johannes Luiten, Koos Minnaar, Erik Sanders, Rob Sponselee, Jan Tuin, JacoWalhout, Pieter Westerbeke en JanWillemse. Een speciale dank gaat uit naar Gerard van Zuijlen (Provincie Zeeland) van wie ik de soortkaarten van de Patrijs P. perdix mocht ontvangen van zijn Walcherse broedvogel monitorgebieden. Tot slot ben ik erg dankbaar voor het ontvangen van de losse waarnemingen, die een belangrijke bijdrage leverden aan de inventarisatie. De volgende personen leverden: Floor Arts, Pieter Beeke, Peter Boelée, Jan Goedbloed, Gido Davidse, Ralf Joosse, Piet de Keuning, Karei Leeftink, Sander Lilypaly, Rutgervan Ouwerkerk, Han Reijnhoudt, Co Smit, Jos Tram per en Fred Twisk Literatuur Castelijns, H. 2001. Dramatische achteruitgang van de Patrijs Perdix perdix in Midden Zeeuws Vlaanderen. Limosa 74.1 2001 Smulders, B.J., Joosse, A. 1969. Avifauna van Walcheren. Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging Walhout Twisk, 1998. Vogels van Walcheren. Stichting Avifauna van Walcheren, Middelburg DE BONTE KRAAI IN HET DELTAGEBIED, WINTER 2001-2002 De Bonte Kraai is in het Deltagebied een steeds schaarser wordende overwinteraar. Waren er vroeger alleen al op Walcheren 100 tot 200 overwinteraars (Walhout Twisk 1998), tegenwoordig is het met één enkel exemplaar wel bekeken. Ook van de overige Zeeuwse en Zuid-Hol(andse eilan den is de soort inmiddels vrijwel verdwenen. Voor een goede beschrijving van het historische voorkomen van de Bonte Kraai in het gehele Delta-gebied zie Meininger Slob (1983). In dat artikel wordt het begin van de afname in de Delta beschreven en de vermoedelijke oorzaken van de afname belicht. Onderstaand overzichtje bevat alle mij bekende waarnemingen uit de voorbije winter. Waarnemingen werden verzameld via het Delta Vogel Net (DVN) en via de maandelijkse watervogeltellingen van het Rijksinstituut voor Kust en lee/RIKI. Hoewel niet alle delen van het Deltagebied tijdens de winter evenveel aandacht krijgen geeft onderstaand overzicht waarschijnlijk een vrij volledig beeld van de aantallen. In totaal hebben in het Deltagebied gedurende de winter van 2001-2002 ten minste 11-16 Bonte Kraaien overwintert. Dit aantal zal in de komende jaren waarschijnlijk alleen maar verder afnemen. Maasvlakte Van twee plaatsen werd steeds één exemplaar gemeld. Op de vlakte bij de Vuurtoren van begin februari tot midden april en in dezelfde periode enkele malen op de Westplaat. Wellicht gaat het hierom hetzelfde exemplaar. Goeree-Overflakkee Alleen op de Kwade Hoek werd een enkele maal den Bonte Kraai gezien. In het verleden werden Bonte Kraaien ook regelmatig in groepen op de Plaat van Scheelhoek en op de Slikken van Flakkee gezien. Schouwen-Duiveland Op Schouwen werden geen Bonte Kraaien gezien. Noord Beveland Op de Goudplaat aan de noordoever van het Veerse Meer verbleven deze winter maximaal drie exemplaren. Deze werden vooral gezien op de Goudplaat maar ook op het Aardbeieneiland. Zuid Beveland In het Sloegebied werden op een opspuitterrein aan de Luxemburgweg twee Bonte Kraaien gezien. Gezien de kleine afstand tussen de Goudplaat en de Luxemburgweg en het gebrek aan vervolgwaarnemingen waren dit vermoedelijk vogels uit het Veerse Meer. Walcheren De vogel die langdurig op de Vierhoogten en in Oranjezon verbleef was de enige overwinteraar in het Walcherse. Zeeuws Vlaanderen Henk Castelijns en Jaap Poortvliet stelden voor de Steltkluut een overzicht samen van de wintergevallen in Zeeuws Vlaanderen (Castelijns t Zwelmpje 17e jaargang nummer 4 november 2002 Welzinge* 2 3 2 1 1 2 St. Laurense hoek noord* 2 1 3 2 3 2-3 St. Laurense hoek zuid* 1 4 4 4 5 2 Kleverskerkse hoek* 4 3 3 2 2 0-1 Kievitshoek* 3 1 1 1 1 index monitor gebieden 100 138 154 123 123 69 Gerwin Geertse t Zwelmpje 17e jaargang nummer 4 november 2002 11

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 7