S| INHOUD blz Inhoud Redactioneel Agenda 2 Een verslag (je) van de Nolledijk 2002 3 Waar ligt trektelpost De Nolle? 5 Roodstuitzwaluwen langs de Nolledijk in oktober 2001 en november 2003 6 Adulte Roze spreeuw over de Nolledijk op 18 juni 2002 7 Atalanta's langs de Nolle 9 Hazelwormen bij de Nolle 12 Hoe lang nog vindt de Huiszwaluw zijn plek op WalcherenS 13 Verslag Mystery Bird Competition 17 Waarnemingen op Walcheren in herfst 2002 17 Verantwoord studeren 24 REDACTIONEEL Zowaar een nummer (bijna) geheel gewijd aan trektelpost de Nolle Waarmee ook tegelijk is aangetoond dat daar meer te beleven is dan alleen grote aantallen trekvogels. Tevens markeert dit nummer het afscheid van Johannes Luiten die getrouwd is en elders gaat wonen en een poging doet dit nummer alleen vol te schrijven. Maar dit streven wordt verhinderd door de onderzoeks coördinator en de aanstormende jonge garde (zie het Nolleverslag). Thomas Luiten zal voortaan het waarnemingenoverzicht gaan verzorgen. Overigens wordt de zuidelijke Noordzee ten tijde van het verschijnen van dit nummer getroffen door een olieramp die duizenden slachtoffers maakt onder vooral Zeekoeten en Alken, en die de gemoederen danig bezig houdt. Jan Gaedbloed NOTEER IN UW AGENDA De bijeenkomsten vinden plaats in het MICMEC, Korenbloemlaan 5 te Vlissingen. 15 februari Ganzen/Kleine Zwanentelling 26 februari 19.30 Jaarvergadering en video Het bestuur heeft enige problemen gehad met de invulling van bestuursfuncties, en is dan ook blij twee nieuwe bestuursleden voor te kunnen stellen. Daarna zullen er video's vertoond worden, m. n. één van Rob Sponselee's fameuze video's. 1 maart 13.30 Excursie Roofvogelwerkgroep Zeeland o.l.v. Ton Bakker. Parkeerplaats de Kraaijenberg, Fianestraat, Bergen op Zoom. 15 maart Ganzen/Kleine Zwanentelling 26 maart 19.30 Plan Tureluur Een ongetwijfeld zeer interessante lezing door Ted Sluijter over dit nu al beroemde natuurontwikkelingsproject rond de Oosterschelde. 23 april 19.30 Gierzwaluwen Let op Dit is niet de laatste woensdag-van de maand. Deze avond is i.v.m. koninginnedag verzet!!! Mevrouw Mourmans uit Roosendaal geeft een lezing met video-beelden over de Gierzwaluw. Tenslotte is Oost-Souburg niet voor niets de plaats waar het succes van de Gierzwaluwenpannen begonnen is.... 28 mei 19.30 Nog geen programma bekend. EEN VERSLAG(JE) VAN DE NOLLEDIJK 2002 Bij een drukke periode van tellen hoort een verslagje, of niet dan? Dit jaar heb ik van alle getelde dagen de dag - en uurtotalen etc bijgehouden. Het vergde me heel wat tijd, maar ik vond het wel leuk. Elk jaar is het een verassing wat er komen gaat en/of welke invasie er dit jaar zal komen. Nu ja, dit laatste was het geval van de Kruisbek. De eerste telling werd verricht op 9 juni. De laatste dit jaar viel op 6 december. Met dik 287 uur tellen, ruim 645000 vogels verdeeld over 169 soorten (inclusief 4 exoten), was het voor de Nolle een redelijk goed jaar. Echte klappers waren: Roze Spreeuw (1) en Roodstuitzwaluw (1). In totaal werden van de 84 tellingen ca. 15 dagrecords en meerdere jaarrecords verbroken. De soorten die dit jaar voor het eerst langs de Nolle waargenomen werden, waren: Kwak, Wilde Zwaan, Grote Zee-eend en een "mini"exoot: de Mozambiquesijs. Op 16 juni werden we plotseling opgeschrikt door tientallen Kruisbekken die in zuid-zuidoostelijke richting langs de Nolle trokken, tot vreugde van de tellers die fanatiek en vroeg begonnen met tellen. Velen kregen het vermoeden dat dit wel eens zou kunnen duiden op een invasie! En dat bleek maar weer eens. De laatste grote invasies van Kruisbek langs de Nolle deden zich voornamelijk voor in 1990, 1991 en 1993. In juni dit jaar werden 651 Kruisbekken op hun trekweg gezien, verder 58 in juli, 199 in augustus, maar liefst 895 in september, 58 in oktober, 109 in november en 0 in december (er werd ook maar 1 dag, respectievelijk 1 uur geteld). Dit brengt het totaal op 1980 vogels! In ieder geval een nieuw jaarrecord. Helaas hebben we het dagrecord niet kunnen verbreken. Het hoogste aantal werd geteld op 3 september, met exact 350 exemplaren in 7 uur tellen. Zoals bleek uit de gegevens, werden met mooi weer en met winden tussen oost en zuid hogere aantallen genoteerd. Zeer opvallend waren de pieken, namelijk 16 en 17 juni met 420 vogels, en 2 en 3 september met totaal 646 ex. Misschien is het iedereen die regelmatig de Nolle bezocht opgevallen dat de Kruisbekken het beste vlogen tussen 8.00 en 9.00 uur van juni t/m begin augustus, en tussen 9.00 en 10.00 uur van augustus t/m september. Daarna waren er geen regelmatige waarnemingen meer. t Zwelmpje 18e jaargang nummer 1 februari 2003 2 t Zwelmpje 18e jaargang nummer 1 februari 2003 3

't Zwelmpje | 2003 | | pagina 3