van de totale hoeveelheid trekkende Atalanta's en geven alleen een indicatie van de totale hoeveelheid. Maar waar je ook was op die dagen, op de Nolle of gewoon op het strand, een dergelijke massale vlinderverplaatsing is een indrukwekkende ervaring. Met dank aan alle tellers van de Nolle, en met name de notulisten Pieter Beeke, Arjan Boele, Sander Lilipaly en Peter Meininger. HAZEL WORMEN BIJ DE NOLLE Peter Meininger zag op zondag 26 augustus 2001 om 06:40 net voor het hoogste punt van de strandovergang De Vijgheter bij de trektelpost De Nolle, iets liggen dat leek op een grote regenworm. Het beest lag op het asfalt, een centimeter of 40 vanaf de berm. De lengte bedroeg 20-25 cm, de dikte minder dan 1 cm. De rug was ongetekend donkerroodbruin, schubben o.i.d werden niet opgemerkt. De kop leek op een hagedissekop, zonder duidelijke overgang van kop naar lichaam (de kop was dus vrijwel even breed als het lichaam). PLM meende een flitsend tongetje te zien. Het beest kronkelde op slangachtige wijze met snelle "slagen" tussen de vegetatie en verdween. PLM: "Even overwoog ik nog hem te pakken, maar - hoewel ik sterk dacht aan een Hazelworm - weerhield het flitsende tongetje me toch... Om nu op de Nolledijk aan je eind te komen door een beet van de bedrieglijk op een Hazelworm gelijkende Zuidamerikaanse killer-snake... De reptielenzoo Iguana is immers niet heel ver." Ten onrechte werd PLM door ondergetekende beticht van overmatig drankgebruik de avond tevoren, zoals blijkt uit het vervolg. Op 2 september 2002 zag en fotografeerde Arjan Boele bij de Nolle een Hazelworm. De exacte vindplaats was aan de zeezijde van de smalle duinstrook, direct aan de voet van het duin bij de telpost. De Hazelworm zat op zand wat begroeid was met een soort vetplantje. De lengte was 8,3 cm (gemeten aan de hand van de dia en ondergrond), de buik en flanken waren zwart, de rug grijzig met een zwarte rugstreep. De kop was zwart/grijs. Deze Hazelworm is ook gezien door Pieter Beeke Johannes Luiten. Voor degenen die onbekend zijn met de neder landse reptielen: een Hazelworm is een pootloze I hagedis en geen slang. Dat is te zien aan de volgende kenmerken: hij heeft bewegende oogleden, I meer dan één rij schubben aan de buikzijde en een staart die gemakkelijk loslaat. Hij leeft in vrijwel geheel Hazelworm foto Arjan Boele Europa, Zuidwest-Azië en Noordwest-Afrika. Hij wordt door de verborgen leefwijze niet vaak waargenomen, houdt een winterslaap van oktober tot maart, en leeft voornamelijk van naaktslakken en regenwormen. De kleur is meestal goudgeel, de wijfjes vaak donkerder, de jongen hebben een donkere rugstreep. De Hazelworm is nog nooit in Zeeland waargenomen, dus waarschijnlijk is de soort hier uitgezet. In 2001 en 2002 is de Hazelworm op meer plekken in het duingebied opgedoken, o.a. in Meijendel, de Amsterdamse Waterleidingduinen en Kenne- merland Noord, waar vermoedelijk ook sprake is van uitzetting. De soort komt wel voor in Belgie ten zuiden van Zeeuws-Vlaanderen. Overigens zag Johannes Luiten op 2 september 2002 ook nog in een flits een hagedis, met poten dus. Details konden niet worden waargenomen. Waarnemingen van Hazelwormen en andere reptielen worden graag ontvangen, dus dat wordt opletten komende herfst. Met dank aan Peter Meininger, Arjan Boele (0348-551789, ahboele@freeler.nl) Johannes Luiten en RAVON (Reptielen, Amfibiën en Vissen Onderzoek Nederland, www.ravon.nl). HOELANG NOG VINDT DE HUISZWALUW ZIJN PLEK OP WALCHEREN? uiteenzetting van het Huiszwaluwinventarisatiejaar 2002 In de zomer van 2002 is Walcheren, het deel ten westen van het kanaal, geïnven tariseerd op de Huiszwaluw. Dit in navolging van de gebiedsdekkende inventarisatie van 2001. Tijdens deze laatst genoemde telling werd een dieptepunt van de soort vastgesteld (360 - 400 broedparen). Voor een verslag van deze telling wordt verwezen naar het Zwelmpje 17:1, feb 2002; De Huiszwaluw als broedvogel op Walcheren in 2001; Geertse, 2002. In dit stuk wordt ingegaan op de aantallen per telgebied en van heel Walcheren. Ook worden de verschillen in de mate van af- en toename in verschillende delen van Walcheren vergeleken met elkaar. Resultaten t Zwetmpje 18" jaargang nummer 1 februari 2003 12 Jan êoedbloed t Zwefmpje 18e jaargang nummer 1 februari 2003 13 Jan Goedbtoed Plaats 2001 2002 Plaats 2001 2002 Vlissingen 8 4 Domburg 3 3 Biggekerke 15 0 Vrouwenpolder 52 36 Koudekerke 10 0 Oostkapelle 44 39 Groot-Valkenisse 0 0 Grijpskerke 4 1

't Zwelmpje | 2003 | | pagina 8