t Zwelmpje 18 jaargang hummer 1 februari 2003 22 Mannelijke Zwartkoppen skulkten in een tuin te Oostkapelle op 12/01 (GM), in Westerzicht op 20/01 (RS) en in een tuin te Dishoek op (o.a.) 02/02 (JG). Ook enkele tjiftjaffen en Vuurgoudhaantjes trotseerden hier en daar op Walcheren de koude Nederlandse winter. Eind december werd één van de Kuifmezen weer ge2ien rond de Kaalkoppias in Oranjezon (MK); ook op (o.a.) 16/02 waren daar 2 ex. aanwezig (ES). Op 11/01 (5 GM) en 16/02 (6 ES) werden Zwarte Mezen waargenomen in Oranjezon. Een Bonte Kraal bivakkeerde op 04/01 bij Poppendomme (PS); op 09/02 zat een exemplaar in de Westhothaven (RS). Naast Oranjezon en de omgeving van Veere (o.a. 24/12 3 TL) lijken ook de duinen rond Dishoek favoriete stekken te worden voor Goudvinken (bijv. 19/12 4, 13/02 3 JG). Groepjes Fraters foêrageerden 14/12 (22 PdV), 25/12 (40 NdS) en 26/01 (4 ES) op Neeltje Jans. Kruisbekken werden 21/12 gezien in de Anjelierenlaan, Vlissingen (1 RS), op 16/02 (3 ES) en 23/02 (4 GG) in Oranjezon en op 26/02 (4) en 27/02 (1over Dishoek (JG). Leuk was een tam le-winter vrouwtje Geelgors dat 05/01 op het slik van de Sloehaven aanwezig was, foeragerend op aanspoelsel (JW), evenals de waarneming van een overtrekkende vogel bij Hof Ter Veste, Middelburg, op 07/02 (PB). Een groepje van 10 Sneeuwgorzen werd op 03/01 opgemerkt boven de Zeedijk van Westkapelle (GM). Op dezelfde locatie was zowel 24/01 als 25/01 nog een exemplaar ter plaatse (PAW TL, PB). Thomas Luiten, Smgelweg 2, 4333 LÉ Sint Laurens fu/ten. kids&solcon. n! AVIFAUNA Voor degenen die Vogels van Walcheren nog niet in hun bezit hebben is dit het moment om een exemplaar aan te schaffen. De prijs is namelijk sterk verlaagd, namelijk van 20 naar€ 7,5 Het boek beschrijft het voorkomen van alle op Walcheren waargenomen vogelsoorten (historie en specifiek de periode 1969-1993 met aanvullingen t/m 1998). Meer informatie is te vinden op de website www.birdingzeeland.nl. Het boek is te verkrijgen op de vergaderingen van Vogelwerkgroep Walcheren of door 7,50 3,50 verzendkosten over te maken op giro 532497 t.n,v. Vogelwerk groep Walcheren, Middelburg. Persoonlijk af halen en betalen bij ondergetekende is ook mogelijk. Het boek is ook verkrijgbaar bij boekhandel de Drukkery in Middelburg (op de Markt) en bij de Milieuwinkel in de Reigerstraat, eveneens in Middelburg. Taco BLAUWE REIGER VANGT DODAAR5 Het loont altijd de moeite om even uit de auto te gaan en in de Zuidersluis- watergang bij de Waterzuivering bij Ritthem te kijken. Vanaf het meest zuidelijke bruggetje halverwege de Waterzuivering waren ap 25 februari een Grote gele kwik en een vrouw Ijsvogel te zien. Een volwassen Blauwe reiger kwam aanvlie gen en landde op de oever. Vrijwel direct vloog de vogel weer op en landde in t Zwelmpje 18' jaargang nummer 1 februari 2003 23 het water en ving een Dodaars. Waarschijnlijk profiteerde de reiger van het feit dat de Dodaars net even onder water was. De reiger had de Dodaars bij de linkerpoot en vloog op om op de oever te .gaan staan. Maar de Dodaars spartelde en de poot gleed uit de reigersnavel. Telkens moest de reiger verpakken, waarbij de Dodaars enkele malen ontsnapte en probeerde weg te rennen. Dat valt niet mee als je daar niet op gebouwd bent. Door de felle pikken van de reiger was al direct schade aangericht, want er kwam bloed uit de snavel van de Dodaars. Plotseling kwam er een andere volwassen Blauwe reiger aanvliegen die de succesvolle jager wegjoeg en de inmiddels nauwelijks meer bewegende Dodaars overnam. Hij vloog ermee de sloot achter de Waterzuivering in. Na een kwartiertje was hij er nog niet in geslaagd de Dodaars naar binnen te werken, de overgang van hals naar lichaam was hem te veel. Ik vond het wel welletjes zo. Jan êoedbtoea VAN De ONDERZOEKSCOÖRDINATOR Vanaf heden hangt Gerwin definitief het onderzoekscoördinatorschap aan de wilgen. Daarmee is deze eervolle functie vacant komen te staan. Wij zijn nu naarstig op zoek naar iemand die deze taak op zich wil nemen. Het gaat voornamelijk om het in goede banen leiden van de maandelijkse ganzen- en zwanentelling (okt-mrt) en de jaarlijkse midwintertelling in januari. De belangrijkste werkzaamheden zijn: de telgebieden verdelen onder de (veelal vaste) tellers, telformulieren verspreiden, de resultaten binnenhalen en deze doorsturen naar de provinciale coördinator. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Gerwin Geertse: tel: 0118-591693 of email: ggeertse@hotmail.com VAN DE REGIOCONSULENT VOGELBESCHERMING Na ruim vijf jaar met veel plezier bij Vogelbescherming Nederland (VBN) te hebben gewerkt als regioconsulent Delta West Brabant, is er een einde geko men aan dit dienstverband. Vanaf 1 juli ben ik in dienst bij Staatsbosbeheer als belangenbehartiger voor met name West Brabant. Er komt geen opvolger voor de functie regioconsulent Delta West Brabant, want onlangs hebben het bestuur en de Ledenraad van VBN besloten tot opheffing van de regionale vertegen woordigingen. Vanwege het Scheldeproject, bestaat er een kans dat er een medewerker voor een aantal dagen per week in Goes wordt gestationeerd, maar daarover is nog geen beslissing genomen. Deze gang van zaken betekent dus jullie vanaf nu contact moeten leggen met VBN in Zeist (algemeen

't Zwelmpje | 2003 | | pagina 13