t Zweimpje 18 jaargang nummer 1 februari 2003 INHOUD blz Inhoud Redactioneel Agenda 2 Audouins Meeuw op Neeltje Jans 3 De Kerkuil in 2002 4 Ganzen- en zwanentelllng 2002/2003 6 Kort Jaarverslag 2002 9 Verslag jaarvergadering 26 februari 2003 11 Financieel jaaroverzicht 2002 13 Gift Stichting Avifauna Walcheren 13 Midwintertelling 2003 14 Waarnemingen op Walcheren in winter 2002/2003 18 Avifauna 22 Blauwe reiger vangt dodaars 22 Van de onderzoekscoördinator 23 Van de regioconsulent Vogelbescherming 23 Walcheren Fiets-Bigday 2003 24 REDACTIONEEL Spectaculaire waarnemingen en soorten, trektellingen, inventarisaties en ander moois, je zou zeggen dat het toch niet moeilijk moet zijn om de Zwelmpjes vol te krijgen. Dat is dan ook niet het probleem. Ër wordt geschreven en er worden foto's ter beschikking gesteld. Waarvoor veel dank. Maar uw redacteur heeft blijkbaar de blues in het voorjaar en krijgt het dit jaar alweer niet voor elkaar om het mei-nummer in mei en zelfs niet in juni en juli te laten verschijnen. Dat zowel printer als scanner inmiddels de geest hebben gegeven is niet genoeg excuus. Maar niet getreurd, het augustus-nummer is al voor een flink deel klaar en zal eind augustus (of tenminste begin september) verschijnen. Daarin weer leuke waarnemingen en bijzondere soorten, en dat zal ongetwijfeld ook weer opgaan voor het december-nummer, maar daarvoor moeten jullie nog wel even eerst het veld In en daarna nog even achter de pc. Jan Goedbloed NOTEER IN UW AGENDA De bijeenkomsten vinden plaats in het MICMËC, Korenbloemlaan 5 te Vlissingen. In juli vind geen bijeenkomst plaats. 27 augustus 20.00 Kroegavond Deze gezellige avond vindt weer plaats óp het terras van café De Bommel op de Markt te Middelburg. Het eerste drankje is traditiegetrouw voor rekening van de VWG. t Ztvefmpje 18e jaargang nummer 1 februari 2003 3 13 september 0.00-18.00 Fiets-fcigday Voor uitgebreide informatie zie achter In dit nummer. 27 september 8.00 Pelagische tocht Alweer de derde spectaculaire 2eetocht alleen voor diegenen die zich opge geven hebben. Vertrek vanuit de binnenhaven van Neeltje Jans naast de Room potsluizen, met de Maatje Adriana en schipper Hoogerwerf. 7 oktober Ganzen/Kleine Zwanentelling 29 oktober 19.30 Polen Richard Rozemeijer heeft een eco-relsburo en komt ons van alles en nog wat over Polen vertellen. AUDOUINS MEEUW OP NEELTJE JANS De Stormvloed kering in de mon ding van de Oos- terschelde staat bij sommige Zeeuwse vogelaars al jaren bekend als een prima plaats om groepen meeuwen af te zoeken op leuke soorten en leuke (kleur)ringen. Op 1 mei 2003 bezocht ik het voormalig werkeiland Noordland en trof daar om 12.55 u een groep van ongeveer 110 meest onvolwassen grote meeuwen aan. Ik richtte mijn telescoop op de groep om eventueel aanwezige kleurringen af te lezen maar zag vrijwel direct een stevige rode meeuwensnavel achter een Zilvermeeuw uitsteken. Snel reed ik enkele meters verder om ook de rest van de vogel te zien. Tot mijn verbijstering bleek het een vrij grote meeuw mei een lichtgrijze bovenzijde, een grote donkerrode snavel, en opvallend lange en blauwgrijze (ongeringde) poten. Nadat de vogel zijn vleugel strekte en daarbij een vleugelpatroon als van eerste zomerkleed Zwartkopmeeuw liet zien was er maar één conclusie mogelijk; hier stond een tweede zomer Audouins Meeuw, de eerste voor Nederland. Binnen enkele minuten werd de waarneming via het semafooncircuit gemeld en de bewakingsdienst van de Stormvloedkering van de verwachtte stormloop op de hoogte gebracht. Binnen een half uur waren Peter Meininger, Sander Lilipaly en Erik Sanders de eerste Zeeuwen ter plaatse. Deze werden op de hielen gevolgd door Peter de Vries die haastig uit een pashokje was gestormd, daarbij de verkoper in opperste verwarring achterlatend. Nadat het eerste "bewijsmate- Dé Audouins meeuw foto Niels de Schipper 2

't Zwelmpje | 2003 | | pagina 3