INHOUD blz REDACTIONEEL NOTEER IN UW AGENDA ONTDEKKING VAN DE BAARDGRASMUS t Zwelmpje 18' jaargang nummer 3 augustus 2003 2 Inhoud Redactioneel Agenda 2 Ontdekking van de Baardgrasmus 3 Zeetrek te Westkapelle in 2002 4 Broedvogelinventarisatie Oranjezon en Oranjebosch 2002 9 Cijfertjes over onze website www.birdingzeeland.nl 14 Goudplevierentelling 17 Waarnemingen op Walcheren in voorjaar 2003 17 Wie coördineert wat binnen de VWG? 22 Ledenlijst 22 In ieder geval één oplettend lezertje heeft opgemerkt dat elke pagina van het vorige mei-nummer voorzien was van de kop van het februari-nummer. Op de omslag stond het goed vermeld. Noodgedwongen werd het vorige nummer (op ingewikkelde wijze) uitgeprint via e-mail en de pc en printer van Gerwin (waarvoor dank) en daarbij zijn enkele foutjes erdoor geglipt. De computer van de redacteur is inmiddels vervangen zodat dit nummer weer zonder fouten (I?) en met veel foto's en tekeningen kan verschijnen. 't Zwelmpje maak ik nog steeds in Word. Dat gaat wel, maar is niet ideaal, zoals iedereen die al eens geprobeerd heeft een figuur te positioneren, kan beamen. Misschien dat het beter gaat mbv een ander programma, bijvoorbeeld een eenvoudig dtp-programma (dtp desktop publishing). Wie heeft hier erva ring mee en heeft een goede tip voor de redactie? Voor het ter perse gaan van dit nummer was een Blauwe rotslijster aanwezig op het opslagterrein van Westkapelle. Bravo Arjen! Da's alvast een mooi artikel voor het volgende nummer. Jan êoedbloed De bijeenkomsten vinden plaats in het MICMEC, Korenbloemlaan 5 te Vlissingen. 27 september 8.00 Pelagische tocht Alweer de derde spectaculaire zeetocht, alleen voor diegenen die zich opge geven hebben. Vertrek vanuit de binnenhaven van Neeltje Jans naast de Room potsluizen, met de Maatje Adriana en schipper Hoogerwerf. 18 oktober Ganzen/Kleine Zwanenteiling 29 oktober 19.30 Polen Richard Rozemeijer heeft een eco-reisburo en komt ons van alles en nog wat over Polen vertellen. t Zwelmpje 18' jaargang nummer 3 augustus 2003 3 15 november Ganzen/Kleine Zwanenteiling 26 november 19.30 Marten van Dijl De bekende fotograaf (van de Dutch Birding-site) met fraaie dia's van Zeeuwse zeldzaamheden (inclusief Maasvlakte) en zeldzame en minder zeldzame ganzen. 13 december Ganzen/Kleine Zwanenteiling Het programma voor december is nog niet bekend. Het wordt mogelijk een lezing of weer een ganzenexcursie. Check de mail of informeer bij het bestuur. Uiteindelijk was het dan weer zo ver, een weekje vo gelen in Zeeland. Met een stralend zonnetje vertrokken de drie Twentse vogelaars vrijdagochtend 25 april rich ting het Kustlicht Westkapelle. Vrijdagmiddag na aan komst snel de auto uitgepakt en toen op weg naar de inlagen van Noord-Beveland. Ter plaatste troffen we o.a. een Kuifduiker in zomerkleed aan. De volgende ochtend, zaterdag 26 april om 5 uur vertrokken naar Breskens. Het weer was compleet omgeslagen. Na wekenlang schitterend weer met goede wind was het deze ochtend regenachtig met zuidwestenwind. Toch was er deze ochtend nog redelijke trek van Zwaluwen en zagen we een Velduil ter plaatse. Het weer werd echter steeds slechter en rond de middag besloten wij terug te gaan naar Walcheren. In de namiddag toch nog even naar 't Vroon om te kijken of er Bokjes aanwezig waren. Een grote tegenvaller want er liepen maar liefst 4 grote stieren en om daar bij in de wei te gaan leek ons niet zo'n goed idee. Al discussierend over de mogelijkheden om toch de wei in te gaan, kreeg Gerwin last van hoge nood. Hij liep naar de bosjes aan de andere kant van de weg. (Gelukkig keek hij niet de hele tijd naar beneden tijdens het plassen.) Opeens zag hij iets bijzonders. Jan en Eddy werden er bij geroepen. Na het aanschouwen van deze vogel keken we elkaar aan en riepen in koor: "Baardgrasmus". De eerste voor Walcheren, een soort die je ook niet elke dag in Twente tegenkomt! Snel de vogellijn ingesproken; ondertussen was Gerwin begonnen met het filmen van de vogel. Om de Zeeuwse vogelaars te informeren hebben we Gerard Troost gebeld. Na een halfuur filmen zijn we teruggereden naar Kustlicht om het filmmateriaal te bekijken: het resultaat was schitterend. Dé Baardgrasmus foto Gerwin van de Maat

't Zwelmpje | 2003 | | pagina 3