t Zwelmpje 18g jaargang nummer 4 december 2003 22 Jaco t Zwelmpje 18' jaargang nummer 4 december 2003 VERSLAG PELAGISCHE TOCHT 27 SEPTEMBER 2003 en 1 over de Jacob Catsweg bij Grijpskerke door Unprepared), Boomvalk, Smelleken (vrouwtjes over Slibdepot door Jaco en De Kleine Trappers en vrouw over Zuiderhoofd door Westmalle), Krombekstrandloper (2 Slibdepot door o.a. Luilakken), Kleine strandloper (1 slibdepot door diverse teams), Houtsnip (1 Westhove door Gouden Eikels, zeer vroeg!), Middelste jager (1 Zuiderhoofd door Heitendurpers), Geelpootmeeuw (o.a. 1 adult Zeedijk), Pontische meeuw (1 Kreek Westkapelle door Unprepared), Noordse stern (o.a. 1 Zuiderhoofd door Unprepared), Zomertortel (door diverse teams), Kerkuil en Ransuil (Baaiweg door Gouden Eikels) en Bosuil (luid roepend Oranjebos door Gouden Eikels), Gierzwaluw (1 Nolle, Gouden Eikels), Ijsvogel (diverse teams, o.a. Westkapelle), Oeverzwaluw (Zoutelande, Westmalle), Roodkeelpieper (1 over opslagterrein Wk door Kleine Trappers), Grote pieper (1 over Puinpad door Gouden Eikels), Duinpieper (1 Puinpad, Gouden Eikels en 2 over Dishoek door Unprepared), Grote gele kwikken (door vrijwel alle teams diverse exemplaren), Sprinkhaanzanger (1 slibdepot, Kleine Trappers), Rietzanger (2 Opslagterrein Wk, Kleine Trappers), Kuifmees (2 Dishoek, Kleine Trappers), Zwarte mees (door diverse teams), Sijs (door diverse teams de eerste kleine groepjes), Kruisbek (o.a. 1 over opslagterrein door Luilakken) en Ortolaan (2 over Dishoek door Unprepared). Een imposante lijst, maar helaas zonder echte klappers. Natuurlijk waren er nog wel enkele leuke bijna claims, zoals een mogelijke Vale spotvogel die even glimpte langs het Puinpad (Gouden Eikels) en een mogelijk Steppe- of Arend buizerd over de Begraafplaats van Westkapelle (polsvlekken, buikvlek, zeer bleke staart, forse vogel), door Jaco. Van de laatste vogel is voor de zekerheid nog wel een plaatje geschoten, dus wie weet krijgt e.e.a. nog een staartje. Het team "De Kleine Trappers" had geen enkel risico genomen en sleepte alle beschikbare prijzen in de wacht, namelijk voor de mooist versierde fiets (dank voor de show les!), de meeste kilometers (naar schatting 100-110 fietskilometers, ter vergelijk de Uulskukens bleven steken bij 45 kilometer, maar dat was dankzij een defecte kilometerteller), de beste soort (Roodkeelpieper) en de meeste soorten. Omdat er eigenlijk niet echt sprake was van een goede ontdekking vandaag besloot de jury de beschikbare prijs (een fraai vogelboek) als aanmoedigingsprijs te geven aan het jongste team van de deze dag: De Spaanse Keizerarenden. De Gouden Verrekijker werd door Jan Goedbloed, een van de Uulskukens en winnaar van vorig jaar overhandigd aan les en Pieter die als bonus een niet te versmaden zoen van onze redacteur kregen. Leuk was dat alle Walcherse teams (met uitzondering van De Luilakken) zich verzameld hadden op het terras bij De Bommel. De eerste plannen voor volgend jaar zijn al gesmeed en aantallen en soorten worden al weer tegen elkaar opgeboden! Naar alle waarschijnlijkheid wordt de volgende Bigday begin oktober 2004 gehouden. Alle deelnemers bedankt voor hun inzet! 23 In mijn aankondiging van de pelagische tocht deed ik de volgen de voorspellingen: een naar het noor den ruimende en afnemende wes tenwind kracht 2, wat lichte buien en fantastische vogels. "Een paar vaaltjes bij de boot, is dat teveel gevraagd?" Inderdaad, vaaltjes bij de boot waren teveel gevraagd. Maar het weer was schitterend en de zee rustig en de vogels werkten weer mee: met het meegebrachte brood en visafval werd een grote groep meeuwen (Kleine mantelmeeuw 800+, Grote mantel meeuw 100+, Zilvermeeuw 15, Dwergmeeuw 25, Drieteenmeeuw 5, Kokmeeuw 5, Stormmeeuw 3) gelokt, die bijna continu met de boot meevloog en die van allerlei moois aantrok: Grote jager minimaal 5, Middelste jager 1 schitterende adult intermediair, Kleine jager minimaal 6 waarvan 1 prachtige lichte adult met zeer lange staartpennen, Noordse stormvogel 14 waarvan weer enkele mooi dichtbij de boot, Grauwe pijlstormvogel 2, niet vlak naast de boot zoals vorig jaar maar iets verder (maar fraai genoeg voor bijgaande foto) en enkele Jan-van-genten. Verder werden gezien: Roodkeel- duiker 2, Jan-van-gent 30+, Aalschol ver 5+, Blauwe reiger 1 richting Enge land, Rotgans 2 bij de haven, Zwarte zee-eend 17, Grote stern 1Visdief 75, Noordse stern 10, Zeekoet 15+, Alk 3. Aan zangvogels werden gezien 5 niet te determineren piepers en, erg leuk, 2 IJsgorzen op 30 km uit de kust. Een drijvende en opgezwollen Bruinvis hield de gemoederen langdu rig bezig. Kortom, het was weer prachtig. Grauwe pijlstormvogel foto Marten van Dij! Grote jager foto Marten van Dijl

't Zwelmpje | 2003 | | pagina 13