INHOUD biz Inhoud Redactioneel Agenda 2 Blauwe rotslijster te Westkapelle 3 Een Kanoet als huisdier 6 Over Zwarte ooievaars 9 Breskens voorjaar 2003 10 Pechdag? 12 Prooikeuze broedende Sperwers in de binnenduinrand van Vlissingen 15 Waarnemingen op Walcheren in zomer 2003 17 Verslag bigday 13 september 2003 21 Verslag pelagische tocht 27 september 2003 23 Oproepen 24 REDACTIONEEL Tja, en toen kreeg de redacteur het moeilijk. Twee nieuwe soorten voor Neder land ontdekt op Walcheren tussen twee Zwelmpjes in. De door Arjen ontdekte Blauwe rotslijster én de Orpheusgrasmus van Pim (hulde, heren!) verdienen allebei een fraaie prent op de omslag. Daarom zal de ontdekking van de laatste pas in het volgende nummer gepubliceerd worden. Bovendien kreeg de redactie nog een mooi (hoofd)artikel aangeboden. Toen Jan Hengst namelijk op een verjaardag te horen kreeg dat iemand een Kanoet als huisdier had gehad, kon hij het eigenlijk niet geloven. Toch ging hij op onderzoek uit en stuitte zodoende op een wel zeer bijzonder verhaal. Lees, en verwonder u. Het streven was om het decembernummer daadwerkelijk in december te laten verschijnen. Helaas gooide een stevige griep roet in het eten en is het toch januari geworden. Dat geeft me wel de gelegenheid om namens bestuur en redactie bij deze iedereen een goed en vogelrijk 2004 toe te wensen. NOTEER IN UW AGENDA De bijeenkomsten vinden plaats in het MICMEC, Korenbloemlaan 5 te Vlissingen. 17 januari Ganzen/Kleine Zwanentelling 28 januari 19.30 Natuurontwikkeling op Walcheren Thijs Kramer, Zeeuws gedeputeerde en ex-ZMF, komt praten en discussiëren over de natuurontwikkelingsprojecten die op Walcheren uitgevoerd gaan worden. Hij is als geen ander op de hoogte van alle plannen en hun voortgang. 14 februari Ganzen/Kleine Zwanentelling 25 februari 19.30 Jaarvergadering De jaarlijkse ledenvergadering waarin het bestuur verslag doet van het afgelopen jaar en de plannen voor het komende jaar presenteert, afgetopt met een video van Arjen van Gilst over Zeeuwse zeldzaamheden. 13 maart Ganzen/Kleine Zwanentelling 27 maart Excursie Zuid-Limburg We gaan genieten van de Limburgse vogels met lekkernijen als Oehoe, Middelste Bonte Specht en Kortsnavelboomkruiper onder leiding van Arjan Ovaa, op basis van gedeelde reiskosten en mogelijk een lunchstop. Geef je op bij Gido Davidse, van hem krijg je dan vertrektijd en -plaats te horen. BLAUWE ROTSLIJSTER STRIJKT NEER OP BASALTBLOKKEN BIJ WESTKAPELLE Eind september 2002 liep ik met Gido Davidse op het opslagterrein van Westkapelle. Deze plek had al veel leuke waarnemingen opgeleverd. Terwijl het begon te miezeren ging de telefoon: de makelaar. Hij had een reactie op een bod wat ik de dag ervoor gedaan had op een huis in Sint Laurens. Ik deed een tegenbod. Terwijl het harder begon te regenen, belde de makelaar terug en werd een mobiele koopovereenkomst voor het huis in Sint Laurens een feit. Ik zou me eindelijk weer gaan vestigen op Walcheren, na tien jaar afwezigheid. Lekker terug naar de geboortegrond, waar je zo fijn kan vogelen. Sindsdien gaat er voor het slapen vaak een zin door m'n hoofd: "het vuurtorenlicht van Westkapelle door je slaapkamerraam, een hoopvolle gedachte voor de dag van morgen". Óp zaterdag 20 september 2003 sliep ik lekker uit en besloot om half tien in een Blue Note shirt een bezoek te brengen aan de bosjes van Westkapelle. Allereerst zocht ik tevergeefs naar zangvogels op de begraafplaats onder de vuurtoren. Bij de manege kwam ik niet verder dan een Zwartkop en een Tjiftjaf. Alles was weggetrokken, zonder dat er nieuwe aanvoer was geweest. Zo leek het tenminste. Zelfs de Paapjes van de ijsbaan zaten er niet meer. Tegen beter weten in vervolgde ik mijn rondje zuidwaarts, met Joossesweg als hoofddoel. Naast de kreek twijfelde ik of ik het opslagterrein aan een nader onderzoek zou onderwerpen. Het gebied was die ochtend wellicht al door anderen afgezocht. "Het kan nooit kwaad. Er zijn al talloze leuke dingen gezien. Je weet maar nooit." dacht ik nog. Om vijf voor één bond ik mijn fiets vast naast de kreek en liep het talud op. Vanaf de kreekzijde van het opslagterrein heb je aardig zicht op steenhopen en de afrastering aan de oostzijde van het gebied. Met het blote oog viel direct een slanke, recht opgerichte, donkere lijster op die - op 80 meter - bovenop een grote stapel stenen zat. Mijn eerste reactie was: "Hé, die ken ik uit het buitenland". Meteen werd ik zenuwachtig en begon de vogel direct te filmen, voordat hij weg zou vliegen. Daardoor heb ik in eerste instantie niet goed naar details van de vogel gekeken. Mijn eerste indruk was dat er een Blauwe Rotslijster voor me zat. Maar hallo, doe eens normaal. Die wonen niet in Nederland. "Het zal t Zwelmpje 18e jaargang nummer 4 december 2003 2 Jan Goedbloed t Zwelmpje 18e jaargang nummer 4 december 2003 3

't Zwelmpje | 2003 | | pagina 3