t Zwelmpje 18e jaargang nummer 4 december 2003 6 Arjen van êilstVan Cittersstraat 25, 4333 KT Sint Laurens EEN KANOET ALS HUISDIER t Zwelmpje 18e jaargang nummer 4 december 2003 vogelaars er kunnen ontstaan als er een zeldzame vogel opduikt. Doordat de vogel zelf goed meewerkte, konden we het spektakel aardig regisseren vanaf het hoge duin met het zonnetje in de rug. Als ontdekker ben ik dan ook de gehele dag gebleven om erop toe te zien dat het niet uit de hand liep met sluipende fotografen of andere verstoringsgevoelige activiteiten. De Blauwe Rotslijster werd op die gedenkwaardige 20 september begluurd door ruim 200 verrekijkers en telescopen, afkomstig uit alle windstreken van Nederland. Indien aanvaard door de CDNA betreft het hier een nieuwe soort voor Westkapelle - nee, nog beter - voor Zeeland - het zal toch niet waar zijn - voor héél Nederland. Op een dag in februari 1980 wandelden Jaap Brasser en z'n vrouw Map over de dijk van Westkapelle. Jaap, een oud marineman en afkomstig uit Zeeland, en Map, geboren in Den Helder (100 meter van zee), konden niet zonder de zee en na Jaap's pensionering kwamen ze dan ook in Westkapelle wonen. Wandelend over de oude dijk ontdekten ze in het lage gras een Kanoetstrandloper. Hij was alleen en zat toch eigenlijk op een beetje vreemde plek en vloog niet weg toen ze naderden. Jaap en Map wisten de vogel te pakken, hij kon dan wel niet meer vliegen, rennen kon hij nog als de beste. Destijds was er nog geen vogelasiel en nu ze hem eenmaal hadden opgepakt voelden ze zich verplicht hem mee naar huis te nemen. De rechter vleugel was een beetje stijf en omdat de dierenarts er niet goed raad mee wist, begon Jaap elke morgen het stijve vleugeltje open en dicht te doen, fysiotherapie, maar het hielp niet, de vleugel was gebroken geweest en de kanoet zou nooit meer kunnen vliegen. Jaap en Map bedachten een naam voor de vogel; als Peter zou hij in het vervolg door het leven gaan en naast de hond Bolletje was dit hun twee de huisdier. Jaap maakte voor Peter een bak van 150 x 50 cm met daarin een duin en een strand met schelpjes en zand. Peter kreeg alle vrijheid om in de kamer te gaan en te staan waar hij wilde en maakte zo deel uit van het gezin. Intussen hadden ze in de bibliotheek de Peter in de zandbak 7 nodige boeken geraadpleegd. Ze wisten nu dat ze met Peter een Kanoet in huis hadden gehaald die tot de Groenlandse populatie behoorde. Ze raakten gewend aan de knut-geluidjes uiteenlopend .van rustig tot heftig als er iets bijzonders gebeurde. Soms klonk er een scherp wied-wied-wied als er b.v. een roofvogel over kwam vliegen. Elke morgen kreeg hij gelegenheid om te baden in een bak in de tuin, hij maakte hier gretig gebruik van. Map voerde hem stukjes tartaar, maar hij kreeg ook een bruine boterham, die hij met trappende bewegingen en door wroeten met zijn snavel op at. Hij kon daar een deel van de dag mee bezig zijn. Dagelijks werden verse mosselen op de dijk gehaald, die werden voor Peter geopend en dan was het smullen. Als ze t.v. keken kwam Peter tussen hun voeten staan, dan trok hij één poot op, stak de snavel tussen de veren en alleen voor een film met vogelgeluiden bleef hij wakker. Kanoeten zijn altijd met honderden, zo niet met duizenden, en het bijzondere was dat hoe voller de kamer werd met visite hoe vrolijker Peter werd, hij beschouwde waarschijnlijk die mensen als Kanoeten, het was dolle pret. Ook de hond Bolletje behoorde tot Peters familie. Toen Bolletje gestorven was en Jaap en Map een geluidsopname van zijn geblaf afdraaiden, kwam Peter vanuit de keuken de kamer in rennen op zoek naar zijn vriend. Als Jaap en Map eens een dagje weggingen werd alles meegenomen, zoals de waterbak en een emmertje mosselen, Peter reisde dus gewoon mee. Toch maakten ze zich zorgen om Peters illegale status. Ze begonnen zich ook af te vragen hoe oud zo'n Kanoet wel niet zou kunnen worden. Zo kwam het dat ze uiteindelijk contact opnamen met Theunis Piersma, de kanoetenman van Nederland. 'Wij hebben een Kanoet in huis.' sprak Jaap, het bleef even stil aan de andere kant van de lijn, Theunis Piersma dacht aan een grap, maar nee, dit was ernst. Dus reisde Theunis voor de Kanoet naar Zeeland en wist niet goed wat hij zag, zoveel jaren in gevangenschap en zo'n perfecte conditie. Hij gaf Map en Jaap de raad maar niet te veel ruchtbaarheid aan het verblijf van de Kanoet in hun huis te geven, ook gaf hij hun wat huiswerk op. Piersma wilde weten of Peter ter voorbereiding op de voorjaarstrek in gevangenschap ook nog rood kleurde en of zijn gewicht dan ook toenam. Peter moest voortaan elke vrijdag op de brievenweger en er werd precies bijgehouden hoe zijn verenkleed verkleurde. Zie de bijgevoegde grafiek voor de weegresultaten. Ze ontdekten toen het volgende: in de drie jaar dat Peter werd gewogen en op kleur werd bekeken onderging hij twee volledige cyclussen van gewicht en bevedering. Met een Peter in bad

't Zwelmpje | 2003 | | pagina 5