t Zwelmpje 18' jaargang nummer 4 december 2003 12 Pieter Beeke éi Thomas Luiten PECHDAG? Mijn onvermogen op tijd te zijn om mee te genieten van een zeldzaamheid manifesteerde zich opnieuw pijnlijk bij de Forsters Stern van Colijnsplaat. Vóór 20 juli deden de Dutch Birding Vogellijn en het Delta-Vogel-Net dagelijks opgetogen verslag over de gebeurtenissen in de Noord-Bevelandse Wanteskuup. Maar op die bewuste zondagmorgen geen Forsters Stern. 'Gisteren is-ie nog gezien', verklaarden twee collega-vogelaars uit Ridderkerk, die óók tevergeefs stonden te posten en óók voor de zoveelste maal de talrijk rondvliegende Visdieven scan den. Want bij een gemiste soort zijn er een paar opties. De eerste is dat de vogel inderdaad er definitief vandoor is. Afgezien van het zelfverwijt niet eerder te zijn uitgerukt, geeft deze optie het minste hartzeer. De tweede kans is al pijnlijker: tijdens de periode dat men staat te posten, laat de vogel zich niet zien. Maar direct na te zijn opgekrast, komt hij opdagen. Later is dan te horen: 'Joh, zo t Zwelmpje 18e jaargang nummer 4 december 2003 13 jammer, je was net weg, toen kwam-ie schitterend aan. Heel mooi en lang kunnen bekijken...! Omdat óók in vogelaarskringen een zekere competitiedrift meer voorkomt dan u denkt, is niet uitgesloten dat de goede verstaander bij het aanhoren van de woorden 'zo jammer', de duivel zachtjes hoort meelachen. De derde optie is het pijnlijkst. De begeerde vogel is nog wel op de aangegeven plek, maar je vermag hem niet te ontdekken, of te herkennen. Alsdan riskeert de onfortuinlijke vogelaar achteraf via 'on line' of van collega's te vernemen, dat 'de vogel de hele dag ozo fraai te zien was...'. Om de kans op die derde optie gering te houden, kregen die zondagochtend alle Visdieven een grondige scan. Tevergeefs. Na elven kwam het Colijnsplaatse hondenspitsuur op gang. Het merendeel van de deelnemers aan de kynologische parade voerde niet één dier, maar een kleine kennel mee, waarbij óók de Wanteskuup nog ver verwijderd bleek van het natuurbeschermersideaal 'honden aan de lijn'. Het ochtendrecord betrof een dame met vier dieren. Of liever vier hondachtige wezentjes. Want het ging om vier braaf achter de dame aanrollende rolmopsjes. De dame zag er leuk uit, dat wel. Neen, dan de bezitter van twee zwarte bakbeesten, die toestond, dat zijn huisdieren de Wanteskuup inzwommen, deining veroorzakend onder de sterns. Een van de beesten keerde uit het oeverriet terug met in zijn kaken een wilde eend. Voor ons was de aardigheid er toen wel af. Wij hoopten dat het niet om een rui-eend, maar een botulisme-slachtoffer zou gaan, met nadelig effect op de gezondheid van het zwarte bakbeest waarvan de eigenaar waarschijnlijk placht te zeggen 'hij doet niets...!' Geen Forsters Stern en wél die hond. De stemming kon beter. Tot voor kort vermocht de autoradio met muziek van Classic FM het opti misme snel terug te brengen. Maar onder regie van Den Haag werd voorjaar 2003 deze zender verwezen naar de kabel, exit fijne muziek tijdens lange autoritten, het laatste fort tegen de auditieve banalisering die de radioluisteraar dagelijks moet ondergaan. Uit het royale aanbod aantrekkelijke vogel(aars)routes terug naar Maasdam, koos ik die langs de Schouwse Inlagen annex Prunjepolder en dan via de Brou- wersdam naar Stellendam. Met laagwater op de Oosterschelde waren de Inlagen niet super, maar wel leuk, zoals trouwens altijd. De passage langs de Prunjepolder verliep kennelijk te achteloos, want ik miste de Grauwe Franjepoot die DVN nummer 660 de volgende dag meldde. Afgezien van Eidereenden, waaronder ongetwijfeld honger-evacués uit de Waddenzee, bood de buitenzijde van de Brouwersdam geen vogels. Er was wél veel ander (over)weelderig natuurschoon, dat zich openhartig blootgaf, ook in gevallen waar men dat inmiddels beter bedekt had kunnen houden. Ik werd mij bewust dat het lang geleden moest zijn, dat ik voor het laatst tijdens de vakantieperiode op een zonnige zomer- zondagmiddag in de Delta op pad was. De doorslag gaf Stellendam, waar ik bemerkte dat tijdens de Noord-Bevelandse odyssee de telescoopdop was verloren. Met direct daarop de anticlimax op de kruin van de buitenhavendam. Het bevrijdende uitzicht over de slikken, met op de achtergrond de Kwade Hoek en Noord Pampus, liep op de voorgrond aanzienlijke averij op als gevolg van kleurrijke en gerucht veroorzakende taferelen met pleziervaartuigen, van waaruit Grote Zaagbek 8 Duinpieper 8 Zwarte Wouw 8 Grote Gele Kwikstaart 173 Rode Wouw 2 Beflijster 176 Bruine Kiekendief 460 Zanglijster 4779 Blauwe Kiekendief 53 Grote Lijster 719 Grauwe Kiekendief 10 Kauw 16093 Sperwer 314 Bonte Kraai 8 Visarend 4 Spreeuw 117281 Torenvalk 131 Ringmus 1425 Smelleken 79 Europese Kanarie 21 Boomvalk 51 Groenling 1097 Kluut 1590 Sijs 2101 Kleine Plevier 66 Kneu 8330 Goudplevier 4709 Ortolaan 12 Kievit 22871 Grauwe Gors 7 Kemphaan 1521 Rietgors 6099 Bokje 5 Regenwulp 2999 Tureluur 3025 Groenpootruiter 524 Witgatje 337 Zwartkopmeeuw 727 Houtduif 19567 Turkse Tortel 802 Zomertortel 434 Gierzwaluw 26382 Veldleeuwerik 5976 Boerenzwaluw 23671 Waterpieper 104 Oeverpieper 101 Kraanvogel tek.

't Zwelmpje | 2003 | | pagina 8