INHOUD blz Westelijke orpheusgrasmus op Arnestein 1 3 Brilzee-eend bij de Brouwersdam 5 Helden 7 Het ringen van vogels in Oranjezon in 2000 9 Midwintertelling Walcheren 2004 11 Watervogels op Walcheren 13 Vogelwaarnemingen op Walcheren in herfst 2003 14 REDACTIONEEL Uw redacteur wordt een dagje ouder en begint wat moeite te krijgen met de volgorde van de maanden van het jaar. Bij bestudering van recente jaargangen bleek dat 't Zwelmpje normaliter verschijnt in februari (een bijzonder vroege waarneming), mei, augustus en november. Op het vorige nummer staat 'december', maar dat had dus 'november' moeten zijn en het voor u liggende nummer had al in februari moeten verschijnen. Blijkbaar sluipt de sleet erin, en ik heb dan ook besloten dat dit het laatste jaar zal zijn dat ik de redactie over 't Zwelmpje voer. Ik ben dus op zoek naar een opvolger, die vanaf het februarinummer van 2005 het stokje overneemt, en bij voorkeur dit jaar nog ingewerkt kan worden. Een ingewikkelde sollicitatieprocedure is niet nodig, want je hoeft er geen speciale vermogens voor te hebben. Je moet alleen maar een beetje precies zijn, vasthoudend mogelijke auteurs onder druk zetten om een artikel te produceren en je nooit af laten poeieren door de uitvluchten die deze mensen bedenken om de deadline te overschrijden. Overigens begint de gang er aardig in te komen en tegenwoordig worden er af en toe zelfs artikelen onverwacht aangeboden! Blijkbaar begint men het belang in te zien van het delen en vastleggen van leuke waarnemingen, gebeurtenissen, onderzoeken, e.d. door middel van publicatie in 't Zwelmpje. Mocht je zin hebben in deze uitdagende bezigheid in het epicentrum van de gebeurtenissen in het Walcherse vogelaarswereldje, bel of mail me dan even. Het komend jaar zullen er in 't Zwelmpje weer samenvattingen verschijnen van de jaarverslagen van het ringwerk dat door Adri en Ralf Joosse gedaan wordt in Oranjezon. Adri schrijft deze verslagen en was door omstandigheden wat achterop geraakt. Verder bleek dat het verslag over 2000 al lang gereed was, maar nog niet gepubliceerd in 't Zwelmpje. NOTEER IN UW AGENDA De bijeenkomsten vinden plaats in het MICMEC,-Korenbloemlaan 5 te Vlissingen. Helaas is er nog geen programma bekend voor de komende maanden. De bijeenkomsten zullen plaatsvinden op: 28 april 19.30 26 mei 19.30 30 juni 19.30 In juli is er geen bijeenkomst. De onderwerpen van de bijeenkomsten zullen bekend worden gemaakt via de e mail-groepen Walcheren en DVN. Ook kun je voor informatie bellen met de activiteitencoördinator of de andere bestuursleden. WESTELIJKE ORPHEUSGRASMUS OP ARNESTEIN I Nadat ik op 29 oktober 2003 door computerproblemen bij het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) de ochtend noodgedwongen op Westkapelle, had doorgebracht, zette ik mij om 13:35 alsnog aan mijn bureau op bedrijventerrein Arnestein 1 in Middelburg. Terwijl ik mijn computer trachtte op te starten zag ik uit mijn ooghoek een beweging in de struiken op c 2 m van mijn raam. Met het blote oog zag ik een vrij grote grijsbruine grasmus Sylvia met een vaag donker masker en een lichte onderzijde in een Tamarisk foerageren. Even dacht ik nog met een late Braamsluiper S curruca te maken te hebben maar het formaat en de trage manier van bewegen van de vogel deden mij snel mijn verrekijker en de telefoon pakken. Met de kijker zag ik een lichte iris en een vrij lange zware snavel; dit moest een Orpheusgrasmus 5 horfensis/crassirostris zijn. Nadat ik op indringende wijze de andere drie in het kantoor aanwezige vogelaars had opgetrommeld drong de waanzin van deze waarneming pas echt tot me door. Een Orpheusgrasmus, de eerste voor Nederland, zat in de haag naast mijn kantoorraam op een troosteloos bedrijventerrein in Middelburg! Nadat de determinatie door Floor Arts, Cor Berrevoets en Peter Meininger was bevestigd drongen ook de potentiële problemen langzaam te me door. Een twitch in een overheidskantoor - hoe regel je dat? Gelukkig waren enkele korte gesprekken door PM met verantwoordelijken genoeg om toestemming te krijgen. Direct daarna werd de vogel als vrouwtje of onvolwassen Orpheusgrasmus via het semafooncircuit en de Dutch Birding- vogellijn bekend gemaakt. Binnen een half uur arriveerde de voorhoede van Zeeuwse vogelaars en zij konden, vanuit diverse werkkamers, de vogel tot op 1 m bekijken. Hierdoor konden ook de fijnere details van het kleed worden gezien. Op basis van de lichte iris, de grote hoeveelheid wit in de buitenste staartpen en het ontbreken van ruicontrast in de grote dekveren leek de vogel een adult. De warm zeemkleurige onderdelen en het ontbreken van verdere donkere tekening op de t Zwelmpje 19g jaargang nummer 1 februari 2004 2 Jan Goedbloed t Zwelmpje 19e jaargang nummer 1 februari 2004 3

't Zwelmpje | 2004 | | pagina 3