BRILZEE-EEND BIJ DE BROUWERSDAM t Zwelmpje 19jaargang nummer 1 februari 2004 4 onderstaart en onderstaartdekveren wezen op een Westelijke Orpheusgrasmus S horfensis. Tot 15:30 zagen 16 voge laars de vogel en kon Jan van de Bosch de vogel uitstekend op video vastleggen. De on geveer 60 vogelaars die de reis naar Middelburg vanuit ande re provincies maakten kwa men te laat; de vogel liet zich deze dag niet meer zien. De volgende morgen duurde het wachten tot 08:45 toen Kees de Vries de vogel aan zag komen vliegen en hem daarna met PW en enkele andere gelukkigen kort in de top van een Els op het RIKZ-terrein zag Westelijke Orpheusgrasmus, Arnestein zitten. Dankzij het kalme weer 29 oktober 2003 (video-stilUan van den Bosch) foerageerde ze hoog in strui ken en werd regelmatig teruggevonden. De vogel bleek wel erg mobiel en vloog regelmatig meer dan 100 m voordat ze weer in een haag landde. Na een verblijf in de hagen rond het RIKZ vloog de vogel het terrein af en verdween over enkele loodsen van een naburig bedrijf. Na enige tijd werd de vogel aan de Kuipersweg teruggevonden. Hierna werd geleidelijk een patroon in de beweg ngen duidelijk en bleek een aantal hagen en bomen duidelijk favoriet. Vooral de coniferen aan de Kuipersweg waren in trek en hier werd de vogel zeer regelmatig gezien. Op 30 oktober bleek de vogel langs deze weg te slapen waardoor ze de volgende dag vrij eenvoudig werd teruggevon den. Met uitzondering van zondag 2 november, toen het slechte weer en de slechte toegankelijkheid van de be- drijvenkavels de waarnemers parten speelde, werd de vogel tot in ieder geval 5 november dagelijks gezien. Dit tot tevredenheid van vele Twitchers bij de Orpheusgrasmus, Arnestein 30 oktober 2003 (foto:Pim Wolf) waarnemers die vaak een of twee keer terug moesten komen om de vogel echt goed te zien. Dick Groenendijk, die op 29 oktober bij de laatkomers hoorde en t Zwelmpje 19e jaargang nummer 1 februari 2004 5 diezelfde avond bij het schaatsen zijn heup brak, zag de vogel tot zijn opluchting op 4 november - na vroegtijdig ontslag uit het ziekenhuis. Pim A Wolf Eind januari 2004 had ik samen met Christiaan een weekendje Zeeland gepland. De weersvoorspellingen voor zaterdag de 17e waren echter zo slecht dat we besloten om ons vooral niet te haasten. De stortregens deden ons zelfs halverwege een Haagse fotozaak in vluchten: even kijken naar camera's voor digi-scoping. Zodoende bereiken we pas laat in de middag de Brouwersdam. Naast de gebruikelijke leuke soorten als Kuifduiker, Grote Stern en IJseend zat er ook nog een groep van ongeveer 300 Zwarte Zee-eenden. De groep zat dichtbij en was druk aan het foerageren. We zochten even in de groep maar konden er geen Grote Zee-eend uithalen voor de jaarlijst. Tegen het donker waren we verkleumd en reden door naar ons overnachtingsadres in Scharendijke. Dankzij de sauna en dia's over Eilat waren we snel weer op temperatuur en we besloten de volgende dag vroeg op te staan. Zondagochtend de 18e was het onbewolkt en koud met een oostenwind. We deden eerst de buitenzijde van de Brouwersdam op zoek naar de IJsduiker. Vanaf de spuimond zochten we het water af en door de ochtendzon en oostenwind waren de omstandigheden vrij gunstig. Ook de Zwarte Zee-eenden zaten er nog en we zochten de groep nogmaals af. Weer geen Grote Zee-eenden! We reden door naar het noorden en vlak voor de duinen hadden we een beter zicht op de groep. We twijfelden of we wel zouden stoppen maar driemaal is scheepsrecht en we stelden onze telescopen op in de luwte van de auto. Het nakijken van de groep was moeilijk: er waren golven, de vogels waren lang onder water en er was stroming. Normaal hou je het teles coopbeeld stil op een deel van de groep tot alle vogels een keertje zicht baar zijn geweest om ver volgens iets door te schui ven, maar door de stro ming waren de vogels na een duik alweer uit je telescoopbeeld verdwenen. Langzaam meebewegen met de stroming hielp wel iets. Na circa 20 minuten zag ik plots een witte vlek op een achterhoofd: "Hee Brilzee-eend met Zwarte zee-eenden, Brouwersdam 27 januari 2004 (foto: Pim Wolf)

't Zwelmpje | 2004 | | pagina 4