AANKONDIGING CURSUS ROOFVOGELNESTKARTERING t Zweimpje 19' jaargang nummer 2 mei 2004 18 op 02/05 in Oranjezon (ES), op 05/05 bij Westhove, Oostkapelle (PAW), op (o.a.) 16/05 in de Veerse Kreken (JS), op 28/05 bij Meliskerke (KL), op 29/05 in de Rammekenshoek (paartje JW) en op 28 en 29/05 bij Dishoek (JG). Solitaire Roeken werden waargenomen in de Oude Veerse op 07/03 (JW) en bij Arnemuiden op 08/03 (CB, PB); op 12/03 verbleven 3 ex. in 't Vroon van Westkapelle (RS). Een late Keep was op 29/05 aanwezig in het Bellamypark, Vlissingen (KL). Leuk was het mannetje Appelvlnk die op 10/04 in de tuin van JG scharrelde (JG). Een Europese Kanarie vloog op 28/03 over Oranjezon (GG, MK). Over de IJsbaan van Westkapelle golfde op 15/04 een barmsljs (JW); op 18/04 was er één aanwezig bij Eendenkooi Slikkebos (ES). Een mannelijke Geelgors skulkte op 26/05 over het opslagterrein van Westkapelle (JW). Tenslotte nog wat fenologle-nieuws: 20/03 Grote Stern (8) Zeedijk Wk (TL, ES), 21/03 (3) en 22/03 (4) Tapuit Zeedijk Wk (NdS/PAW), 25/03 Boerenzwaluw Westerzicht (ES), 27/03 Gele Kwikstaart Westerzicht (ES), 28/03 Fltls Oranjezon (ES), 29/03 Zwartkop Langevielesingel, Middelburg (TL), 04/04 Regenwulp (3) Spuikom Ritthem (ES), 14/04 Braamslulper (MK e.a.), 15/04 Rietzanger IJsbaan Wk (JW), 20/04 Gekraagde Roodstaart Vrouwenpolder en Nachtegaal Veerse Kreken en Vrouwenpolder (JW), 21/04 Tuinflulter en Kleine Karekiet Veerse Kreken (SL), 22/04 Paapje Schellachseweg (JW), 30/04 Koekoek Oranjezon (ES), 09/05 Spotvogel Westerzicht (ES). Thomas Luiten, Singelweg 2, 4333 LE Sint Laurens, luiten.kids@solcon.nl De Werkgroep Roofvogels Zeeland or ganiseert in 2005 in een aantal regio's een Cursus Roofvogelnestkartering. Daartoe is samenwerking gezocht met vogelwerkgroepen en natuurbescher mingsorganisaties, zo ook met VWG Walcheren. Het bestuur wil dit initiatief steunen en brengt het bij deze onder de aandacht van de leden. Waarom deze cursus? Door gebrek aan vrijwilligers met er varing op het gebied van roofvogel- onderzoek en de elk voorjaar door de gehele provincie weer opduikende gevallen van roofvogelvervolging leefde binnen het steunpunt Zeeland van de Roofvogelwerkgroep Nederland (WRN) al langer het idee om het aantal vrijwilligers uit te breiden. Toen in het voorjaar van 2003 tijdens een bezoek aan de landelijke dag van de WRN bleek dat door leden van deze vereniging een succesvolle cursus was opgezet, is er met hen contact opgenomen. Het gebruikte cursusmateriaal werd ter beschikking gesteld en is vervolgens bewerkt en aangepast aan de Zeeuwse situatie. Met de cursus wordt beoogd meer inzicht in het gedrag en het voorkomen van roofvogels te krijgen en te komen tot een betere bescherming. Meer inzicht kan alleen verkregen worden door onderzoek nabij het nest. Daaruit is bijvoorbeeld gebleken dat van een t Zweimpje 19e jaargang nummer 2 mei 2004 19 roofvogelpopulatie maar een beperkt deel tot nestbouw en een nog beperkter deel tot eileg overgaat. Bovendien als de eieren zijn gelegd, betekent dat zeker nog niet dat er ook daadwerkelijk jongen uitvliegen. Er kan veel misgaan en er zijn grote verschillen tussen de verschillende soorten en regio's. Zo kan het voorkomen dat roofvogels, die betrekkelijk oud kunnen worden, jaren een territorium bezet houden, maar geen jongen groot brengen. Dat komt zelfs voor bij hele populaties. Het zou niet de eerste keer zijn dat een bepaalde meestal kritische soort in zeer korte tijd uit een streek verdwijnt, omdat de oudervogels dia al jaren geen jongen meer hebben grootgebracht, sterven. Programma Informatieavond Informatie over deelname aan en de inhoud van de cursus. Er is die avond gelegenheid om je in te schrijven. Van deelnemers wordt verwacht dat ze gedurende ten minste één seizoen veldonderzoek doen in een zelf te kiezen gebied. De avond is voor iedereen toegankelijk. Vier theorieavonden, drie praktijkochtenden en een praktijkmiddag in de maan den januari tot en met maart Herkenning van roofvogels, onderzoeksmethode, roofvogels en de wet en herkenning van roofvogelvervolging. Tijdens de praktijkmiddag wordt een certificaat uitgereikt. Veldwerk vanaf eind maart tot en met juli Het geleerde in de praktijk brengen middels veldonderzoek in groepjes van twee. Evaluatieochtend begin mei Hoe staat het met het veldwerk en uitwisselen van ervaringen. Evaluatieavond eind augustus/begin september Inleveren van gegevens, uitwisselen ervaringen, goede voornemens en borrel. Deelnemers Van de deelnemers wordt verwacht dat ze ten minste één jaar veldwerk verrichten. Kennis van roofvogels is niet vereist. Het maximum aantal deelnemers bedraagt circa 25. Benodigdheden Verrekijker, notitieboekje, vogelgids en zo mogelijk een computer met cd- romspeler. Handleiding veldonderzoek Roofvogels. R. Bijlsma 1997. Uitgegeven door de Werkgroep Roofvogels Nederland (WRN) en Vogelbescherming Nederland. ISBN 90-5011-97-7 (±€15,-). Herkenning en opsporing van roofvogelvervolging. Uitgave WRN. ISBN 90 804760-2-1. (±€2,-). Cd-rom met daarop de lesstof. De cd-rom is ontwikkeld door leden van de WRN. Doorzettingsvermogen.

't Zwelmpje | 2004 | | pagina 11