t Zwelmpje 19' jaargang nummer 2 mei 2004 INHOUD blz Grauwe fitis te Sint Laurens, 5 juni 2004 3 Onbekend maakt onbemind 4 Een griel op Westkapelle 6 Het ringen van vogels in Oranjezon in 2001 7 Vogelwaamemingen op Walcheren: in de winter (december - februari) van 2003/2004 9 in het voorjaar (maart - mei) van 2004 13 Aankondiging cursus roofvogelnestkartering 18 REDACTIONEEL En alweer valt 't Zwelmpje ietwat verlaat op uw deurmat. Maar de inhoud is weer interessant. Gerwin gooide weer eens zijn zieleroerselen op papier, ook in 2001 werden vogels geringd en Thomas perste er nog net voor zijn vakantie twee waarnemingenoverzichten uit, zodat deze rubriek weer up-to-date is. Jan êoedbloed NOTEER IN UW AGENDA De bijeenkomsten vinden plaats in het MICMEC, Korenbloemlaan 5 te Vlissingen. In juli is er geen bijeenkomst. 18 augustus 19.30 Kroegavond Evenals vorig jaar weer gezellig bijkletsen in De Bommel naast het (oude) Stadhuis van Middelburg. 29 september 19.30 4 onderwerpen De Spotvogel op Walcheren, door Karei Leeftink, De Veldleeuwerik op Walcheren, door Jaco Walhout, Broedvogelinventarisatie Oranjezon, door Gerwin Geertse, Mystery Bird Competition 16 oktober 19.30 Fiets Big Day Nadere informatie volgt. De organisatie is in handen van Jaco en Gido. 20 november 8.30 Zeeuwse Vogelaarsdag Deze dag wordt door VWG Walcheren georganiseerd en zal om half negen starten op de zeedijk van Westkapelle. We hopen het nieuwe bord van het Kiekuus te presenteren en een eerste publicatie in een reeks over vogels van Walcheren, en wel, hoe kan het ook anders, over de zeetrektellingen bij Westkapelle. Verder staan op het programma excursies rond Westkapelle en over t Zwelmpje 19 jaargang nummer 2 mei 2004 Walcheren, een nieuwe-media-presentatie in het Schuttershof en de mogelijkheid gezamenlijk te eten. - 18 december Excursie naar Le Portel Onder leiding van Pim Wolf. Nadere informatie volgt. GRAUWE FITIS TE SINT LAURENS, 5 JUNI 2004 Zaterdag, 5 juni 2004. Helaas. Werken bij Chris Abrahamse (SRV-winkel) stond vandaag op het programma....de zoveelste werkdag. Zeker, omdat ik na een druk weekje er aan toe was een stevig dagje te gaan vogelenl Daar kwam ook nog bij dat het best mooi weer was. Maar goed, we gingen gewoon ons werk doen. Later, rond 11 uur, zou het allemaal gaan gebeuren. Ik was met een klant aan het afrekenen in de wagen, toen ik een vogel hoor de zingen, waarbij ik dacht: "Hè, wat is dat nou weer voor een vogel!!?". Afijn, (on) geconcentreerd klaar met afrekenen snelde ik stiekem naar de tuin waar de vogel zat te zingen. Ik kon er echt werkelijk niets van maken. Het was inmiddels 5 minuten over elf. Eerst zat ik in de categorie fluiters te denken, maar het was hele maal geen Ruiter! Op een gegeven moment kwam het beestje dichterbij zitten zingen. Al wachtend de vogel te zien te krijgen, belde ik eerst Pim op (hopend dat hij het geluid door de telefoon zou horen) met de vraag of hij enig idee had wat voor zangvogel het zou kunnen zijn. Helaas niet dus, maar Pim moest nog een boodschap doen in Middelburg, dus zou wel even langs komen. Corstiaan zag ook kans snel ter plekke te zijn. Vlak voordat beiden waren gearriveerd, zat hij plots 4 meter boven mijn hoofd te zingen om even later naar de achtertuin van een klant te vliegen. Het enige wat ik aan de vogel zag, was dat het geluid uit een "Fitis/Tjiftjaf beestje" kwam. Één ding wist ik wel: dat dit geluid niet uit een bek van een Fitis of Tjiftjaf hoort te komen! Één gedeelte van de zang had iets weg van een mengsel tussen een zingende Vink, Fluiter en Winterkoning. Ergens hoopte ik op een Grauwe Fitis! Haastend naar de SRV-wa- gen, om een boze baas te voorkomen, vroeg ik nog aan de klant of deze twee mensen even naar een "zeldzaam vogeltje" in haar tuin mochten kijken. Gelukkig werkten de plaatselijke bewoners goed mee. Corstiaan zou me opbel len, als het er één was. En jawel! Ik kon mijn eigen oren niet geloven! Een Grauwe Fitis op Walcheren, midden in het dorp Grauwe fitis. Sint Laurens, 8 juni 2004 Ifoto'Jaco Walhout) 2 3

't Zwelmpje | 2004 | | pagina 3