t Zweimpje 19e jaargang nummer 2 mei 2004 deed me goed; de vogel zelf echter, was zich vast niet bewust van zijn invloed op mijn emotionele wezen... Gerwin Geertse, ggeertse@hotmail.com PS: nadat ik thuis was aangekomen en de Walhout&Twisk had geraadpleegd, bleek de bijzonderheid van de waarneming enorm: slechts de tweede waarne ming ooit op Walcheren. De eerste was in oktober 1934 op het toenmalige strand van Veere. EEN GRIEL OP WESTKAPELLE In de vroege ochtend van 7 juli 2004 hadden Sander Lilipaly en Pim Wolf post gevat in het Kiek'uus. Tijdens het eerste uur van deze zeetrektelling zagen wij om 06.45 op ongeveer twee kilometer uit de kust een vogel laag over zee op de Walcherse kust aanvliegen. In vooraanzicht viel op deze afstand vooral de rukkerige vlucht en het contrast tussen het beige lichaam en binnenste deel van de vleugel en de zwarte slagpennen op. Daarnaast had de vogel diverse witte vlekken op de vleugel. Diverse soorten werden geopperd, een rare Kleine Jager misschien? Gelukkig kwam hij snel dichterbij en vlak voordat hij achter de zeedijk verdween kwamen we tot de conclusie dat het wel een Griel moest zijn. De waarneemafstand was echter steeds zeer groot geweest waardoor bijvoorbeeld aan de snavel niets was gezien en ook het exacte patroon op de bovenvleugels bleek niet eenvoudig te reconstrueren. Toch niet onbelangrijk voor een soort die door de CDNA beoordeeld wordt. We besloten snel richting zuid te rijden in de hoop de Griel op de zeedijk terug te vinden. Vrijwel direct na aankomst op de buitendijk zagen we hem dicht bij Restau rant "de Westkaap" op het geasfalteerde deel van de dijk zitten. Een geweldige soort op een geweldige plek. Hij stond er evenwel niet erg op zijn gemak daar op het basalt en liep al snel het talud op. Bovenop dé dijk stond hij even in de grasrand naast het fietspad waardoor enkele foto's gemaakt konden worden en we Griel ,Westkapelle, 7 juli 2004 (foto: Pim Wolf) t Zweimpje 19e jaargang nummer 2 mei 2004 konden zien dat hij ongeringd was. Dat de kruin van een zeedijk een riskante plek kan zijn bleek toen hij bijna door een lijnbus doodgereden werd. Gelukkig zag hij kans om in de richting van de vroongraslanden bij de IJsbaan te ontkomen. Daar bleek hij, zeer tot genoegen van diverse Walcherse vogelaars, uitstekend te zien. Het gesleten kleed met een vrij duidelijke zwarte begrenzing langs de witte baan op de vleugeldekveren wijst op een adult. De Griel bleef in ieder geval tot 13.00 aanwezig maar zoekacties kort na dit tijdstip bleven vruchteloos. Pim Wolf HET RINGEN VAN VOGELS IN ORANJEZON IN 2001 Dit is de tweede aflevering van de reeks besprekingen van jaarverslagen van het ringwerk in Oranjezon, geschreven door Adri Joosse en verricht door Adri en Ralf Joosse. Deze aflevering behandelt 2001, waarin in 27 vangdagen 1194 vogels werden geringd van 39 soorten. In het voorjaar werd op slechts 4 dagen en in het najaar werd op 23 dagen gevangen. Maand Dagen Aantal geringd Aantal hervangst eigen Aantal hervangst anderen april 4 64 14 0 augustus 4 208 9 0 september 7 290 9 2 oktober 7 379 15 0 november 5 253 14 0 Leuke vangsten waren een Vuurgoudhaantje op 23 april, een Rietzanger en een Groene specht op 27 april, een Paapje en een Spotvogel op 18 augustus, een Draaihals, een Groene specht en 2 Boomkruipers op 23 augustus, een Grauwe vliegenvanger, een Vuurgoudhaantje en een Boomkruiper op 29 september, een Bonte vliegenvanger, een Gekraagde roodstaart en een Grote bonte specht op 12 september, een Paapje op 18 september, een Vale lijster en een Gekraagde roodstaart op 25 september, een Bonte vliegenvanger en een Sprinkhaanzanger op 28 september. 6 7

't Zwelmpje | 2004 | | pagina 5