:v i t Zwelmpje 19' jaargang nummer 3 augustus 2004 INHOUD biz Uitnodiging Zeeuwse vogelaarsdag 3 Nachtzwaluw in duingebied Oranjezon 3 Inventarisatie naar het voorkomen van de Spotvogel (Hippolais icterina) op Walcheren 8 Het ringen van vogels in Oranjezon in 2002 11 Brilstern en griend voor Dishoek 14 Waarnemingen op Walcheren in zomer (jun - aug) 2004 17 REDACTIONEEL Het wordt vervelend, maar 't Zwelmpje lijkt steeds later uit het ei te kruipen. Toch is nog steeds het streven dit jaar vier nummers uit te brengen. Als enkele auteurs hun beloften waarmaken zal dat geen probleem opleveren. Jan Goedbfaed NOTEER IN UW AGENDA De bijeenkomsten vinden plaats in het MICMEC, Korenbloemlaan 5 te Vliss'mgen. In juli is er geen bijeenkomst. 20 november 8.30 Zeeuwse Vogelaarsdag Zie hieronder. 18 december Excursie naar Le Portel Onder leiding van Pim Wolf. Nadere informatie en opgeven bij Corstiaan Beeke per e-mail (c.beeke@wanadoo.nl) of telefonisch (0118-681266 of 06-41812719). UITNODIGING Op zaterdag 20 november a.s. is de Zeeuwse Vogelaarsdag op Walcheren. Er is veel belangstelling van lieden van buiten ons eigen Walcheren. Van Walcheren zijn er nog weinig aanmeldingen. Wij zijn gastheer en dan is het natuurlijk leuk dat er veel Walchenaren zijn. Het programma ziet er als volgt uit: Vanaf 8.30 uur Kiekuus op de Westkappelse Zeedijk 10.30 uur Koffie in restaurant de Westkaap Westkapelle 11.00 uur Onthulling vernieuwd infopaneel Kiekuus door J. Bostelaar wethouder Veere t Zwelmpje 19' jaargang nummer 3 augustus 2004 11.30 uur Excursies o.m. Veerse Meer, Midden Walcheren, Westerschelde, Oranjezon 15.30 uur Presentatie DVD en Website in-de Schuttershof Middelburg Na afloop Gezamenlijk eten in een restaurant in Middelburg Graag vooraf opgeven bij Wouter van Zandbrink fzandbrink@zeelandnet.nll: svp daarbij ook aangeven of je wel of niet blijft eten na afloop. Tot ziens op de 20® november! NACHTZWALUW IN DUINGEBIED ORANJEZON In het voorjaar van 2004 werd een Nachtzwaluw waargenomen tijdens de broedvogelinventarisatie in Oranjezon, het duingebied op noord-Walcheren bij Vrouwenpolder. De aanwezigheid van de vogel was een grote verrassing. Op welke wijze verliepen de Nachtzwaluwgebeurtenissen? En hoe bijzonder is het geval nu eigenlijk? De eerste waarneming... In 2004 werd geheel Oranjezon op broedvogels geïnventariseerd. Het was inmiddels eind mei, dus we hadden met de hele inventarisatieclub al een flinke rit achter de rug. Zondag 31 meidie ochtend had ik mijn inventarisatieronde in Doorndal gedaan. Begin de middag bij thuiskomst kroop ik m'n nest in om wat slaap in te halen (hoewel ik daar eigenlijk zo onderhand een compleet weekend voor kon inplannen). Maar goed, rond etenstijd werd ik voor de tweede keer die dag wakker en kon meteen aan tafel schuiven. Ik zag de zonnestralen het gasfornuis verlichtten; het was heertijk rustig weer. Te mooi weer om binnen te zitten in ieder geval. Ik besloot mede daarom Oranjezon weer in te duiken: De Kleine Plevieren in duinvallei Doorndal had ik vanmorgen gemist, dus ik besloot nog even terug te gaan met telescoop; ik was onderhand wel erg benieuwd of er al jonge vogels te zien waren. Mijn pa ging voor een keer mee; wellicht om ook eens te achterhalen wèr dat joeng ieder weekend toch uut'angt. Prima! Die avond deden we eerst even de Vierhoogten aan: de Shetlandertjes bekijken. En vervolgens richting Oranjezon. Het was nog steeds erg mooi weer; in het middenduin merkte ik een alarmerend koppeltje Roodborsttapuiten op. Aan de zuidrand van duinvallei Doorndal zette ik mijn telescoop op; de Boomvalk jaagde over de vallei en aan de overkant van de vallei zong de bekende Grasmus, Nachtegaal en Sprinkhaanzanger; prachtig; Oranjezon in z'n volle element!!! De Kleine Plevier liet zich niet zien en dus besloten we vanaf het puinpad in de zeereep de vallei over te kijken. We liepen langs de vallei en stonden gauw op het puinpad. Het licht werd echter al snel minder en de Kleine Plevieren konden we nog steeds niet vinden; nou ja, volgende keer beter; het was al half 10 en we besloten om via het kortste pad richting Vroonweg te gaan, waar de auto stond. Nadat we de Kaalkoppias waren gepasseerd, liepen we langs het kanaal om bij het eerstvolgende veehek af te slaan pal richting Oranjebosch. Bij het veehek 2 3

't Zwelmpje | 2004 | | pagina 3