t Zwelmpje 19' Jaargang nummer 3 augustus 2004 16 februari 19.30 Jaarvergadering en Vogeldocumentaire(s) Komt allen! Er staan grote belangen op het spel! Na de pauze wordt er een fraaie video vertoond door Rob Sponselee. Plaats: MICMEC, Korenbloemlaan 5, Vlissingen. 26 maart Excursie Limburg Oostbrabant Onder de deskundige leiding van resp. Arjan Ovaa en Jan Erik Kikkert. Opgave bij Corstiaan (zie achterzijde omslag). ZEEUWSE VOGELAARSDAG 2004, KORT VERSLAG Op zaterdag 20 november vond de Zeeuwse Vogelaarsdag plaats, deze keer georganiseerd door VWG Walcheren. De zeetrek langs Westkapelle vanaf het Kiekuus en de Westkaap was behoorlijk spectaculair, vooral voor vogelaars die net wat verder van de zee af wonen: Roodkeelduiker 17, Parelduiker 1, Duiker spec 23, Vaal starmvogeltje 2, Noordse Stormvogel 4, Jan van Gent 7, Grote zaagbek 6, Eider 14, Rotgans 117, Zwarte Zee-eend 100, Kleine Jager 1, Kleine/Mid Jager 1, Drieteenmeeuw 56, Dwergmeeuw 30, Kleine Alk 3, Zeekoet 1, Alk/ Zeekoet 2, Houtsnip 1 Tijdens de koffie met gebak in de Westkaap werd het nog even echt spec taculair met 3 Kleine Alken die aan kwamen vliegen en in de branding recht voor het restaurant kwamen zitten. Helaas kon de geplande onthulling van het vernieuwde infopaneel van het Kiekuus niet doorgaan omdat het paneel nog niet klaar was. Maar elk nadeel hep se voordeel, gezien het feit dat de westkapelse jeugd tijdens de jaarwisseling met gedeeltelijk succes probeerde het Kiekuus als vreugdevuur te gebruiken. 's Middags werden er verschillende excursies gehouden naar Oranjezon, het Veerse Meer en Rammekens/Ritthem. Alle groepen namen ook de gelegenheid te baat om te genie ten van de 6 Pestvo* gels in Dauwendale. Na een drankje in café De Bommel was het voor velen helaas te laat geworden voor de presentatie van de prachtige DVD van Ar jen in het Schuttershof. Al tijdens het wel verdiende biertje in De Bommel werd Wouter gebeld door zijn vrouw dat er een rare zwart witte vogel in de tuin Kleine Alk 20 november 2004, tuin van Zandbrink t Zwelmpje 19' Jaargang nummer 3 augustus 2004 3 zat. Hij zei: 'Het zal toch niet....', en jawel, de tweede binnenlandwaameming van een Kleine Alk op Walcheren en zeker de eerste op een tuinlijstl Jan Goedbloed EEN PROVENCAALSE GRASMUS OP HET OPSLAGTERREIN VAN WESTKAPELLE Op 30 november 2004 besloot ik om Westkapelle maar weer eens uit te kammen omdat het de nacht ervoor mistig was geweest. Misschien is er die nacht wel wat leuks "naar be-neden" gekomen. Tot 11:45 le-verden de bosjes e.d. niet veel op. Op de camping naast het kerkhof lieten zich twee Tjiftjafs zien. Bij 't Kiekuus op de zeedijk trof ik Sander Lilipaly aan die wat zeetrek had geteld. Het leverde hem niet veel op door de laaghangende bewolking en mist. De lucht trok zowaar open. Het zonnetje scheen en daarom besloot ik naar het opslagterrein te gaan. Sander riep nog: "Doe maar een Provengaalse Grasmus of zo" Rond 12:00 was ik op het opslagterrein "Erika" en door de opklaringen en nauwelijks of geen wind waren de omstandigheden ideaal. Iets na 12:00 zag ik op een afstand van maximaal 100 m in de top van een duindoorn een kleine donkere grasmusachtige zitten met een lange staart, die direct daarna enkele meters vloog, waarbij ik roodbruine onderdelen waarnam met een onhandige vlucht door de erg lange staart. De vogel verdween achter de hopen stenen en liet mij verbouwereerd achter. Dit moet wel zo goed als zeker een Provenpaalse Grasmus zijn, dacht ikl De adrenaline en de woorden van Sander bij het Kiekuus gierden door lichaam en geest! De vogel liet zich even niet meer zien en daarom besloot ik Sander te bellen die al bijna thuis was maar beloofde zo spoedig mogelijk te komen. Ook Sander reageerde nog: "Hoe is het mogelijk, ik zei het nog"! Petèr Meininger had ik inmiddels ook telefonisch gewaarschuwd en gevraagd om de waarneming op DVN te zetten als zijnde een zo goed als zekere Provenpaalse Grasmus. Ik wilde eerst 100% voordat ik het nieuws per semafoon zou verspreiden. Niet lang daarna liet de vogel zich erg fraai in de toppen van de duindoorns zien waarbij hij regelmatig riep en één maal kort zongl De donkergrijze bovendelen, rode oogring en iris, lichtgele ondersnavel, rood bruine onderdelen en gele poten waren voor mij doorslaggevende kenmerken 2

't Zwelmpje | 2004 | | pagina 3