'tZwehnpJe 19' jaargang nummer 3 augustus 2004 Inventarisatie 2004 In de periode maart-augustus 2004 werden totaal 52-54 territoria vastgesteld; 44-46 op Walcheren, 2 in het Zuid-Sloe en 6 op de Haringvreter. Hoewel de soort niet systematisch is geïnventariseerd, mag worden verondersteld dat weinig terri toria zijn gemist. Verschillende personen zijn frequent, op de fiets, op pad ge weest, op zoek naar zingende Veldleeuweriken. De soort is makkelijk te inven tariseren door zijn opvallende en luide zang, die een groot deel van de dag ten gehore wordt gebracht. Bij het vergelijken van alle binnengekomen waarnemin gen viel op dat vrijwel alle territoria door meerdere personen op verschillende data zijn vastgesteld. In de systematisch geïnventariseerde gebieden, werd toch nog een enkel extra territoria gevonden, hetgeen illustreert dat tijdens niet syste matische inventarisaties, dichtbij elkaar gelegen territoria soms als een enkel territorium worden beschouwd. Op basis van de verzamelde gegevens mag worden aangenomen dat de Walcherse populatie (inclusief Sloe tot de Vuilstort en inclusief Haringvreter) in 2004 maximaal 52-60 territoria omvatte. Verspreiding en biotoopkeuze Op het kaartje is de ver spreiding te zien. De soort blijkt geheel verdwenen uit het duingebied. Ter vergelij king; in 1987 broedden nog 3-7 paar in de duinen van de Manteling bij Oostka- pelle. Dramatisch is ook de afname in het Zuid-Sloe van 30 zangposten in 1993 tot 2 territoria in 2004. De sterke uitbreiding van ha vens en havenbedrijven is hier duidelijk debet aan. Op de Haringvreter heeft de soort zich goed staande kunnen houden (1984 8-9 paar, 2004 6 paar). Op Wal cheren zelf ligt het zwaartepunt van de verspreiding in het Noordwestelijk kwadrant, met de meeste paren in het gebied tussen Westkapelle, Oostkapelle, Grijpskerke en Meliskerke. Opvallend is de sterke achteruitgang in het Zandvoort- weggebied, het Schellach, de Oude Veerseweg en de Kleverskerkse Weihoek. De soort ontbreekt geheel in de polders rondom Nieuw en Sint Joosland en in Welzinge. Van de meeste waarnemers heb ik geen informatie ontvangen over de broedbiotoop. Op basis van de verspreiding en op basis van eigen waarnemingen kan gesteld worden dat 90-95% van de huidige populatie te vinden is in open weidegebied. t Zwe/mpje 19' Jaargang nummer 3 augustus 2004 In het Zandvoortweggebied, ooit het bolwerk voor de soort, nam de dichtheid af van 20,5-25,8 paar/100 ha (1983) en 12,2 paar/100 ha (1988-89) tot een schamele 1,1 paar/100 ha. Exact dezelfde dichtheden worden gevonden in de hoek Meliskerke-Aagtekerke-Grijpskerke. Samenvatting De broedpopulatie van de Veldleeuwerik op Walcheren is sinds 1991 sterk af genomen, van 775-950 paar naar 52-60 paar. Dit is een afname van 93%!! Het beeld op Walcheren wijkt hiermee niet af van het beeld elders in Nederland en West-Europa, waar de soort inmiddels de Rode Lijst status heeft gekregen. Het onderzoek in 2004 was weinig pretentieus en had geen ander doel dan de broedvogelverspreiding en vermoedde afname in beeld te brengen. Dank Speciale dank gaat uit naar Jos Tramper, Karei Leeftink, Jan Hengst, Gido Davidse, Gerwin Geertse, Niels de Schipper (Haringvreter) en Rienk Geene die speciaal voor dit onderzoek op pad gingen en naar de Provincie Zeeland (Gerard van Zuylen), die de onderzoeksresultaten van 2004 belangeloos ter be-schikking stelde). Daarnaast gaat dank uit naar een ieder die losse waame-mingen aan mij doorgaf, te weten Peter Meininger, Floor Arts, Adri Joosse, Jan Willemse, Mark Hoekstein, Thomas Luiten, Cor Berrevoets, Joop Scheijbeler, Wouter van Zandbrink, Arjen van Gilst en Erik Sanders en allen die ik mogelijk vergeten ben. Literatuur - Smulders B.J. Joosse A. 1969. Avifauna van Walcheren. Wetenschappelijke mededelingen KNNV no. 82, Hoogwoud. - SOVON Vogelonderzoek 2002. Atlas van de Nederlandse broedvogels 1998 200.- Nederlandse Fauna 5. Nationaal Natuurhistorisch museum Naturalis, KNNV Uitgeverij European Invertebrate Survey-Nederland, Leiden. - Vergeer J.W. van Zuylen G. 1994. Broedvogels van Zeeland. Stichting Uitgeverij Koninklijke Nederlandse natuurhistorische Vereniging, Utrecht. - Walhout J.M. Twisk F. 1998. Vogels van Walcheren, Stichting Avifauna van Walcheren, Meulenberg, Middelburg. - Van Zuylen G.J.C. Vergeer j.W. 1991. Broedvogelonderzoek Zeeland deel gebied Walcheren. PPD voor Zeeland, Middelburg. Jaco Walhout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg, walhout25@zeelandnet.nl OPROEP In 2005 willen we weer een aantal soorten inventariseren. Het gaat om de volgende soorten: Grasmus, Braamsluiper, Tuinfluiter, Zomertortel en Bosrietzanger. We willen graag alle territoria van deze soorten in kaart brengen buiten de binnenduinrand (ofwel de duingebieden worden niet geïnventariseerd, maar wel B-wegen, dorpen, steden etc.). We zoeken mensen die bereid zijn hier aan mee te wérken, bijvoorbeeld door een deelgebied of vaste route te adopteren of door losse waarnemingen door te geven. Wij zorgen desgewenst voor kaartmateriaal. 10 11

't Zwelmpje | 2004 | | pagina 7