t Zwelmpje 19' jaargang nummer 3 augustus 2004 14 Twee teams eindigden dus op 110 soorten. Na spoedoverleg riep de tweekoppige jury (evenals voorgaande jaren Gido en Jaco) de Phylloscopers tot winnaars uit. Doorslaggevend was dat zij met een Grauwe Klauwier (die daarna door alle teams gezien werd) de beste soort van de dag gevonden hadden en ook een Gierzwaluw hadden aangewezen aan De Kleine Trappers. Pas achteraf bleek dat dit meer dan verdiend was. Bij controle van de daglijsten bleek namelijk dat op de lijst van de Phylloscopers om onduidelijke reden geen Knobbelzwaan stond, terwijl deze uiteraard wel was gezien. Het winnende team eindigde dus op 111 soortenl Uiteindelijk werden er door de bigdayers in totaal 135 verschillende soorten genoteerd. 81 daarvan werden door alle teams waargenomen, 15 soorten door 3 teams en ook 15 soorten door 2 teams. Met name dankzij aardige zangvogeltrek in de ochtend waren er maar liefst 24 soorten die door slechts één team werden gescoord. De Phylloscopers (9): Kolgans en Blauwe Kiekendief (beide Haringvreter), Patrijs (11 Oude Veerseweg), Bontbekplevier (strand Oranjezon), Bokje (2 't Vroon en 1 slibdepot Oude Veerseweg), Zwartkop (puinpad WK), Grauwe Klauwier (bosjes van Dominicus WK), Roek (2) en Europese Kanarie (2, beide overtrekkend WK). De Kleine Trappers (7): Kuifduiker (monding Sloehaven), Drieteenmeeuw (WK), Ransuil (kreek WK), Bosuil (Oranjezon), Waterpieper (over WK), Grote Pieper (kort ter plaatse bij de Grauwe Klauwier WK) en Geelgors (over WK). De Heitendurpse Uulskukels (6): Smelleken (Kaapduin), Kleine Plevier (over puinpad WK), Boompieper (Kaapduin), Beflljster (Fort de Ruijter), Kruisbek (20 Kaapduin) en Sneeuwgors (buitendijks bij Spuikom Ritthem). Westmalle Tripel (2): Grutto (4 Sloehaven) en Paapje (Zandvoortweg). De meest opvallende missers deze dag waren Grote Canadese Gans, Krakeend, Brilduiker, Bruine Kiekendief, Kemphaan, Kleine Jager, Zeekoet, Gekraagde Roodstaart en Zwarte Mees. Grauwe Klauwier 16-10-2004 Westkapelle (Constiaan Beeke) duin. De door 2 team^ t Zwelmpje 19' Jaargang nummer 3 augustus 2004 waargenomen Regenwulp (zeedijk WK) was net als de eerder genoemde Kleine Plevier aan de late kant. Altijd lastige Oeverlopers werden gezien langs het Kanaal door Walcheren ter hoogte van de.Arnebrug en bij de spuikom van Ritthem. Bij Westkapelle (3) en Kaapduin (2) werden Houtsnippen genoteerd. Drie verschillende Zwartkopmeeuwen werkten met 3 teams mee in het Nollebos, langs WK en op de valreep roepend over Middelburg (17.59u Kleine Trappers). De enige 2 Geelpootmeeuwen van de dag waren aanwezig op het strand bij Dishoek (adult) en op de zeedijk van WK (1® wk). Er werden 3 Kerkuilen waargenomen: bij Grijpskerke, Biggekerke en langs de Prelaatweg bij WK. Erg leuk was de waarneming van een Gierzwaluw over het Kanaal door Walcheren. De Ijsvogel werd op zeker 7 locaties waargenomen, maar bleek voor de Uulskukels toch een heel lastige soort (uiteindelijk om 17.50u in de vest van Middelburg). Zoals te verwachten betroffen alle Boomleeuweriken overtrekkende vogels (tenminste 9 over WK en 1 over Kaapduin). Boeren-zwaluwen werden door alle teams gezien (op diverse plaatsen meerdere vogels), hoewel de Phylloscopers er wel heel lang over deden (111® soort om 17.45u Veerseweg). Er werden meer dan 10 Grote Gele Kwikstaarten gezien. In de omgeving van Scheldepoort (1) en bij de volkstuintjes van WK (2) waren Zwarte Roodstaarten aanwezig. Drie teams scoorden op de zeedijk van WK een Tapuit. Grote Lijsters bleken uiterst lastig met vogels bij Domburg (2) en over Kaapduin (1). Alle teams vonden wel één (of meer) Vuurgoudhaantje(s). Baardmannetjes waren moeilijker, met alleen waarnemingen op WK: bij de westpunt van de kreek (1), in de Ijsbaan (11) en in de Oostkreek (enkele roepende vogels). De traditioneel moeilijke Boomkruiper werd alleen gevonden bij Dishoek en net voor 18.00u langs de vest in Middelburg (Westmalle). De Grauwe Klauwier die Thomas namens de Phylloscopers ontdekte bij de bosjes van Dominicus (WK), werd later door alle teams gezien. Een lichte Spreeuw die door de winnaars werd gezien op het puinpad van WK bleek (helaas) om een leucistische vogel te gaan. Op 3 locaties werden Goudvinken genoteerd: Kaapduin (1), Joosesweg (1) en in de duintjes ten oosten van Vrouwenpolder (2). De IJsgors werd twee keer gezien of gehoord: vanaf het opslagterrein van WK en j over Kaapduin. Dat de Westmalle-mannen toch goede herinneringen aan deze dag bewaren, is niet te danken aan hun (tegenvallende) score, maar aan de ontdekking van een in Finland geringde 1® wk Baltische Mantelmeeuw op de zeedijk van Westkapelle (links wit CXVA). De vogel in kwestie werd aanvankelijk gedetermineerd als Pontische Meeuw, maar de afgelezen pootring maakte duidelijk dat het om een heuse Baltische Mantelmeeuw ging. Jaco kon fraaie foto's van de vogel maken, waardoor deze goed gedocumenteerd de boeken in kan als de 3® in Nederland waargenomen 100% zekere Baltische Mantelmeeuw. Eerder werd de pootring van een Baltische Mantelmeeuw alleen afgelezen op 18 december 2001 op Vlieland en op 20 september 2002 bij IJmuiden (beiden adult). Alle gevallen van Baltische Mantelmeeuw zonder pootringen zijn inmiddels weer van de Nederlandse lijst geschrapt. Een prachtige ontdekking natuurlijk. Bizar genoeg moest dit team wel een soort van de lijst afhalen, omdat Pontische 15

't Zwelmpje | 2004 | | pagina 9