A/ GERINGDE KLEINE MANTELMEEUWEN OP WALCHEREN t Zwelmpje 20' jaargang nummer 2 mei 2005 12 vliegende mannelijke kiekendief. Door de vogel enige momenten te volgen zag ik aan de V-vlucht, laag zigzaggend boven de akkers en weilanden, dat het inder daad een kiekendief betrof. Maar zo klein, licht en soepel. In een Apollovlinder- achtige vlucht legde hij in korte tijd flinke afstanden af: van de Singelweg via de Buttingseweg en Ossenbergweg naar de Noorddorpseweg. In een snelle fietsach- tervolging met mijn hart in mijn keel zag ik de vogel een eerste keer landen ter hoogte van de kruising Zandvoortweg-Noorddorpseweg. Iedere trap dacht ik: Ik moet die zwarte wigjes zien. Toen ik naderde nam de vogel de wieken, de weg over richting Serooskerke. Gelukkig zag ik nu met zekerheid de wigjes die ik na de eerste seconde al vermoedde. Het betrof inderdaad een mannetje Steppekie kendief. Kijkerloos verloor ik de vogel uit het oog, maar vermoedde dat de vogel inmiddels toch geland was in de weilanden. Vlug rechtsomkeert voor de tweede tijdrit: naar huis. Eenmaal aangekomen snel Gido Davidse gebeld en het nieuws hijgend op het bekende bandje achtergelaten. Pim Wolf bleek te Biervliet en zou het nieuws wereldkundig maken. Met mobieltje, telescoop, verrekijker en videocamera ge wapend, reed ik met de auto naar de Noorddorpseweg waar ik de vogel uit het oog was verloren. Op ruim 500 meter zat een lichtgrijs stipje in een weiland. Een blik in door de telescoop gaf enige geruststelling. Het bleek inderdaad de vogel. Door het hoge gras bleef enige tijd alleen de buik, kop en rug zichtbaar. De zeer lichtgrijze vogel toonde wel een maskertje, gevormd door een donkere, zwarto- gende teugelstreep. Eenmaal gerust over de aanwezigheid van de vogel belde ik verder. Erik Sanders reed toevallig bij Serooskerke en was dus snel ter plaatse. Hij Derde kalenderjaar mannetje SteppekiekendiefZandvoortweg, 29 maart 2005 (Niels de Schipper) t Zwelmp je 20e jaargang nummer 2 mei 2005 13 kon mijn waarneming als eerste bevestigen. In alle consternatie van de gebeurte nis was het me nog niet gelukt de melding via het piepersysteem wereldkundig te maken. Door mijn lange afwezigheid in de vogelwereld was het me ontgaan dat het piepersysteem gereset was. Met behulp van Rob Sponselee kreeg ik uiteinde lijk Klaas Haas aan de lijn en kon zodoende ook de rest van Nederland inlichten. Inmiddels werd de vogel bewonderd door een tiental toegesnelde vogelaars. De vogel gaf verschillende vliegshows weg door het noordelijk Zantvoortweggebied laagvliegend te doorkruisen. In vlucht was een volle krop duide lijk waarneembaar. Veel honger leek hij dus niet meer te hebben. De verwachting was dan ook dat de vogel ter plaatse zou overnachten. Tot het donker werd de vogel door diverse Zeeuwse vogelaars bewonderd. Dit was toch een andere erva ring dan een langstrekkend exemplaar op een trektelpost. De volgende ochtend werd de vogel nog gezien door de vroege vogelaars. De vogel werd rond zeven uur wakker en verdween rond negenen uit beeld - in hetzelfde kijkerbeeld als de net te laat toegesnelde Karei Leeftink. Degenen die de vogel het dichtstbij gezien hebben konden vaststellen dat het een net-geen-adult exemplaar betrof. De aanwijzingen daarvan waren te vinden op de rug, vleugels en staart van de vogel. Daar waren bruinige restveren te zien van het onvolwassen kleed. En wat leren we van dit verhaal? Drie dingen belangrijke dingen. Allereerst hoef je heus geen verrekijker te hebben om mooie bijzondere vogels te zien. Al blijft het toch een onmisbaar instrumentje als je echt iets speciaals gevonden hebt. Verder vliegen bijzonderheden ook in de mist, zelfs roofvogels. En misschien is de belangrijkste les wel dat het paraplueffect werkt, als je er maar in gelooft. Arjen van Gilst De zeedijk van Westkapelle is een uitstekende plaats om geringde Kleine Mantel meeuwen af te lezen. Tussen begin september en begin december is er meestal een groep van enkele honderden vogels aanwezig. Als er vissersboten voor de kust actief zijn, kan het aantal snel oplopen tot enkele duizenden exemplaren. Derde kalenderjaar mannetje Steppekiekendief, Zandvoortweg, 29 maart 2005 (Pim Wolf)

't Zwelmpje | 2005 | | pagina 8