17 SEPTEMBER 2005 - VWG-EXCURSIE NAAR LE PORTEL EN CAP GRIS NEZ - EEN VERSLAG t Zwelmpje 20jaargang nummer 3 ét 4 augustus november 2005 18 kende van de foto's in de tijdschriften. Met mijn verkouden stem gaf ik een heese brul: 'HELP, ik heb hier iets!'. Drie'gealarmeerde zuiderburen stormden toe vanachter het bosje, in de verwachting iemand te moeten reanimeren. Veel scheelde dit ook niet. Ik stamelde dat ik er zeker van was dat ik een Roodoogvireo had gezien... Terwijl ik Pim en Gido belde ('NU naar het kerkhof, ik heb een Roodoogvireo') en toch begon te twijfelen (had ik het wel goed gezien, was het toch geen ontsnapte kooivogel...), vonden de Belgen de vogel terug. Binnen tien minuten stonden 25 man rond de vogel en waren de eerste platen gemaakt door Niels. Marcel en Wim kwamen argeloos aansloffen, want ze bleken telefonisch onbereikbaar. Om 10:45 sprak ik wat beverig de vogellijn in en gaf een semafoonbericht door. Daarna volgde de hectiek van bellen, handen schudden, kijken naar de vogel, gebeld worden, zoenen en schouderkloppen. Gedurende de hele dag werkte de vogel goed mee en liet zich regelmatig goed bekijken en fotograferen. Hierbij verplaatste hij zich aan het begin van de middag via het 'nieuwe deel' van de begraafplaats naar de aangrenzende camping. Van de eigenaar werd toestemming verkregen en de weinige campinggasten vonden al die commotie prachtig: eindelijk wat leven in de brouwerij!. Aan het einde van de middag keerde de vogel terug naar de begraafplaats, waar hij tegen 18:00 voor het laatst werd gezien. In de loop van de dag trok de Roodoogvireo minimaal 200 belangstellenden uit heel Nederland en België. Het betrof hier het zesde geval van de Roodoogvireo in Nederland, de tweede veldwaarneming en de eerste te bezoeken vogel sinds 1996. Eerdere gevallen waren: 13 oktober 1985 Wormerveer, NH (vondst), 19 oktober 1985 Rottumerplaat, GR (vangst), 24 september 1991 Vlieland (vangst), 2 oktober 1991 Vlieland (vangst) en 3-8 oktober 1996 Vlieland (waarneming). Hoewel ik natuurlijk door stom toeval tegen deze vogel aanblunderde ('ik zie immers nooit wat'), blijk je dan plotseling 'de held'. Het aantal positieve reacties (mailtjes, telefoontjes etc.) overtrof verre het gemiddeld aantal reacties op een Roodoogvireo, begraafplaats Westkapelle, 9 oktober 2005 (Niels de Schipper) t Zwelmpje 20'jaargang nummer 3 ét 4 augustus november 2005 19 met bloed, zweet en tranen geschreven artikel over een gedegen onderzoek. Toch was het vinden van deze 'roodoorviagra' (aldus mijn echtgenote Greetje) een onvergetelijke ervaring. Peter Meininger, mein@zeelandnet.nl De VWG had voor deze datum een excursie georganiseerd naar Le Portel en Cap Gris Nez (Noord-Frankrijk), onder leiding van 'larofiel' en VWG-bestuurslid Pim Wolf. Dit werd een geweldig succes, mede dankzij mooi rustig najaarsweer en leuke zeetrek. We vertrokken (twaalf man sterk) om 6.15u vanuit Middelburg. Net na 8.30u stapten we uit op de parkeerplaats bij Cap Gris Nez. Met een zwakke noordenwind zagen we hier enkele Roodkeelduikers, 1 ad zk Parelduiker, 3 Noordse Stormvogels, 1 Vaal Stormvogeltje, enkele tientallen Jan van-genten, 3 Rotganzen, enkele Pijlstaarten en honderden Zwarte Zee eenden, 1 Smelleken, 2 Grote Jagers, 1 Middelste Jager, 15 Kleine Jagers, 1 juveniele Kleinste Jager (geruime tijd ter plaatse) en meerdere Oeverpiepers (broeden daar ook). We reden rond half elf naar Le Portel, waar Pim ons honderden Zwartkopmeeuwen had beloofd. Aanvankelijk leken de aantallen aanwezige meeuwen wat tegen te vallen, maar toen we begonnen te tellen, kwamen we toch op 200-250 individuen in diverse kleden. Terwijl sommigen zich bezighielden met het aflezen van kleurringen, waren anderen aan het fotograferen of gewoon aan het genieten van zoveel Zwartkopmeeuwen. We zagen daar bovendien tientallen Jan-van-genten langs vliegen, evenals verschillende Grote Gele Kwikstaarten. We waren getuige van enorme paniek onder de meeuwen en minutenlang werd de 'oorzaak' gezocht. Opeens zagen we hem: de Visarend. De vogel flapte langzaam door in noordelijke richting. Hier waren ook een Tapuit en 2 Kuifleeuweriken ter plaatse. Deze laatste soort is in Nederland heus zeldzaam aan het worden! Na een dikke anderhalf uur loodste Pim ons naar de haven van Le Portel, waar soms ook heel wat meeuwen zitten. Helaas vandaag niet, maar wel zagen we hier broedende Drieteenmeeuwen, enkele fraaie Geelpootmeeuwen, 2 Ijsvogels, enkele Tapuiten en 1 Zwarte Roodstaart. Het was inmiddels half twee, tijd voor wat ontspanning. We streken vlakbij de telpost Cap Gris Nez neer op een terrasje en genoten in een aangenaam zonnetje met een biertje in de hand van meer dan honderd Jan-van-genten die langs vlogen (nee, geen vijftig...) Nadat de excursieleider had afgerekend (nog bedankt Pim), besloten we de dag in stijl af te sluiten met een paar uurtjes tellen op de beroemde zeetrektelpost. Dit leverde tussen 14.30u en 17.00u nog een leuke lijst op: 15 Grauwe Pijlstormvogels, 2 Vale Stormvogeltjes, enkele honderden Jan-van-genten, 1 Slechtvalk, 3 Grote Jagers, 8 Kleine Jagers,

't Zwelmpje | 2005 | | pagina 11