NAJAARSTREK LANGS DE NOLLEDIJK BIJ VLISSINGEN IN 2005 t Zwelmpje 20e jaargang nummer 3 ét 4 augustus ét november 2005 20 Vogelend Walcheren op Cap Gris Nez, 17 september 2005 (Gerard Troost) enkele tientallen Zwartkopmeeuwen, wat Dwergmeeuwen, Drieteenmeeuwen, Zeekoeten, 1 Paapje, enkele Roodborsttapuiten en 2 Geelgorzen. We waren het er na afloop unaniem over eens, dat deze excursie zonder meer was. Op naar volgend jaar! Corstiaan Beeke, corstlaan@fele2.nl In zomer en najaar van 2005 werd relatief frequent vogeltrek geteld vanaf telpost 'De Nolle'. Op 95 dagen werd in totaal 241 uur geteld: juni vier dagen (6 uur), juli tien dagen (17 uur), augustus 13 dagen (26 uur), september 22 dagen (65 uur), oktober 23 dagen (85 uur), november 19 dagen (38 uur) en december vier dagen (4 uur). Over het algemeen werd waargenomen vanaf het duin 200 m ten zuidoosten van strandovergang 'Vijgheter', de meest ideale plek. Soms werden geteld vanaf de bankjes op deze strandovergang (telpost 'De Luie Nol') of vanaf het duin ter hoogte van het Vebenabos ('De Wandelende Nol'). Ook zijn enkele tellingen opgenomen van (voornamelijk) roofvogels, uitgevoerd vanaf Kaapduin bij Dishoek. Veel doordeweekse uurtjes maakte ik solo, vóór het werk en in ADV-uren. Vooral in de weekends bij gunstige weersomstandigheden was de animo groter en het waarnemerskorps omvangrijker. Alle schrijvers, tellers, tikkers, fotografen etc. worden bedankt, met name Corstiaan Beeke, Pieter Beeke, Arjan Boele, Marcel Capello, Frank Engelen, les Goedbloed, Mark Hoekstein, Karei Leeftink, t Zwelmpje 20e jaargang nummer 3 ét 4 augustus dp november 2005 21 Sander Lilipaly, Thomas Luiten, les Meulmeester, Magnus Robb, Niels de Schipper, Erik Sanders, Rob Sponselee, Aart Vink, Jethro Waanders, Jaco Walhout, Pieter Westerbeke en Pim Wolf. Het was een gevarieerd jaar, vooral door het optreden van influxen van Zwarte Mees, Appelvink, Goudvink en Grote Barmsijs. Hieronder een samenvatting. De complete tellingen zijn te bekijken op de onvolprezen, door Gerard Troost en Jethro Waanders ontwikkelde website http://www.trektellen.nl. Hier zijn ook allerlei bewerkingen (kaartjes, grafieken, statistieken) mogelijk. Dank aan Gerard voor onderstaande grafieken! Hoewel er weinig systematisch over zee werd gekeken, werden aan 'zeevogels' toch o.a. drie Roodkeelduikers, een Parelduiker (18 oktober), 14 Jan-van-Genten (maximaal acht op 15 oktober), 86 Zwarte Zee-eenden, drie Kleine Jagers, vijf Zwartkopmeeuwen en 73 Dwergmeeuwen (70 op 27 oktober) opgemerkt. Van het totaal van 4182 Aalscholvers, passeerde de hoofdmacht in oktober, met een daverend slotsalvo van ruim 1300 vogels op 27 oktober. Op de warme avond van 14 juli vloog een groepje van vier Koereigers in noordelijke richting (Pieter Beeke). Kleine Zilverreigers (negen) waren schaarser dan Grote Zilverreigers (13, waarvan zes op 29 oktober). Het totaal aantal trekkende Blauwe Reigers bedroeg 173, met een (mager) maximum van 28 op 5 september. Voorts passeerden vijf Purperreigers, vier Ooievaars (op 18 oktober) en 175 Lepelaars (waaronder een groep van 82 op 10 september). De trek van ganzen was weinig spectaculair (o.a. 751 Kleine Rietganzen, 957 Kolganzen en 262 Grauwe Ganzen) en die van eenden niet noemenswaardig. Nolledijk, 18 oktober 2005 (Pim Wolf)

't Zwelmpje | 2005 | | pagina 12