MONGOOLSE PIEPER OVER WESTKAPELLE, 27 OKTOBER 2005 tZwelmpje 20eJaargang nummer 3 A4 augustuseS november2005 32 Groene Specht 04/10/2002 14/07/2004 1 verkeersslachtoffer Vrouwenpolder Adri Joosse, W. Alexander straat 21, 4388 HZ Oost-Souburg, 0118-463065 Op de ochtend van de 27e oktober bevonden Rob Sponselee, Niels de Schipper en Pirn Wolf zich op een duin aan de westrand van opslagterrein 'Erika'. Het trok als een lier met hoge aantallen vinkachtigen op geringe hoogte over de telpost en veel Spreeuwen en leeuweriken over zee. Behalve tellen was er ook genoeg te doen, Niels fotografeerde de ene na de andere zangvogel, Rob vertelde sterke verhalen en ik was behalve met het noteren van de trek af en toe met een minidiskrecorder in de slag. Rond 10.00 viel mij een harde roep op die tweemaal kort achter elkaar werd voortgebracht. In het kader 'If you hear hoof-beats, expect horses not zebra's' riep ik 'Kruisbek' en al heel snel kreeg ik de vogel in beeld. Ook Rob en Niels konden hem met hun kijkers snel oppikken. Het bleek tamelijk onverwacht een pieper en dan nog wel een van de grotere soorten. Maar wel met een afwijkend slank silhouet zonder de voor Grote Pieper zo kenmerkende 'wapper- staart'. Terwijl de vogel in ijltempo uit het noorden naar ons toe en over ons heen vloog, bleef hij druk roepen, maar nu waren het steeds enkele roepjes in plaats van series. Toen de vogel recht over ons heenvloog, viel ook op dat de staart wel aan de korte kant was voor een grotere pieper en dat deze een erg gelige onderzijde had. Toch wel erg plezierig dat er voortdurend een mini-disk meedraaide. Opname gestopt, disk beluisterd en als ik nog geen adrenaline in mijn bloed had dan daarna wel. Op de disk stond tussen alle vinkenroepjes een hard, scherp en vooral afwijkend geluid. Na het beluisteren snel met Magnus Robb ge-smst met een vraag om vergelijkingsmateriaal. Gelukkig bleek dat op de 'Out of the Blue'-cd (van DBA) te staan. Op die cd staan diverse roeptypen, maar en vooral de laatste (korte) roepjes kwamen goed met mijn beschrijving overeen. Na druk telefonisch contact met Magnus snel naar huis en dat terwijl het nog licht was! Eenmaal thuis kon ik, nadat ik afwisselend de cd en mijn opname had beluisterd opgelucht ademhalen, het leek er echt eentje. Ondertussen had ik de opname aan Magnus gemaild, die hem bijzonder snel oppoetste, enkele sonagrammen produceerde en me even later belde om te vertellen dat het ook wat hem betreft helemaal goed zat. Hoewel de kwaliteit van de opname niet echt daverend was, bleek Magnus in staat er een prima sonogram uit te produceren (zie onder). De opname is te beluisteren op de Birdingzeeland-site (www.birdingzeeland.nl onder foto's). t Zwelmpje 20e jaargang nummer 3 4 4 augustus <St november 2005 33 Voor wat betreft het sonogram van een dergelijke roep (maar dan van de Belgische Oostende-vogel - nov-dec 2005) schreef Magnus over de soortspeci fieke kenmerken het volgende: De algemene vorm is een soort indianentent; een ondersteboven V met een steilere helling links dan rechts. Heel kenmerkend voor Mongoolse Pieper is de lange 'steunpaal' in het midden. De 'helling naar beneden' is aan de rechterkant concaaf (hol) niet convex (bol), bij Grote Pieper is dat andersom. Diezelfde helling toont bij Grote Pieper altijd veel diepere modulaties, en ziet er altijd 'dikker' uit op een sonogram. Als je de X-as uit rekt zie je dus bij GP 'tandjes'. Bij MP ook, alleen bij deze soort hebben ze altijd een veel kleinere amplitude: het zijn dus veel kortere tandjes. Tot slot is bij Grote Pieper de fundamental (bijna?) altijd sterker dan de eerste boventoon; bij MP andersom. In beeldentaal: de grote, bovenste omgekeerde V is bij MP duidelijker te zien dan de veel kleinere onderste. Sonogram Mongoolse Pieper, Westkapelle 27 oktober 2005 Voor de duidelijkheid, in het bovenstaande sonogram gaat het dus om de roepjes na 0.3, 0.6 en 1.1 seconden tussen 3.5 en 7 Khz. De kleine donkere streepjes zijn vinken. Behalve de waarneming op Westkapelle werden er dit najaar nog op diverse andere plaatsen in Nederland en daarbuiten Mongoolse Piepers gemeld. Vooral Belgie deed het uitstekend met twee langdurig ter plaatse verblijvende vogels. Tot slot de gouden tip: laat tijdens al je trektellingen een opnameapparaat meedraaien. De volgende hoofdprijs is een Petsjorapieper! Pim A. Wolf, pim.wolf@gmail.com

't Zwelmpje | 2005 | | pagina 18