PZC WafflKlBLf ZEEUWSECOURBOT In vervoering over roodoogvireo t Zwelmpje 20'jaargang nummer 3 ét 4 augustus ét november 2005 56 Provinciale Zeeuwse Courant - maandag 10 oktober 2005 Door Maurits Sep WESTKAPELLE - Vireo olivaceus. Ofwel: roodoogvireo. Een verdwaalde Amerikaanse zangvogel heeft gisteren zo'n honderd vogelaars uit heel Nederland naar Westkapelle gelokt.Het was volgens kenners pas de tweede keer dat deze soort in Nederland in het wild voor iedereen te zien was. De vorige keer was in 1996 op Schiermonnikoog. De roodoogvireo is nog vier keer in Nederland gevonden, maar eentje was al dood en de andere drie waren gevangen door ringers. Het exemplaar dat gisteren in Westkapelle neerstreek, werd ontdekt door Peter Meininger uit Vlissingen. Hij was 's ochtends op de begraafplaats bij de vuurtoren in Westkapelle, een goede plek om naar vogels te kijken. Met een aantal Belgen had hij daar al zes bladkoninkjes gezien, toen zijn oog op de roodoogvireo viel. „Ik zag hem heel even maar herkende hem meteen. Toch twijfelde ik nog. ik brulde naar de anderen en die bevestigden wat ik al dacht", vertelde Meininger. Hij stuurde vlak na zijn ontdekking, rond half elf, via sms en semafoon een berichtje naar alle vogelaars in Nederland en onmiddellijk ontstond een grote trek naar Westkapelle. Zelfs vanuit Groningen namen vogelaars de moeite om naar de westpunt van Walcheren te rijden. Toen zij daar even voor vier uur aankwamen, zat de vogel er nog. Johan van 't Bosch, vogelaar uit Utrecht, was er toen net een kwartiertje. Hij had een flinke omweg achter de rug. Van 't Bosch was gisterochtend vanuit zijn woonplaats naar Texel gegaan om vogels te kijken. „Wij hadden de eerste boot van half negen. Om kwart voor elf kregen wij het bericht dat hier een roodoogvireo zat. Helaas misten wij de boot van elf uur." Van 't Bosch moet lachen om zijn eigen opwinding. „Eigenlijk is het gekkenwerk ja om zo ver te rijden voor een vogel. Maar het is een bijzondere vogel, dus die wil je toch zelf zien. En hij laat zich ook goed zien." Volgens ontdekker Meininger is de kans groot dat de roodoogvireo nu weer weg is uit Westkapelle. „Het is een nachttrekker." De vireo olivaceus komt voor in de bossen van Noord- en Zuid-Amerika en is ongeveer zo groot als een huismus. De vogel kan op eigen kracht de oversteek naar Europa hebben gemaakt, maar hij kan ook zijn meegevaren met een schip, zegt Meininger. Hij is blij dat hij zo dicht bij huis deze soort heeft gezien. „Ik ben destijds niet naar Schiermonnikoog gereden en daar heb ik altijd spijt van gehad. Maar nu speel ik een thuiswedstrijd. Dit is echt een kick."

't Zwelmpje | 2005 | | pagina 30