s/ BROEDVOGELINVENTARIS ATIE ORANJEZON 2003 KEEPS ON GOIN'! t Zwelmpje 20'jaargang nummer 3 4 4 augustus éi november 2005 4 In 2003 stelden zes vogelaars in een deel van duingebied Oranjezon 71 broedvogelsoorten vast, waaronder 14 Rode-Lijstsoorten. Tijdens het schrijven van dit artikel is inmiddels vier jaar inventarisatiewerk in het duingebied achter de rug. Duidelijk is geworden dat het noord-Walcherse duin een grote avifaunistische diversiteit kent met potenties. Dit artikel geeft een indruk van de resultaten van de kartering in 2003. Tevens zal duidelijk worden dat Oranjezon een natuurgebied betreft dat alle positieve aandacht verdient. Bijzondere kustduinen Tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder ligt het 400 ha grote Oranjezon, dat onderdeel is van een langgerekt beschermd natuurgebied langs de noord- Walcherse kush de Manteling van Walcheren. Oranjezon is tussen 1200 en 1700 door natuurlijke processen ontstaan en betreft momenteel het breedste stuk duin op Walcheren (tot 1 km). Het gebied springt in het oog door de (relatieve) rust en het gevarieerde landschap. Van de slechts 3000 km kustduin langs de Europese Atlantische kust ligt een kleine 10% in Nederland. Kustduinen hebben van oorsprong een zeer grote diversiteit v.w.b. flora en fauna. Om maar wat te noemen: in het Nederlandse duin komt 60% van de Nederlandse flora en 70% van de Nederlandse avifauna voor. Dit alles maakt het duinlandschap tot een zeer bjjzoncjer ecosysteem op zowel Europese als Nederlandse schaal. Wat het noord-Walcherse duin betreft, na vier jaar inventariseren is er circa 45% van de nationale avifauna vastgesteld. Niet vanzelfsprekend De biodiversiteit is in de Nederlandse duinen, zo ook in Oranjezon, tegenwoordig niet meer zo vanzelfsprekend. De afgelopen eeuw is Oranjezon, net als vele andere duingebieden in ons land, onderhevig geweest aan diverse, voor de natuur negatieve ontwikkelingen. Zo is er in Oranjezon meer dan 100 jaar water onttrokken (waterwinning), waardoor verdroging optrad; is het stuivend zand met helm en dennen vastgelegd (o.a. om te voorkomen dat de waterwinkanalen dichtstoven met zand); is de lucht vervuild met "stifstof", waardoor het duin vanuit de lucht continue bemest wordt; en is de exoot t Zwelmpje 20jaargang nummer 3 éi 4 augustus november 2005 5 Amerikaanse vogelkers verwilderd, waardoor monotone soortenarme bosjes ontstonden. Tevens is de begrazing met vee stopgezet en het Konijn enorm achteruitgegaan. Deze grazers en gravers hebben altijd een positieve werking gehad op de diversiteit van het duinlandschap. Last but not least is de recreatiedruk, zowel in het gebied als op de randen van het gebied (denk aan camping 'Oranjezon' en de 'Zandput'), toegenomen. Dit alles heeft geleid tot het verdwijnen van natuurlijke dynamiek, stuivend zand, graslanden en grazige natte duinvalleien en het ontstaan van soortenarme vogelkersbosjes en duinrietvegetaties, een dennenbos, kanalen en een duinpias (Kaalkopplas). Tevens is de oppervlakte struweel toegenomen. Al met al hebben de veranderingen de flora- en faunadiversiteit geen goed gedaan. Ook positieve ontwikkelingen Gelukkig is het niet alleen maar kommer en kwel en is er op verschillende beleidsniveaus het besef dat het verlies van biodiversiteit gestopt moet worden. In Oranjezon heeft (mede) dit geresulteerd in een aantal maatregelen dat de "duinnatuur" weer een positieve impuls moet geven: Het stopzetten van actieve waterwinning Omvormen van het dennenbos in een natuurlijker loofbos Begrazing met runderen (o.a. t.b.v. het tegengaan van verruiging en verbossing) Plaatselijk verschralen (minder voedselrijk maken) van de bodem door maaien, waarbij het maaisel wordt afgevoerd (hiermee wordt tevens verruiging en verbossing tegen gegaan) Actief rooien van Amerikaanse vogelkers Het herstellen van de natte duinvalleien door het dempen van kanalen en het afplaggen van de bodem Daarnaast mag de recente natuurontwikkeling in de aangrenzende Oranjeboschpolder en Beekhoekspolder ook genoemd worden. Deze natuurontwikkeling resulteert in een vergroting van het areaal natuurgebied en zal wellicht een positief effect gaan hebben op de natuurwaarde in Oranjezon. Oranjezon is nog niet af Het gebied is vanaf 2002 in beheer gekomen bij stichting Het Zeeuwse Landschap. Zij bepalen (mede) de doelstellingen en voeren het beheer uit. Een nieuw plan voor het beheer van Oranjezon zal de bestaande natuurwaarde verder versterken en herstellen. Oranjezon is dus nog zeker niet 'af'. De inventarisaties In 2002 zijn zes vogelaars begonnen met broedvogelinventarisaties in Oranjezon. Reden was met name uit eigen nieuwsgierigheid voor wat er zoal rondvliegt. Naast de bijzondere ervaring van het inventariseren in het duingebied, hebben de vondsten van territoria Boomleeuwerik en Havik bijgedragen om na dit jaar niet te stoppen, maar er in 2003 een vervolg aan te

't Zwelmpje | 2005 | | pagina 4