RINGEN OP WALCHEREN: GROTE STERNS OP WESTKAPELLE, JULI-SEPTEMBER 2005 t Zwelmpje 20e jaargang nummer 3 4 augustus d november 2005 12 Visdieven en Grote Sterns worden in het Deltagebied al tientallen jaren geringd, onder andere door Peter Meininger (vooral Visdief) en John Beijersbergen (Grote Sterns). Aanvankelijk werden van beide soorten slechts enkele honderden jonge vogels geringd, maar met de groei van de broedpopulatie en door een grotere inzet is het jaarlijks aantal geringde vogels sterk toegenomen. In een poging om enig inzicht in de najaarspopulatie te verkrijgen, worden door Sander Lilipaly, Mark Hoekstein en Pim Wolf jaarlijks vele tientallen tot enkele honderden van deze ringen 'afgelezen'. Vooral bij Visdieven overigens; deze soort rust graag in vrij grote groepen op rustige dijktaluds van de Deltawerken en zijn met de auto redelijk te benaderen. Grote Sterns verschijnen slechts bij uitzondering op deze afleesplaatsen. Op Walcheren zijn na het verdwijnen van de grote PSD-boten uit Vlissingen geen goede afleesplaatsen, en hoewel Grote Sterns en Visdieven in het najaar met vele honderden per dag op Westkapelle te zien zijn, is het aantal aflezingen van deze plaats zeer klein. Het merendeel vliegt eenvoudigweg hard langs en slechts enkele tientallen verblijven enige tijd ter plaatse. Op Westkapelle zitten sterns vooral op met wier begroeide paalhoofden en blijven meestal te ver van de dijk om de inscripties op de (kleine) ringen betrouwbaar af te lezen. Grote groepen op de zeedijk zelf zijn zeldzaam. Het verschijnen van een groep Grote Sterns en Visdieven in eind juli 2005 was voor Sander Lilipaly en Pim Wolf aanleiding om hun aandacht deels te verleggen naar de Westkappelse Zeedijk en van Visdieven naar Grote Sterns. Hoewel van een groot deel van de afgelezen ringen nog geen terugmeldingen zijn ontvangen, wilden we toch een klein overzicht geven. In de periode 20 juli tot en met 15 september werden meer dan 150 ringen van Grote Sterns afgelezen. Het merendeel van de vogels werd in Nederlandse en Belgische kolonies geringd, maar ook ringen uit Spanje (2), Frankrijk (1), Engeland (3) en Denemarken (5) werden afgelezen. Van 39 van de 67 in Nederland geringde vogels zijn inmiddels terugmeldingen ontvangen en 12345678910 11 1213 kalenderjaar Leeftijden van gekleurringde Grote Sterns op de Westkapelse Zeedijk, najaar 2005 t Zwelmpje 20e jaargang nummer 3 d 4 augustus d november 2005 13 daaruit blijkt dat het grootste deel van de geringde vogels afkomstig is van de grote kolonie op Griend (37 exx.). Hier wordt al tientallen jaren onderzoek naar Grote Sterns uitgevoerd en worden jaarlijks vele honderden pullen geringd. Uit het Deltagebied werden verrassend genoeg slechts vijf geringde volwassen vogels gezien. Deze waren afkomstig van de Hooge Platen in de Westerschelde (2), de Hompelvoet (2) en de Kleine Stampersplaat (1); beide laatste zijn eilanden in het Grevelingen. De Belgische vogels zijn vermoedelijk allen afkomstig uit de kolonie in Zeebrugge. Uit de terugmeldingen van de als pullus geringde Nederlandse vogels is de onderstaande figuur met leeftijdsopbouw van de geringde vogels gemaakt. Bij het bekijken hiervan moet je een paar zaken in het achterhoofd houden. Ten eerste is het totaal aantal individuen per jaarklasse vrij klein zodat toeval een grote rol kan spelen en ten tweede zijn niet in alle jaren evenveel Grote Sterns geringd. Opvallend is het ontbreken van vogels uit 1994 en het kleine aantal uit 1997. Aangezien van zowel jongere als oudere jaarklassen wel (meer) vogels gezien zijn, is de reden hierachter niet duidelijk. Het ontbreken van tweede kalenderjaar vogels is eenvoudig te verklaren. Vrijwel alle individuen van deze leeftijdsgroep blijven in hun eerste twee levensjaren in de overwinteringsgebieden. In een volgende bijdrage meer over de sterns van Westkapelle. Pim Wolf, pim.wolf@gmail.com Sander Lilipaly, lilipaly@gmail.com Rustende sterns op de Westkapelse Zeedijk, 14 augustus 2005 (Pim Wolf)

't Zwelmpje | 2005 | | pagina 8