Grote Lijster Rietzanger Spotvogel Orpheusspotvogel Grauwe Vliegenvanger t Zwe/mpje 21'jaargang nummer 1 begin 2006 32 Veldleeuwerik 2005 44 territoria Grote lijster 2005 t Zwelmpje 21'jaargang nummer 1 begin 2006 33 Oude Veerhavenweg te Vlissingen). De soort is op Walcheren altijd al een zeer schaarse broedvogel buiten de binnenduinrand. Van de Grote Lijster werden in 2005 slechts 15 broedgevallen vastgesteld, dit aan de hand van jonge vogels die door oudere vogels gevoerd werden, en zingende mannetjes. De broedgevallen vonden verspreid over het eiland plaats. Opvallend is het ontbreken van de soort in Veere en omgeving, waar de soort tot voor kort met enkele territoria voorkwam. Ook in de duinen lijkt de soort vrijwel te zijn ver dwenen; in de jaren tachtig en negentig broedden daar 10-14 paar. Ten oosten van het Kanaal komt de soort hier en daar voor in en rond boomgaarden. Het voorkomen in Kleverskerke, waar de Grote Lijster tot voor vijf jaar, met minimaal 2 paar voorkwam, lijkt te zijn verdwenen. Overigens zullen wel wat paartjes gemist zijn, omdat er pas vrij laat in het seizoen (vanaf half april) is geïnventariseerd. Niet temin zullen er in 2005 hooguit 20 paar Grote Lijsters op Walcheren gebroed heb ben. Er werden slechts twee territoria van de Rietzanger gevonden; één bij de ingang van motorcross "De Uitlaat" aan de Engelandweg in het Sloegebied en een terri torium in een vijver aan de Pauluswegeling te Westkapelle. Na een uitgebreide, het hele eiland dekkende inventarisatie in 2004, op grond waarvan de broedpopulatie op 120-145 paar werd geraamd, werd de soort in 2005 tijdens de inventarisatie van andere soorten "meegenomen". Er werden 113 territoria vastgesteld; in 2004 ging het om 139 territoria. Gezien het feit, dat er dit jaar niet nadrukkelijk aandacht aan de soort besteed werd, lijkt het weinig zinvol hieraan conclusies te verbinden. Een exemplaar zong van 9 tot 23 juni aan de Steigerweg bij Arnemuiden. Hoewel dit binnen de datumgrenzen is, is een broedgeval niet aannemelijk. Het betreft hier de eerste waarneming voor Walcheren en Zeeland. Van de Grauwe Vliegenvanger werden tijdens de inventarisaties van de kernsoor ten in totaal 78 territoria vastgesteld. Gezien het feit, dat de soort - zeker wat later op de dag - vrij makkelijk over het hoofd "gehoord" wordt en er geen speciale aandacht aan besteed is, dient dit aantal beschouwd te worden als niet meer dan een bescheiden indicatie van voorkomen. Wel mag voorzichtig worden ge concludeerd dat de voor de jaren negentig geschatte broedpopulatie van 80 100 paar zeker niet afgenomen is.

't Zwelmpje | 2006 | | pagina 18