INHOUD REDACTIONEEL NOTEER IN UW AGENDA BROEDVOGELONDERZOEK VAN GRASMUSACHTIGEN, SPECHTEN EN ENKELE ANDERE SOORTEN OP WALCHEREN IN 2005 t Zwelmpje 21" jaargang nummer 1 begin 2006 2 Broedvogelonderzoek van grasmusachtigen, spechten, en enkele andere soorten op Walcheren in 2005 3 Dit keer een broedvogelspecial dankzij noeste arbeid van Jaco en Karei. Mooi op tijd uit de printer gerold, zo vlak voor het komende broedseizoen, waarin zich weer een en ander aan inventarisaties gaat afspelen. Dit nummer is het eerste nummer dat bij 2006 hoort en betreft bovendien een extra nummer. Graag nog aandacht voor de activiteitenagenda. Die is enigszins gewijzigd. Kijk vooral nog eens naar de excursie naar Limburg, die op 8 april ge pland staat. Nog een opmerking over de fotokwaliteit van het vorige nummer, waarvoor een ander papiersoort is gebruikt: De kwaliteit is weliswaar een stuk hoger, maar een aantal foto's komt toch niet mooi uit de verf, liever gezegd, uit de inkt. Voor het volgende Zwelmpje proberen we dat te verhelpen. Trouwens, de extra kosten van deze verbetering zijn dusdanig hoger dat er van de noodzaak tot contri butieverhoging geenszins sprake is. Thomas en Johannes 8 Excursie Limburg In het vorige Zwelmpje aangekondigd voor eind maart. Er is nog wel een knel punt. Activiteitenman Corstiaan is verhinderd en kennis van de Limburgse hot spots is natuurlijk handig. Wie durft? Hij werpe zich op als excursieleider en voere ons naar de Middelste Bonte Specht en naar de Oehoe. Opgeven bij Corstiaan. 26 april 19.30 uur Jaarvergadering fotolezing Van de traditie om de jaarvergadering vroeg in het jaar, meestal in februari, te houden is dit jaar afgeweken, zoals u inmiddels misschien zelf al had geconclu deerd. Na de pauze staat een digitale boswandeling met fotograaf Hans Gebuis (Biesbosch en Lesbos) op het programma. Plaats: MICMEC, Korenbloemlaan 5, Vlissingen. 20 mei Walcherse Fietsbigday En we gaan we gewoon door met deze traditie. Waarschijnlijk worden regels dras tisch versoepeld. Deelnemers per auto ook OK? Alleen binnen Westkapelse gren zen? Etc. Ideeën welkom. Nadere info volgt. 27 mei Barbecue Telpost Breskens Een (zaterdag)avondje barbecuen achter de verrekijker op de telpost Breskens. Dé gelegenheid voor veel vwg-leden om (weer) eens kennis te maken met deze plek, een wereldplek getuige het laatst verschenen Breskensjubileumboekje. Op gave bij organisatieteam Pieter Beeke en Thomas Luiten. t Zwelmpje 21' jaargang nummer 1 begin 2006 3 16 september Pelagische tocht Deze zaterdag weer een pelagische tocht, de eerdere keren in vwg-geschiedenis georganiseerd oor Jan Goedbloed, nu door Thomas en Pieter. Het is nog een tijd weg, maar u weet het alvast. 22 en 23 september Excursie Le Portel en Le Clipon Wegens succes van afgelopen najaar wordt een tweedaagse excursie naar Le Portel en Cap Gris Nez of Le Clipon georganiseerd. Inleiding Als vervolg op onderzoeken naar het voorkomen van de Veldleeuwerik (Walhout 2004) en Spotvogel (Leeftink 2004) op Walcheren, zijn dit voorjaar inventarisaties verricht van het voorkomen van elf andere vogelsoorten, te weten Zwartkop, Tuinfluiter, Braamsluiper, Grasmus (de vier op Walcheren broedende grasmussoor ten), Groene en Grote Bonte Specht, Zomertortel, Koekoek, Zwarte Roodstaart, Bosrietzanger en Dodaars. Naast deze "kern-soorten" werden ook alle waarne mingen van Bruine Kiekendief, Grote Lijster, Koekoek, Spotvogel, Veldleeuwerik, Blauwborst, Roodborsttapuit en Grauwe Vliegenvanger genoteerd. Keuze van de soorten De keuze van de "kern-soorten" is niet geheel willekeurig, gemotiveerd slechts door de "leukheid" naar de mening van de auteurs, maar ook door het feit, dat over het voorkomen van een aantal van de soorten buiten de natuurgebieden getalsmatig weinig bekend is. Bij een aantal andere soorten zijn in het verleden wel onderzoeken gedaan, maar die zijn inmiddels gedateerd. Methodiek Vanaf begin april tot half juli hebben auteurs in totaal 170 uur (fietsend of wande lend) in het veld waarnemingen van genoemde soorten verzameld. Zingende (roepende, roffelende) mannetjes of zichtwaarnemingen van territoriale vogels, oudervogels met voedsel en jonge vogels werden op schrift vastgelegd. Alle waarnemingen zijn met datum, plaats en bijzonderheden opgenomen in een Excel-bestand en alle gevonden territoria zijn ingetekend op kaart. Bij de beoordeling van de gegevens is uitgegaan van de systematiek zoals ontwikkeld door SOVON en vastgelegd in de Handleiding Broedvogel Monitoring Project. De daarin gehanteerde datumgrenzen zijn daarbij gevolgd (zie tabel). Bij een enkele soort (Groene Specht) wordt daar (beargumenteerd) van afgewe ken.

't Zwelmpje | 2006 | | pagina 3