Zomertortel t Zwelmpje 21' jaargang nummer 1 begin 2006 8 Vlissingen werden 5 territoria gevonden in het Nollebos en 2 in de aangrenzende kreekresten in de wijk Pauwenburg. Ook is er een sterke toename in de water gangen, sloten en vaarten ten zuidoosten van Middelburg (Welzinge, Nieuwland, Ritthem 8 paar). Veel broedgevallen werden bij toeval vastgesteld. Illustratief is dat de verschillende broedparen in de Middelburgse vesten pas eind juni/ begin juli werden gevonden toen ze jongen hadden en daardoor veel meer opvielen. De reden voor de spectaculaire toename op Walcheren is niet duidelijk. Ver beterde waterkwaliteit speelt mogelijk een rol. Samenvatting Het gaat de Dodaars op Walcheren al enige decennia voor de wind. De laatste tien jaar is de populatie meer dan verdubbeld tot minimaal 85-90 broedparen. De toename is vooral opvallend in de Middelburgse binnenstad, het Nollebos en waterlopen op Zuidoost-Walcheren. In kreekgebieden en duingebieden is sprake van een stabilisatie of lichte achteruitgang. Aantallen en veranderingen Nederland In Nederland is de Zomertortel een nog vrij algemene broedvogel met 10.000 12.000 paar. De laatste decennia is de soort echter sterk in aantal achteruitge gaan. Deze achteruitgang wordt onder meer toegeschreven aan veranderingen in de overwinteringsgebieden (droogte, kap van bossen, jachtdruk) en land bouwkundige ontwikkelingen in de broedgebieden, waardoor het voedselaan bod sterk is afgenomen. Zeeland In de jaren negentig werd de Zeeuwse broedvogelpopulatie op 2250-2750 paar geschat. Ongetwijfeld worden die aantallen nu niet meer gehaald, maar nog steeds is de Tortelduif in het Deltagebied als broedvogel relatief talrijk. Walcheren Eind jaren zestig was de Zomertortel een algemene broedvogel, die in de loop van de volgende jaren zelfs nog wat toenam door het geschikter worden van bomen en struiken als broedbiotoop. Begin jaren werd de stand op 200-250 paar geschat, een aantal, dat later tot 175-220 paar naar beneden toe werden bijge steld. Resultaten onderzoek 2005 In grote delen van Walcheren is de Zomertortel nu een zeldzame verschijning geworden. Tijdens de inventarisatie van 2005 werden in totaal 83 paar vastge steld. Op grond van de telling en aanvullende gegevens van de duingebieden mag worden uitgegaan van een broedpopulatie van 115-130 paar (0,54-0,61 paar/km2), een achteruitgang van 35-41 ten opzichte van midden jaren negen tig van de vorige eeuw. t Zwelmpje 21'jaargang nummer 1 begin 2006 9 Verspreiding De broedpopulatie van Walcheren is grotendeels in de duinen te vinden. Met name in de kuststreek tussen Zoutelande en Westkapelle is de soort (nog) relatief talrijk. De soort komt hier niet alleen in opgaand geboomte en hoog struweel in de eigenlijke duinen voor, maar is ook te vinden in de hier direct achtergelegen villawijken. Sowieso is de hele zuidwestkust van Walcheren - de "Zeeuwse Riviera" - een goed Zomertortel-gebied. Vergeleken met begin jaren tachtig is hier slechts sprake van een lichte teruggang: van 35-48 paar toen en 33 paar nu. Zomertortel 2005 83 territoria In de duinen van Noord-Walcheren lijken de grootste klappen gevallen te zijn en is de soort buiten Oranjezon schaars geworden. Maar zelfs in Oranjezon, dat op het eerste gezicht een uitermate geschikt broedbiotoop lijkt, is de soort hard ach teruitgegaan: in vier onderzochte deelgebieden broedden in 1983 45 paar, waarvan anno 2003 slechts 13 paar over waren. Behalve in de duinen broedt de soort hier en daar bij boerderijen, op landgoederen en in de langs de kreken aangelegde bossen. Hier lijken de aantallen zich op een laag niveau min of meer te stabiliseren, zoals in het Zilveren Schor (1983: 1-3; 2005: 2) en Rammekens (1983: 5-6; 2005: 4). Merkwaardig is, dat de soort niet of nauwelijks profiteert van nieuwe aanplant bij recreatie- en sportterreinen; wellicht is het gebrek aan voldoende voedsel (onkruidzaden, granen) in de directe omgeving (akkers en weiden) een beper kende factor.

't Zwelmpje | 2006 | | pagina 6