Groene Specht Grote Bonte Specht t Zwelmpje 21'jaargang nummer 1 begin 2006 12 Aantallen en veranderingen Nederland In Nederland is de Groene Specht een vrij algemene broedvogel met 4500-5000 broedparen. Opvallend in de laatste decennia is de sterke afname in de grote bosgebieden van Oost- en Zuid-Nederland en de sterke toename in West Nederland en het Deltagebied. Dat laatste heeft mogelijk te maken met het ge schikt worden van broedbiotoop en een overschakeling op ander voedsel: van Rode Bosmieren op vooral Zwarte Wegmieren. Zeeland In Zeeland is de Groene Specht van oudsher broedvogel van de duingebieden van Schouwen en Walcheren. Daarnaast werd in de Oost-Zeeuws-Vlaamse grens streek gebroed. De laatste decennia heeft de soort zijn broedgebied sterk uitge breid. Begin jaren negentig werd de stand op 150-175 paar geschat. Sindsdien is de soort nog wat talrijker geworden. Walcheren Begin jaren tachtig werd de broedpopulatie op 27-30 paar geraamd, een aantal, dat aan het eind van de jaren tachtig tot 30-45 paar en midden jaren negentig tot minimaal 40-50 paar was aangegroeid. Dat was overigens al een veelvoud van de broedpopulatie eind jaren zestig, toen de Groene Specht met 6-20 paar een ronduit schaarse broedvogel was. Resultaten onderzoek 2005 In 2005 werden op Walcheren 59-74 territoria vastgesteld. Voorkomen in het broedseizoen duidt echter niet altijd op broeden: de soort verplaatst zich makke lijk en over grote afstanden en de territoria zijn groot. Anderzijds zal hier en daar wel een broedpaar over het hoofd zijn gezien. Bovendien werden na de datum- grens van 31 mei op diverse "nieuwe" plaatsen (24-26) Groene Spechten aange troffen. Voor een deel zal dat om rondzwervende vogels van elders gaan, maar vermoedelijk gaat het hier ook wel om ter plaatse broedende vogels. Daarnaast broedt de soort op diverse plaatsen in het noordelijk duingebied, zoals Oranjezon (in drie deelgebieden 3 paar in 2003), zodat mag worden uitge gaan van een broedpopulatie van 70-80 paar (0,33-0,38 paar/km2). Daarmee zijn de aantallen sinds 1995 flink toegenomen. Verspreiding De Groene Specht is tegenwoordig op Walcheren een gewone verschijning en over het hele eiland verspreid in geschikt broedbiotoop aanwezig. Alleen op het Platte van Walcheren en ten oosten van de Sloeweg zijn nog hiaten in de ver spreiding te vinden De duinstreek - waar de populatie vrijwel stabiel is - huisvest nog steeds een aanzienlijk deel van de populatie, maar van een concentratie aldaar, zoals in de jaren tachtig toen meer dan de helft van alle Zeeuwse Groene Spechten in de duinen broedde, is al lang geen sprake meer. Ook de aangelegde bossen rond t Zwelmpje 21' jaargang nummer 1 begin 2006 13 kreken en kreekresten (Rammekens, Nollebos, Veere, Westkapelle) herbergen veel Groene Spechten. Daarnaast komt de soort verspreid over het eiland voor in windsingels, bebossing rond sportterreinen, begraafplaatsen en (mini)campings en in erfbeplanting rond boerderijen. Ook fn de wat groenere buitenwijken van Middelburg en Vlissingen komen Groene Spechten voor. De soort profiteert onder meer van het "op leeftijd komen" van de bebossing rond de kreken, de relatief zachte winters van de afgelopen jaren en de aanleg van allerhande groencomplexen. Op grond hiervan mag verwacht worden, dat de Groene Specht de komende jaren nog ietwat zal toenemen. Groene Specht 2005 59-74 territoria (t/m 31/5) 026-24 territoria (31/5-30/6) ■O." Samenvatting De Groene Specht is met 70-80 paar een vrij talrijke broedvogel, die vrijwel op het gehele eiland voorkomt. Aantallen en veranderingen Nederland Landelijk gaat het de Grote Bonte Specht al enkele decennia voor de wind. De grootschalige bosaanplant in de twintigste eeuw en het veranderende bosbe heer van de laatste tientallen jaren heeft de soort in de kaart gespeeld. Het aan-

't Zwelmpje | 2006 | | pagina 8