BOKJES IN HET NOLLEBOS V Zwetmpje 2F jaargang nummer 2 februari 2006 12 Schouwen of elders uit Zeeland/Nederland? Het jaar daarop was des te verras sender: een broedvogelkartering van ca. 300 ha Mantelinge leverde 2-3 roepen de mannetjes op: twee in het Oranjebosch en één in Berkenbosch. Voor wat betreft het Oranjebosch bleef het bij deze opleving. In 2003-2005 werd hier weer slechts één mannetje gehoord. 2005 betrof het einde van het bekende exem plaar; de vogel (met metalen ring) werd doodgevonden in het Oranjebosch in april van dat jaar; de vogel was een paar weken terug nog onregelmatig aan het roepen op het landgoed Overduin. Maar een keer houdt het dan toch echt op. De melancholiek van iedere "oe" afkomstig van de vertrouwde uil is er ech ter niet minder om geworden... Met wat eenvoudig rekenwerk zouden er dus nog 1-2 mannetjes en een vrouwtje in de Mantelinge aanwezig kunnen zijn; waarvan minimaal 1-2 uilen niet uit de Mikke afkomstig zijn (navraag bij de Mikke leert namelijk dat sinds 1993 geen vogels zijn uitgezet). De tijd zal leren of er inderdaad nog Bosuilen op Wal cheren aanwezig zijn; wat mij betreft zeer aannemelijk. Ook dit jaar vinden er broedvogelinventarisaties plaats in Oranjezon. Tevens wordt Hoogduin, Domburg geïnventariseerd. Klanken van weemoed weten het duinbos echter nog niet te doorklieven... Dood Dood dood Zo dood als een pier 13 jaar roepend naar een leegte 13 jaar ontkenning van zijn bestaan 13 jaar slechts een boom en een muis Draag een ring maar niet getrouwd Gelukkig nu voor hem Zo dood als een pier Liefdevol, maar Droevig gestorven van eenzaamheid Het hele voorjaar al zo luidruchtig stil Af en toe Een "oe" hier en een "oe" daar hier een "oe" daar een "oe" De viermiljoenentweede "oe" De viermiljoenenderde "oe" 't Zwetmpje 2F jaargang nummer 2 februari 2006 13 "oe-oe-" en een bibberend "oje" Over en uit, terug bij zijn maten in de eeuwige ruige muizenvelden Gegroet uil, en doe de groeten aan Merel die ik vorige week in stukken kapot reed Gerwin Geertse, ggeertse@zeelandnet.nl Hardnekkige pogingen mijn zoon op te voeden tot vogelaar zijn op weinig uitge lopen. Hij heeft zich ontpopt tot een fanatiek visser... Omdat hij al als peuter werd meegesleept op allerlei tochten, is er toch wel iets blijven hangen. Tim (nu 14) heeft een scherp oog voor vogels. Alleen die namen... Op 26 februari 2006 meldde hij in 'het park' drie vogels te hebben gezien, 'snippen of Witgatjes of zo, die we vroeger ook al eens samen hadden gezien', toen ik hem op zijn (te korte) kaplaarsjes het plasje bij de Sloehaven liet afsjouwen om fc' i8i Bokjes op te jagen. Bokjes dus, maar het zouden ook best Wa- ^jjfWf tersnippen kunnen zijn geweest. De volgende dag aan het eind van de middag, Tim bela den met hengels, standaards, stoeltje, rugzak (richting strand), fietste ik toch even mee om in Bokje, Nollebos, 1 maart 2006 (Corstiaan Beeke) 'het park' de vermeende Bokjes te verifiëren. In het noordwestelijk deel van het Nollebos (eigenlijk Westduinpark) in Vlissingen, ligt een fraai brak moerasje langs een sloot. Het moerasje stond gedeeltelijk onder water. Naast riet groeien hier ook allerlei plantensoorten die kenmerkend zijn voor brakke milieus, zoals Zilte zeemeuk (Meuckus salinus), Brak zoetje Diabetes semisalinus) en Echte zeeruft (Flatulus maritimus). Tim (inmiddels op laarzen maat 47...) het moerasje ingestuurd: vijf Watersnippen omhoog, maar toen: Bokje! En nog een Bokje... en nog... De lucht plotseling vol Bokjes!! Minimaal TWEE-EN-TWINTIG Bokjes kwamen uit het moerasje! De meeste vielen weer snel in. Ook in maart werden nog regelmatig Bokjes gezien op deze plaats. Op 24 maart zagen Magnus Robb en Pim Wolf in de avondschemering spontaan (dus niet opgejaagd) negen Bokjes opvliegen en het gebied verlaten. Hierbij riepen

't Zwelmpje | 2006 | | pagina 7