WAARNEMINGEN OP WALCHEREN IN WINTER (DECEMBER- FEBRUARI) 2005/2006 't Zwelmpje 2F jaargang nummer 2 februari 2006 16 West-Zeeuws-Vlaanderen stond op de kaart, samen met Tarifa, Gibraltar en Fal- sterbo. Want, om Marteijn te citeren, welke Europese vogeltrekroute je ook onder de loep neemt, hij loopt altijd over Breskens. Ook voor ons vogelaars/trektellers was er een verrassing, bleek toen de en thousiaste notabelen ieder de gelegenheid kregen op Kramers verhaal in te gaan. Niet alleen zou het Kruis van Sjaak blijven (be)staan, nee, er zou ook nog een ontmoetingscentrum komen. Met informatie, toiletten en een glazen dak. Een beleefd stilzwijgen van de kant der direct betrokkenen was des voorstellers deel 'Als afsluiting van dit feestelijk gebeuren zal regionaal vermaard blueszanger Ries de Vuyst de door hem gecomponeerde Breskens' Blues op de planken brengen'... Zo stond het in het officiële programma. Dat bleek wat te magertjes omschreven. De door Karei Leeftink geschreven tekst kreeg waarlijk prachtig vorm in de vertolking van De Vuyst. Er kwamen brokken in kelen, en voelden sommigen daar niet een ternauw onderdrukt traantje opwellen? Iets later zaten de meeste mannen aan het vroegste Duveltje ooit, onder het genot van rookwaar, kaas, worst, bitterballen en wel erg heftige vlammetjes. Maar na een uurtje ging het weer kriebelen; de telpost riep en de groep splitste op. Eric leidde een selecte groep langs een aantal plaatsen waar het moet gaan gebeuren of waar de eerste stappen op het gebied van natuurontwikke ling al gezet zijn. Verbazingwekkend om te horen en zien hoe ook hij zijn visie weet te vertalen in tastbare zaken. Een piep van een door Rob Sponselee zelfontdekte Cetti's Zanger bracht de groep weer even bijeen bij Sint Kruis, maar daarna was er geen houden meer aan: op naar HCR De Vriendschap in Hoofdplaat. Voordat hij zelf aan het bier kon, kreeg de schrijver van het stukje over dit etablissement in de 'Vertelpost' nog even te horen hoe de familie nou precies in elkaar steekt: Leo is geen broer van Willy, maar van Diny. Daarmee zijn zij de broer respectievelijk zus van de beeld schone Juli (die schitterde door afwezigheid). Verder is de altoos fraai tweekleu rig gekapte Diny getrouwd met Willy, die dus niet alleen geen broer van, maar ook waarschijnlijk niet jonger dan Leo is. Zo, dat luchtte op. Aan het bier dan maar. Overigens was het leuk dat ook een aantal vrouwen van de tellers eindelijk eens door hun geliefde was meegebracht. De maaltijd was zoals het hoort: simpel en doeltreffend. Gebakken paling, varkenshaasje, patat, groente en uiteraard mayonaise. En drank, aardig wat drank, waardoor na de maaltijd en Guus' voordracht 'Paling' de verhalen los kwamen. Conform verwachting was het vooral Peter Meininger die deze kar trok, maar voor de tweede keer klonk deze dag ook de Breskens' Blues, krachtig voorgedragen door Karei, met leesbril. Langzaamaan sijpelde de avond weg. De meeste gasten vertrokken, een aantal bleef nog wat hangen, daarbij zorgvuldig onderwerpen als mooie vrou wen en overlast door Kauwen vermijdend. Totdat uitbater Willy het niet meer hield en als reactie een hoeveelheid Alkmaarse logica te verwerken kreeg. Iets later, in het appartement, bij een laatste biertje en kunstrijden op de schaats voor vrouwen, nog een aantal hoofdstukken herlezen. En pas toen ook het verboden pakje sigaretten eindelijk op was, in bed getuimeld. Met een be hoorlijk bedommeld hoofd, want het kostte een klein halfuur om de wekker te 't Zwelmpje 2F jaargang nummer 2 februari 2006 17 zetten, moeizaam rekening houdend met de overgang van winter- naar zomer tijd. De volgende ochtend regende het en ondanks mijn belofte aan Rob van Westrienen om naar de post te komen, toch maar een uurtje blijven liggen. Bij het Kruis van Sjaak was nog geen feestganger te bekennen. Wel drie Nederlanders en de trouwe Belg Christophe Gruwier, die een Kraanvogel voor ons versierde. Het was wat grauw, the day after. Maar ook wel weer prettig, het idee je als Amsterdammer thuis te voelen op zomaar een dijk langs de Schelde. Guus van Duin Een tamelijk gewone winter, met tamelijk veel vogels en waarin het tamelijk grote aantal Pestvogels in het oog springt. Waarnemingen komen zoals gewoonlijk inmiddels vooral via Deltavogelnet. Anderen namen de moeite om aanvullende waarnemingen naar mij door te mailen, waarvoor dank. Van de volgende waarnemers zijn waarnemingen gebruikt: Floor Arts (FA), Mario Aspeslagh (MA), Corstiaan en Pieter Beeke (CB, PB), Jan van den Bosch (JvdB), Marcel Capello (MC), Gido Davidse (GD), Gerwin Geertse (GG), Jan Goedbloed (JG), Jan Hengst (JH), Mark Hoekstein (MH), Adri Joosse (AJ), Marcel Klootwijk (MK), Tobi Koppejan (TK), Sander Lilipaly (SL), Johannes en Thomas Lui ten (JL, TL), Peter en Tim Meininger (PLM, TM), les Meulmeester (IM), Wout Opde- kamp (WO), Erik Sanders (ES), Frans Schepers (FS), Rob Sponselee (RS), Gerard Troost (GT), Paul van Tuil (PvT), Jan Tuin (JTu), Kees Vliet Vlieland (KW), Jethro Waanders (JeW), Jaco Walhout (JW), Pirn Wolf (PAW), Wouter van Zandbrink (WvZ) en anderen. Flinke verplaatsingen van Roodkeelduikers voor de Zeeuwse kust waren ook deze winter niet ongewoon; zo vlogen op 29/12 in korte tijd 1320 vogels zuidwaarts langs Westkapelle en werden daar op 11/02 475, vnl. noordwaarts vliegende exemplaren geteld (PAW). Een Parelduiker hing begin en medio januari rond op het Veerse Meer; op 12/01 (MH) en 13/01 JW) was de vogel te zien vanaf de Campveersche Toren. Op 24/01 zaten er twee, zichtbaar vanaf Oostwatering (CB) en op 25/01 trok er één langs Westkapelle (PAW). Er was een viertal meldin gen van de IJsduiker, te weten op het Veerse Meer tussen de Veerse Dam en de Polredijk op 15/12 (MH, PAW), zuidwaarts langs Dishoek op 15/01 (JG), ter plaatse voor het Noorderhoofd, Westkapelle, op 16/02 (PAW, RS) en aan de binnenzijde van de Veerse Dam op 18/02 (CB, GT). Niet minder dan negen Roodhalsfuten verbleven 18/01 op het Veerse Meer (SL, MH); op 06/01 (JL, CB), 04/02 (TL, PB), 18/02 (2 CB, GT) en 27/02 (2 CB) zwommen vogels aan de binnenzijde van de Veerse Dam en op 09/12 (TL), 16/12 (2 PAW e.a.) en 18/12 (SL) vlogen exempla ren langs Westkapelle. Kuifduikers snelden op 16/12 (2 PAW, MH, PvT), 18/12 (2 SL)

't Zwelmpje | 2006 | | pagina 9