MIDWINTERTELLING WALCHEREN 2006 t Zwelmpje 21jaargang nummer 3 mei 2006 Zomeriortel en Gierzwaluw, Telpost Breskens, 4 mei 2006 (Ludovic Scalabre) ven, zes Grauwe Kiekendieven, 40 Torenvalken, een vrouwtje Roodpootvalk, acht Smellekens, tien Boomvalken, een Morinelplevier, een Temmincks Strandloper, een Velduil, een Roodstuitzwaluw, een Graszanger, twee Ortolanen en zes Grauwe Gorzen. Voor de daaropvolgende drie dagen - 5, 6 en 7 mei - werd een goede, war me oostenwind voorspeld. Terwijl er in vrijwel heel Nederland een stevige, warme oostenwind waaide, was de wind bij Breskens zwak en variabel. Trek van beteke nis was er dan ook niet. Op de 5e passeerden nog o.a. een Zwarte Wouw, een Visarend, een Roodkeelpieper en een le-zomer Grote Burgemeester. Op de 8e hadden de weermannen het wel bij het rechte eind. Een flinke oostenwind (4-5 Bft), later draaiend naar zuid, zorgde een gestage stroom steltlopers, leuke aan tallen Gierzwaluwen (3613), Boerenzwaluwen (2366) en Noordse Kwikstaarten (ca. 400) en verder zeven Kleine Zilverreigers, een Zwarte Wouw, een Grauwe Kieken dief, een vrouwtje Roodpootvalk, twee Temmincks Strandlopers, een Duin-pieper, twee Roodkeelpiepers, vijf Wielewalen en een hard naar oost vliegende Kortteen leeuwerik. Na deze dagen leek het trekseizoen beëindigt. De hele verdere maand was er van goede trek geen sprake. Althans, het was niet zichtbaar vanaf de telpost. Dit was geheel te wijten aan het uitblijven van gunstig weer; vanaf de 15e stond er vrijwel dagelijks een stevige zuidwestenwind en viel er veel regen. Het tellen le verde in deze periode toch nog een aantal leuke soorten op, zoals twee Grote Zilverreigers op de 10e, drie Purper- en vier Kleine Zilverreigers, een Zwarte en Rode Wouw, een Grauwe Kiekendief en een Roodkeelpieper op de 13e en een Lachs- tern op de 19® de enige van het seizoen. Juni In de eerste helft van juni was het alsnog prima trekweer met veel oostenwind; het hogedrukgebied kwam echter twee weken te laat. Opvallend in deze periode was de trek van Gierzwaluwen; vrijwel dagelijks werden enkele honderden vogels geteld, bijv. 427 op de 7e en 395 op de 12e - alle strak naar oost vliegend. Ook de trek van Huiszwaluwen (181 op de 5e) en Noordse Kwikstaarten (9e 4, 10e 5, 11e 3 ex.) ging gewoon door. Er was de gebruikelijke ruitrek van Bergeenden, Canade se Ganzen (36 op de 5e) en Krakeenden (enkele tientallen per dag). Verder pas- t Zwelmpje 21'jaargang nummer 3 mei 2006 9 seerden nog een reeks aan schaarsere soorten, waaronder een Topper op de 4e, Zomertalingen op de 5e (2) en 6e (2), Purperreigers op de 7e, 9e en 11® Wielewalen op de 7e en 9e, een adulte Kwak en drie Koereigers op de 9e, Europese Kanaries op de 10e (2) en 11®, Wespendieven op de 10® en 12® (2), een vrouw Blauwe Kie kendief, een 2®-kj vrouw Grauwe Kiekendief en vier Kruisbekken op de 11e en een Zwarte Ooievaar op de 12® Blijkt dat Breskens ook in juni nog leuke soorten kan opleverenl Thomas Luiten Ook dit jaar werd alweer voor de drieëntwintigste achtereenvolgende maal deze fantastische telling op Walcheren gehouden. Zoals men wellicht weet, doet Wal cheren sinds 1983 mee aan deze telling, in tegenstelling tot de rest van een (groot) gedeelte van Nederland waar dit al vanaf 1967 van start is gegaan. De landelijke MWT is onderdeel van het International Waterfowl and Wetlands Re search Bureau (IWRB). De telling dit jaar viel in het weekend van 15 januari en is succesvol verlopen. Ge lukkig zijn alle gebieden geteld! De resultaten zijn er dan ook naar! Naast de stan daard telsoorten, zoals dat al jaren hetzelfde is, hebben we ook soorten zoals Ek sters, roofvogels en uilen geteld. Alle overige leuke waarnemingen zijn ook in het totaaloverzicht meegenomen. Het weer Geen probleem! Het was in dat weekend ideaal weer om de fiets of de auto te pakken.. Zowel weer en wind waren erg in het voordeel voor ons als tellers. Zelf deed ik het per fiets, wat over het algemeen toch de meeste waarnemingen op levert. Nadeel is dan weer als je meerdere deelgebieden moet doen, zodat je om 17.00 uur eigenlijk nog net niet klaar bent.. Met een zuidoostenwind (4 Bft) en met een gemiddelde temperatuur van 4° C, was het perfect te doen! Ik herinner me dat dit weertype ook vorig jaar in dit weekend afspeelde. Sneeuw en eis waren dan ook niet te vinden op ons eilandje, wat over het algemeen een diversiteit aan vogels opleverde. Resultaten In principe zijn alle deelgebieden geteld. Op enkele kleine stukjes na was het hele Wintertaling, Middelburg, 1 april 2006 (Corstiaan Beeke)

't Zwelmpje | 2006 | | pagina 6