t Zwe/mpje 21' jaargang nummer 4 St 5 december 2006 4 18 AUGUSTUS, VWG-AVOND! Eindelijk, eindelijk eindelijk! De verwachtingen waren hooggespannen. De aller eerste Vogelwerkgroep-Walcheren-Barbecue stond namelijk definitief aange kondigd en vrijdag 18 augustus zou het zover zijn. Na een uitgestelde Breskens Barbeque vorig jaar en diverse zogeheten 'kroegavonden' van de VWG zouden we dan nu eens kunnen beginnen met het serieuze werk. Plaats voor drank en lafenis: de tuin van onze voorzitter Wouter van Zandbrink aan de Baaiweg -door Pim alras de Braaiweg genoemd-, ergens tussen Aagte- kerke en Westkapelle. De aanvankelijke vrees voor ongunstige weersomstandig heden bleek hier totaal ongegrond want de open schuur zou zelfs bij windkracht 8 met slagregen nog voldoende beschutting kunnen bieden. Uiteindelijk waren er een stuk of vijftien leden aanwezig die zich te goed de den aan een keur van dranken en vlezen. Deze laatste, verzekerde Wouter, wa ren afkomstig van de plaatselijke slager, Koets geheten, wiens naam alleen al borg stond voor een uitstekende kwaliteit. Nou hiermee was niets te veel gezegd. De Spijzen van Koets (ook voor passende salades had de goede man gezorgd) streelden de tong als een Roodpootvalk het netvlies van een vogelaar. Ondertussen hield Rob zijn DVD-serie ten doop. Menigeen keek zijn ogen uit bij zijn fraaie beelden van bijvoorbeeld de Steppenkiekendief van de Zandvoortse. Heftige discussies over determinatieproblemen wisselden af met de ahh's en ohh's van blijde herkenning en met algemene beschouwingen over de toestand van de wereld en van Walcheren. Want Walcherenaren zijn we en Walcherena- ren blijven we (Kapelle-Niels!) want tenslotte is ook Breskens een deel van Wal cheren al ligt het wat onhandig. De avond vorderde, het bier stroomde en ook de wijn. Pieter en Thomas ver maakten zich met Hertog Jan, Marlboro for men en des Wouters dochter. Uit een vreemd soort voorgevoel hadden zij twee fietsen meegenomen in hun bestelwa- gentje. Die zouden wel eens van pas kunnen komen. Het schijnt dat zelfs Pieter in alcoholische staat zich niet uit een politiecontrole kan kletsen. Enfin, om een uur of een reden we naar huis, naar Middelburg, Vlissingen, Dishoek. Karei stoer en vastberaden met het stuurwiel in beide handen geklemd. Geen enkele maal heeft hij de macht hierover verloren. Pieter en Thomas op hun fietsen. Naar verluid zijn ook zij in ongeschonden staat in de hoofdstad aange komen. De thuisblijvers, ach de thuisblijvers. Natuurlijk hebben zij ongelijk gekregen. Want reeds nu wordt uitgezien naar de volgende editie van deze attractie die hopelijk een mooie traditie zal gaan worden. Het is te hopen dat we in een wereld waar zekerheden allengs verdwijnen en waar normen en waarden vervagen als de vleugelstreep van een Grauwe Fitis, ons kunnen blijven vasthouden aan datgene wat ons ten enenmale boeit en bindt: de enige echte VogelWerkGroep- WalcherenBarBeQue (VWGWBBQ). En het zou al helemaal mooi zijn als we hierbij konden vertrouwen op Vaste Waarden (hoe mooi kan het leven zijn): de Tuin van Wouter en de Waar van Koets.... t Zwelmpje 21'jaargang nummer 4 A 5 december 2006 5 Enfin, niet lang hierna is Wouter gedeputeerde geworden... G/do Davidse GRASZANGER ALS TUINSOORT Op zondagmiddag 6 augustus zat ik in de tuin het nieuwste nummer van Dutch Birding te lezen. Zoals dat bij mij wel vaker gaat, hoorde ik op een gegeven mo ment al enkele seconden een luide tsip-roep voordat het tot me doordrong. Vertwijfeld keek ik omhoog en tot mijn grote verbazing zag ik meteen waar ik op hoopte: een Graszanger. De vogel vloog zuidoost-noordwest over mijn tuin en liet bij elk topje van zijn vlucht het kenmerkende 'tsip' horen. In totaal zag ik de vogel misschien 10 seconden (door de verrekijker) en hoorde hem zeker 20 keer. Het geluid van deze soort is onmiskenbaar. Ik was bovendien net terug uit de Proven ce, Zuid-Frankrijk, waar ik meer dan 100 keer een Graszanger hoorde. Deze soort was natuurlijk een welkome aanvulling op mijn tuinlijst. Nu zit ik niet heel vaak in mijn tuin, maar inmiddels heb ik in de bijna vier jaar dat ik hier woon toch al diverse leuke soorten gezien: Kleine Zilverreiger, Purper reiger, Ooievaar (diverse), Slechtvalk, Kraanvogel (2x), Houtsnip, Vuurgoudhaan, Appelvink, Barmsijs en Kruisbek. Een Bladkoninkje dat ik in de tuin van mijn ouders zag (18 november 1999) telt nu natuurlijk niet meer voor de tuinlijst... De eerste Graszanger voor Neder land werd pas in 1972 vastgesteld. Daarna heeft de soort een vlucht genomen tot 1977 (max. enkele tien tallen territoria, waarvan het grootste ifl gedeelte in het Verdronken Land van J'm Saeftinghe). Vervolgens is de soort in de loop van de jaren '80 mogelijk Sgjaft geheel als broedvogel verdwenen. In HraS de jaren '90 vestigde de soort zich weer voorzichtig (en weer vooral in I het Verdronken Land van Saefting- he). Met name de laatste jaren wor den Graszangers weer vaker gezien, GraszangerOpslagterrein Westkapelle, 16 ook op Walcheren. Er worden regel- september 2006 (Niels de Schipper) matig waarnemingen gedaan in de omgeving van het opslagterrein van West kapelle. Daarnaast zijn er inmiddels enkele vanaf het Nolleduin gezien en de afgelopen zomer werd er ook één gemeld in het Zandvoortweggebied. De vogel die over mijn tuin vloog maakte mogelijk een uitstapje vanuit het zelfde gebied (hemelsbreed 1 km). Corstiaan Beeke, Nachtegaalstraat 78, 4335 CG Middelburg

't Zwelmpje | 2006 | | pagina 4