NAJAARSTREK LANGS DE NOLLEDIJK IN 2006 t Zwelmpje 21'jaargang nummer 4 dt 5 december 2006 12 Tapuit, Opslagterrein Westkopelle, 2 september 2006 (Corstiaan Beeke) Roodkeelduiker, Ritthem16 oktober 2006 (Frits Roest) t Zwelmpje 21' jaargang nummer 4 d 5 december 2006 13 Met dit artikel hoop ik een goed beeld te geven van de vogeltrek langs de Nol- ledijk in het afgelopen najaar. Met name in september en oktober werd regelma tig geteld, met vaak leuke resultaten. Getalsmatig deden vooral Koperwiek, Zanglijster en Vink het goed. Klappers waren de waarnemingen van vier Dun bekmeeuwen en een Vale Gierzwaluw. Erg leuk waren ook de waarnemingen van Roodpootvalk en Kleine Vliegenvanger - deze laatste was zelfs een primeur voor de telpost. Er waren echter ook minpuntjes. Jammer is het dat in de zomermaanden Q'uli en augustus) vrijwel niet is geteld. Met name de totalen van typische augus- tustrekkers als Boompieper, Gele Kwikstaart en Wespendief zijn daardoor laag. Tekenend is bijvoorbeeld het aantal Duinpiepers: slechts één. Een volledig en werkelijkheidsgetrouw beeld van de vogeltrek in een bepaald seizoen is dan ook vrijwel nooit mogelijk; er zijn altijd periodes waarin weinig of niet wordt geteld. Begin september begon de na jaarstrek echt op gang te ko men. Met name zwaluwen, Gele en Witte Kwikstaarten en later ook Graspiepers en Heggenmus- sen trokken in aardige aantallen door. Twee Ortolanen en een Morinelplevier passeerden op de 6e. Met een zwakke zuidwesten wind en een hoge temperatuur trokken Boerenzwaluwen die in de middag van de 6e massaal weg. In de eerste helft van de middag werden vanaf Kaapduin 1710 exemplaren geteld; vaak in grote groepen die ter hoogte van de Nolledijk de schelde overstaken. De eerste roofvogels passeerden ook die middag; vijf Wespendieven, vier Bruine Kiekendie ven en acht Sperwers. De 9e was illustratief voor een klassieke septemberoch- tend; met een matige noordoostenwind passeerden 280 Aalscholvers, 20 Lepe laars, 111 Boompiepers, 115 Gele Kwikstaarten, 19 Zwartkoppen en een Fluiter. Een vroeg Smelleken, de eerste Sijzen (14) en een Zwartkopmeeuw trokken langs op de 10e. De dagen erna was het warm, vaak zonnig en was er weinig wind. Ongetwij feld veel trek, maar onzichtbaar voor ons. Een Ortolaan werd opgemerkt op de 1 le, acht Grote Gele Kwikstaarten op de 14e en een Grote Jager en een Grote Pieper op de 16e. Laatstgenoemde datum zou toch nog als beroemd de boeken ingaan, vanwege de vier Dunbekmeeuwen die halverwege de ochtend het duin passeerden. De vogels werden door vier mensen gezien. Elders in dit nummer meer over deze waarneming. Sperwer, Nolledijk, 17 oktober 2006 (Corstiaan Beeke

't Zwelmpje | 2006 | | pagina 8