Vale Gier van 3 - 9 juni 2008 op Walcheren Ik stond op om een printje op li te halen en m'n oog viel op een bijzonder grote zwevende vogel. De Vale Gier (Gyps fulvus) was een zeer zeldzame vogel in Nederland. De laatste jaren echter verschijnen regelmatig Vale Gieren boven Nederland. Het is vrijwel altijd in juni dat Vale Gieren worden waargenomen in Nederland. In 2007 was in juni sprake van een heuse invasie en werden op veel plaatsen Vale Gieren gezien; op 18 juni 2007 werd een uitzonderlijk grote groep van 61 exemplaren waargenomen nabij Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen. In 2008 leek zich dit te gaan herhalen toen vanaf 18 mei uit België diverse meldingen van Vale Gieren binnenkwamen. Het duurde echter tien dagen voordat er een exemplaar in Nederland werd gemeld; op 28 mei overnachtte een exemplaar in Zuid-Limburg en op 29 mei was er ineens een Vale Gier op Noord-Beveland. De vogel werd door vele Zeeuwse vogelaars goed gezien en mooi gefotografeerd. Ook op 30 mei werd de vogel gezien, maar hij verdween in de loop van de dag. Op Walcheren is de Vale Gier een zeld zaamheid. Met een snelle zoekactie op waarneming.nl en DVN kon ik een aantal waarnemingen terugvinden die terug te voeren zijn op waarschijnlijk twee over trekkende vogels. Het eerste exemplaar betrof een vogel die zowel bij Vrouwen polder (Erik Sanders) en Vlissingen (Rob Sponselee) werd gezien op 5 augustus 2000. De tweede waarneming was op 5 juni 2006 toen George en Krijn Tanis een exemplaar over de Oosterscheldekering zagen vliegen. Het zal deze vogel zijn die Corstiaan Beeke dezelfde dag opmerkte in de buurt van Hoogeland, Middelburg en die nog door Pim Wolf en Sande Lilypaly daar kon worden gezien. De dag erop meldde Thomas Luiten een exemplaar vanaf de telpost Nolledijk, Vlissingen. In dien het om dezelfde vogel gaat, zal die ergens ongemerkt op Walcheren of Noord Beveland overnacht hebben. Op 3 juni 2008 zat ik op m'n werk (Edison- weg, Vlissingen) achter de pc. Op de eer ste verdieping waar ik zat, heb je een goed uitzicht over de oostelijke hemel. Ik stond op om een printje op te halen en m'n oog viel op een bijzonder grote zwevende vogel (16:45). De vogel was al dichtbij en vloog relatief laag; de Zilvermeeuwen die 'm ook al hadden opgemerkt waren wel erg klein in vergelijking tot de vogel. Snel griste ik de verrekijker van het bureau en kon m'n vermoeden bevestigen dat het een Vale Gier was. De vogel vloog door en verdween uit zicht. Alvorens naar buiten te lopen lukte het me met enige moeite enkele vogelaars in de buurt te bereiken en de waarneming door te geven. Enkele minuten later bleek de vogel aan de andere zijde van het kantoorpand op zeer geringe hoogte rondjes te cirkelen. Ik kon de vogel nog enkele minuten fraai bekijken. De vogel won langzaam hoogte en verdween in noordwestelijke richting. De daaropvolgende dagen werd de Vale Gier door veel vogelaars gezien. Via reacties op DVN (mailinggroep) en 16 't Zwelmpje 23e jaargang, nummer 2, december 2008 Vale Gier, juni 2008, Biggekerke (Tobi Koppejan) verslagjes op www.waarneming.nl was het verblijf van de vogel op Walcheren goed te volgen. Voor het beschrijven van vervolgwaarnemingen op Walcheren heb ik gebruik gemaakt van een aantal van die leuke en enthousiaste getuigenversla gen. Hieronder volgt een chronologisch verslag van de vervolgwaarnemingen. De vogel wordt, nadat ik 'm uit het oog verloor, vrijwel direct opgepikt door Rob Sponselee die via Sander op de hoogte werd gebracht. Rob Sponselee (16:50):Na een telefoontje van Sander (dank, dank) vloog deze vogel erg fraai boven mijn huis aan de Noorder- baan in Vlissingen (West-Souburg). Ik had nog tijd om de vogel goed te kunnen filmen! De Vale Gier vloog niet hoog en begon te cirkelen boven de Vrijburgstraat bij het populierenbosje met bunker. Vervolgens vloog de Vale Gier langzaam richting west, de kant van Der Boede/Valkenisse op. Op dat moment was Jan Goedbloed in de dui nen van Valkenisse en zocht het daar wat hogerop maar kon de vogel niet vinden. Andere personen waren ook op de duinen gaan staan, maar konden helaas geen Vale Gier vinden. Het is dus goed mogelijk dat de vogel ergens is gaan zitten. Maar waar...??? Er wordt in ieder geval nog gezocht. De vogel verdween uit beeld maar werd weer teruggevonden. R. Lausberg (18:15): Naar aanleiding van de eerdere waarnemingen van vandaag er op uitgetrokken. De vogel gezien vanaf de kruising Vlissingsestraat/Koksweg. De vogel vloog op plusminus 100 meter hoogte en draaide traag kleine cirkels. Leek hoogte te winnen. Ik heb geprobeerd een betere zichtpositie te krijgen, maar ben het dier kwijtgeraakt. Corstiaan Beeke: En dat zoeken deed Rob erg goed. Hij zag de vogel rond 18.45u bij Hogelande vliegen en heeft hem toen ge volgd. De gier ging in wat bomen zitten die vanaf de Krommenhoekseweg te zien waren. Vanaf 19.00u tot 19.15u heeft de vogel steeds kleine stukjes gevlogen, al lemaal rond de kruising Hogelandseweg Meliskerkseweg. Uiteindelijk ging de Vale Gier op een aardappelakker zitten en liet zich daar (op 500 meter afstand, met schuin tegenlicht) door de telescoop goed zien (in elk geval tot 19.45u toen ik wegging). We denken dat het om dezelfde vogel als vorige week bij Kats gaat (met name op basis van vleugels en snavelkleur). De vogel zat 's avonds geruime tijd op een akker en ging slapen in het Bigge- kerkse Bos. Thomas Luiten (19:30): Adulte of suba- dulte vogel ter plaatse op aardappelakker langs de Meliskerkseweg. Eerder vandaag gezien op verschillende plaatsen boven Vlis- 23e jaargang, nummer 2, december 2008 't Zwelmpje 17

't Zwelmpje | 2008 | | pagina 10