20 't Zwelmpje 23e jaargang, nummer 2, december 2008 23e jaargang, nummer 2, december 2008 't Zwelmpje 21 10 juni: Gier treft jackpot in Zeeland Grote rol kadavers voor natuur weer eens glashelder Het webcamproject Dood doet Leven van ARK Natuurontwikkeling en Staatsbos beheer zou een spectaculaire locatie in Zeeland rijker kunnen zijn. Daar verblijft al een aantal dagen een uit Zuid Europa aangevlogen Vale Gier, die zich voedt met een dood schaap. Bij gebrek aan kadavers in het zuiden van Europa, zwerven sommige gieren net zolang rond tot zij iets vinden om hun honger mee te stillen. Deze 'Zeeuwse' gier had uiteindelijk geluk. Hij vond een dood schaap in een weiland onder de rook van Middelburg. De gier deed zich een paar dagen tegoed aan de schapenbout. Het dier was koud dood toen de gier hem vond. Gieren zijn aaseters en doden zelf geen prooi. De schapenhou der is overigens bereid een kadaver als gie- renvoer te laten liggen, mits het Ministerie van LNV hem toestemming verleent. Het is namelijk juist de Europese wetgeving rond kadavers, die het gieren en andere aaseters zo lastig maakt. De wet verplicht boeren om kadavers van huisvee zo snel mogelijk ter destructie aan te bieden. In dit Zeeuwse geval was de Vale Gier meteen bij de pinken. Het team van Dood doet Leven heeft na de gierenmelding op waarneming.nl meteen contact gezocht met de schapenhouder en het ministerie, om de natuur nu wél even zijn gang te laten gaan en de gier - en wel licht andere dieren - zijn voedsel te gunnen. Het ministerie beraadt zich hierop. Op 18 februari 2008 lanceerden ARK Na tuurontwikkeling en Staatsbosbeheer het project 'Dood doet leven' in de Gelderse Poort. Doelstelling is om meer aandacht en begrip te kweken voor de belangrijke rol van kadavers in de natuur. In tal van Nederlandse natuurgebieden worden dode dieren namelijk stelselmatig verwijderd, met als gevolg dat aaseters die hiervan voor hun levensonderhoud afaankelijk zijn, van een koude kermis thuiskomen. Dood doet leven in de Gelderse Poort werkt met dode reeën en registreert met een webcam welke kadavereters zorgen voor de natuurlijke recycling (zie www.dooddoetleven.nl). De initiatiefnemers zijn aangenaam verrast door dit voorval in Zeeland. Een betere illustratie van het belang van kadavers is nauwelijks denkbaar. Als we streven naar een compleet natuur- systeem zal het voor aaseters trouwens niet eens nodig zijn om te foerageren op kada vers van landbouwdieren zoals het Zeeuwse schaap. In complete ecosystemen behoren grote grazers als edelhert, paard, rund en wisent na hun dood te blijven liggen. In de hedendaagse Europese natuurgebieden gebeurt dit echter praktisch nergens meer. Deze Vale Gier maakt weer eens pijnlijk duidelijk dat er nog wat ontbreekt aan de Europese (en Nederlandse) natuurgebie den. De kringloop van dode dieren is door broken. De aaseters zijn gedwongen elke strohalm te grijpen. Gieren ontmoeten Kafta in de polder Op 8 juni 2008 meldde Frits Roest via Waarneming.nl (http://waarneming. nl:80/rapport/200805_valegier.php) een Vale Gier bij een dood schaap in Zeeland. Het werd een gebeurtenis met absurdisti sche trekjes. Eigenlijk was het een onmogelijke situ atie want schapenkadavers moeten meteen worden afgevoerd ter destructie, hongerige gier of geen hongerige gier. Het projectteam van dooddoetleven.nl heeft direct contact gezocht met schapen houder en Ministerie van LNV en gevraagd dit bijzondere tafereel te gedogen. De boer vond het aanvankelijk wel best en gunde de gier zijn maaltijd mits hij maar de garantie kreeg niet geverbaliseerd te worden. LNV wist zich niet goed raad met de vraag. Ener zijds heeft het ministerie de kadaverwet te handhaven, anderzijds is er de bescherm- plicht voor een bedreigde vogel als de Vale Gier. Deze Haagse spagaat vroeg zoveel tijd dat de schapenhouder eieren voor zijn geld koos. Door de toestroom van vogelaars en fotografen (waarneming.nl wordt veelvul dig geraadpleegd) besloot hij het instant- gierenrestaurant terstond te verwijderen. Hij vreesde dat de AID snel gealarmeerd zou zijn met alle gevolgen van dien. Na een week van wikken en wegen besloot het Ministerie van LNV tenslotte GEEN gedoogregeling toe te staan. Men vindt het verschijnsel gieren-in-Nederland nog te incidenteel van karakter om daar een regeling voor te treffen. De hongerige Vale Gier was inmiddels al met de noorderzon vertrokken. Het team van dooddoetleven.nl ziet in het Haagse antwoord vooral een aansporing om LNV beter op de hoogte te houden van de ontwikkelingen aan het gierenfront. Al een aantal jaren doen Vale Gieren in de zomer de lage landen aan. Vorig j aar was er zelfs sprake van een heuse invasie. Bij ge brek aan kadavers in onze natuurgebieden (de kadaverwet is ook van toepassing op onze natuur), zijn deze dieren afaankelijk van toevaltreffers als het dode schaap in Zeeland. Als zo'n hoofdprijs ook nog eens uit hun snavel wordt getrokken, zijn ze ui teraard snel gedwongen retour zuid te kie zen. Veruit het mooist zou zijn als de gieren de hertenkadavers op de Veluwezoom en in de Oostvaardersplassen ontdekken, zoals Monniksgier Carmen in 2005 deed. Doel stelling van het project Dooddoetleven is meer begrip en meer ruimte te creëren voor grote kadavers in onze natuurgebieden (zie www.dooddoetleven.nl). OPROEP: Het team van Dooddoetleven verzoekt vogelaars om waarnemingen van Vale Gieren direct bij waarneming.nl te melden. Treft men echter een gier bij een kadaver aan schakel dan subiet dooddoet- leven@ark.eu in. In dat geval wordt meteen contact gezocht met de grondeigenaar en het Ministerie van LNV. Tenslotte: we hebben gemerkt dat boeren zenuwachtig worden van een toeloop van fotografen en vogelaars. Die grote belang stelling leidde er ondermeer toe dat het Zeeuwse "gierenrestaurantje" prompt werd opgeruimd. Houd gepaste afstand zodat de dieren minimaal verstoord worden en anderen ook kunnen meegenieten. En ver geet vooral ook niet om de grondeigenaar en omwonenden op positieve wijze bij het bijzonder schouwspel te betrekken.

't Zwelmpje | 2008 | | pagina 12