Hybride Ringsnavelmeeuw x Stormmeeuw in het Zandvoortweggebied A Op 24 april 2008 ontdekte Pim Wolf een derdekalenderjaar hybride Ringsnavel meeuw x Stormmeeuw in het Zandvoort weggebied. De vogel foerageerde vaak in een gemengde groep Stormmeeuwen, Zilvermeeuwen en Kleine Mantelmeeu wen achter een trekker in de akker op de hoek Schotelweg/Zandvoortweg. Re gelmatig rustte en poetste de vogel zich uitgebreid in de meest westelijke plasjes langs de Zandvoortweg. De vogel liet zich hier tot in de avond behoorlijk goed bekijken. Na de 24ste werd het steeds lastiger om de vogel te kunnen vinden omdat hij toen ook naar andere akkers vloog om te fourageren en een veel groter gebied bestreek. De laatste keer dat hij gezien werd was op 27 april. Hoewel de determinatie van hybride meeuwen erg lastig kan zijn liet deze vo gel toch wel duidelijk kenmerken zien van zowel Ringsnavelmeeuw als van Storm meeuw. Enkele opvallende kenmerken die Pim en ik in het veld noteerde en op de foto's te zien zijn; 1. De vogel was iets groter en steviger ge bouwd dan een Stormmeeuw, met een iets dikker nek, een grotere en meer ronde kop en een langere handpen- projectie. De mantelkleur was lichter dan de omringende Stormmeeuwen en zelfs lichter dan die van een Zilver meeuw waarmee we direct in het veld konden vergelijken. 2. De vorm van de snavel zat tussen Ringsnavelmeeuw en Stormmeeuw in, hij was slanker, iets korter, oogde wat minder krachtig met een iets stom pere punt dan Ringsnavelmeeuw. De zwarte subterminale snavelband paste totaal niet op Stormmeeuw, maar op internet kwamen we foto's tegen van Ringsnavelmeeuwen met een vrijwel identieke snavelband. 3. De donkere iris is één van de doorslag gevend kenmerken om deze vogel een hybride te noemen. Sommige Ringsna velmeeuwen hebben de eerste paar maanden van hun derde kalenderjaar ook nog een redelijk donker lijkende iris, maar altijd is er wel iets van een lichte geelgroenige iris te zien en zeker vanaf eind april moet derdekalender jaar Ringsnavelmeeuw een duidelijk zichtbare lichtere iris hebben. 4. De donkere tekening op de staart- pennen is een goed kenmerk voor Ringsnavelmeeuw, dit is overigens een vrij variabel kenmerk, sommige Ringsnavelmeeuwen tonen veel zwart en andere juist weinig zwarte tekening op de staartpennen. 22 't Zwelmpje 23e jaargang, nummer 2, december 2008 5. De mirror op p10 is vrij groot, redelijk ver van de top van de handpen af en de vorm is niet goed voor Ringsnavel meeuw. De meeste derdekalenderjaar Ringsnavelmeeuw laten een kleine ronde mirror zien op de binnenvlag van p10. Derdekalenderjaar Storm meeuwen hebben vrij grote en lang gerekte mirror op p10 en een kleine mooi ronde mirror op p9. Vooral de grootte en de vorm van de mirror op p10 bij 'onze' vogel wijkt dus sterk af het patroon dat de meeste Ringsna velmeeuwen tonen. 6. De subterminale band die over p4 loopt is erg breed en niet onderbro ken. Sommige derdekalenderjaar Ringsnavelmeeuwen tonen ook een subterminale band op p4, maar altijd is deze band dan erg dun en vaak ook on derbroken. Derdekalenderjaar Storm meeuwen laten vaak een subterminale band zien op p4 en soms zelfs zwarte tekening op p3. Onderstaand figuur toont een schets van de linkervleugel van 'onze' vogel. Het betreft hier waarschijnlijk het tweede geval binnen de Western Palearctic, begin 2008 was er een eerder geval van een gekleurringde vogel in Noord-Ierland. Tijdens het zoeken naar vergelijkings materiaal op internet kwamen we foto's tegen van een geringde vogel bij Ber gen (Noorwegen) die er als eerste-winter goed uitzag voor een zuivere Ringsnavel meeuw maar als tweede-winter en adult toch wat kenmerken toonde die op een hybride wezen en het is dus goed moge lijk dat er nog meer gevallen zijn die nooit goed gedocumenteerd of gepubliceerd zijn. Maar het is duidelijk dat gevallen van hybride Ringsnavelmeeuw x Storm meeuw erg zeldzaam zijn! Tekst, foto's en schets les Meulmeester 23e jaargang, nummer 2, december 2008 't Zwelmpje 23

't Zwelmpje | 2008 | | pagina 13