Een Terekruiter in het Zandvoortweggebied Rob Sponselee Tja, het Zandvoortweggebied en steltlopers, een combinatie van schoonheid en pracht. Zoals het najaar van 2001. Met leuke aantallen steltjes op de plas- drasakkers. Uniek voor Walcherse begrippen! Het had toen een geweldige aan trekkingskracht op tientallen Bontbekplevieren, Bonte Strandlopers, Krombekken en Kleine Strandlopers. Natuurlijk hadden we in de jaren daarvoor ons vergaapt aan diverse dwaalgasten in hetzelfde gebied. Maar die steltjes van 2001... In 2005 ging heel het gebied op de schop, inclusief het gedeelte langs de Stenen Kruisweg. Deze natuurontwikkeling is voor Walcherse vogelaars een begrip geworden. Kleine, ondiepe, aangelegde plassen met slikranden... en nu is het net zoals in 2001, dus ook goed voor stel tjes. Natuurlijk, elk vergelijkbaar gebied in Nederland trekt steltjes aan. Maar dit is Walcheren. Bovendien ligt het gebied goed centraal op de trekroute. Ik was vanaf het begin van de natuurontwikke ling (en velen met mij) tot op de dag van vandaag verknocht aan het gebied en gedreven om er een dwaalgast te ontdek ken. Ik heb er zelfs een dvd over gemaakt met diverse impressies en natuurlijk met diverse soorten vogels. Voor steltjes is het gebied in het voorjaar goed omdat het waterpeil dan nog goed staat, daarna droogt het geleidelijk uit, i.t.t. dit jaar. Dus wie weet wat er komend najaar gaat volgen? Temmincks Strandlo pers worden elk jaar in groepjes gezien. En wat te denken van de groepjes Kanoe ten, Rosse Grutto's, Bonte Strandlopers en Zilverplevieren deels in zomerkleed, over schoonheid en pracht gesproken.! Bontbekken en Regenwulpen zitten er soms met vele tientallen. Het gebied heeft voor veel Walcherse vogelaars de Steltkluut als nieuwe soort op hun persoonlijke Walcherse lijst opgeleverd. Sinds de natuurontwikkeling zijn er al 5 ex gezien! Zelfs een Kaspische Plevier op 1 april 2007, ontdekt door Arjen van Gilst, kan misschien nog een kans maken om aanvaard te worden als nieuwe soort voor Nederland. Het bewijst dus allemaal dat het kan en dat het eind nog lang niet in zicht is. Zo ook op 25 mei 2008. Van Sander Li- lipaly kreeg ik een belletje dat het bij Westkapelle vol zat met steltjes, vooral met Bontbekplevieren. Dan moet het in het Zandvoortweggebied ook goed zijn, dacht ik. Dus snel daar naar toe. Ik telde er minstens 77 Bontbekplevieren. Verspreid over het hele gebied zaten ze in groepjes voor kortere of langere tijd en trokken er groepjes over. Het laatste stukje wat ik bezocht was het plasje langs de Stenen Kruisweg, waar ongeveer 25 Bontbekken aan het foerageren waren. Opeens, achter in het gebied, liep een steltloper door mijn beeld die weer snel achter een eilandje verdween. Dat is geen Tureluur, het leek wel een Terekruiter! Het duurde heel even totdat de vogel weer vrij te zien was. Het is een Terekruiter.!! Daar sta je dan helemaal alleen aan het begin van een zondagmiddag naar een schitterende Terekruiter te kijken en te bedenken dat dit een nieuwe soort voor Walcheren is! Wat nu.! 10 't Zwelmpje 23e jaargang, nummer 2, december 2008 Ik heb altijd goed het belang ingeschat bij een dwaalgast om direct de waarneming wereldkundig te maken, maar nu even niet. Ik heb de vogel eerst gefilmd. Toen ik daar klaar mee was ben ik gaan piepen en bellen en tijdens deze werkzaamheden ging de vogel nog meer dichter langs de Stenen Kruisweg zitten. Stoppen voor nog mooiere beelden?? Ik koos ervoor om door te gaan met piepen/bellen en weer teruggebeld te worden. Door al deze drukte ben ik de vogel kwijtgeraakt. Gido Davidse was als eerste ter plaatse en jammer genoeg net te laat. Een hele rits Walcherse vogelaars volgden, ook te laat. Vlak voor het moment dat Gido ter plaatse was, gingen de bontbekken de lucht in en wellicht zat hier de Terekruiter bij. Typisch voor Terekruiter, ze blijven vaak maar even. Ik was dus de enige die de Terekruiter had waargenomen. De videobeelden tonen een herkenbare Terekruiter waar op tot twee keer toe de roep is te horen! En dan prijs ik mezelf toch gelukkig dat ik ervoor had gekozen om eerst te gaan filmen. Wat niet wegneemt dat ik mijn waarneming met de toegesnelde Walcherse vogelaars graag had willen delen. Het was dus een klassieke Terekruiter, die ik ongeveer 10 minuten heb kunnen waarnemen. Een Terekruiter is een Terekruiter, daar doe je niet moeilijk over om die te herken nen. De roep die de vogel twee keer liet horen lijkt nog het meest op die van de Regenwulp. Het was mijn 2e zelfontdek king van een Terekruiter. De eerste was een legendarische ontdekking op 10 mei 1992 in de's-Gravenhoekinlaag op Noord- Beveland. Ik liet de vogel alleen om Walcherse vo gelaars op te halen en in de auto te prop pen en weer terug te keren. Die Terek zat er nog, wat een feest was dat! Deze waarneming betreft dus, zoals al eerder aangegeven, een nieuwe soort voor Walcheren! Om precies te zijn de 337ste soort op Walcheren! Er zijn tot nu toe 10 gevallen bekend in de Delta, waarvan 8 in Zeeland inclusief dit geval. Het 1e geval in Zeeland was op 23-09-1980 op het Pauli- naschor bij Terneuzen. De waarnemingen in de Braakman en in de Sophiapolder van juni en juli 2005 worden als 1 geval beschouwd door het CDNA. Status in de Delta: Zeeuws-Vlaanderen 2 Walcheren 1 Noord-Beveland 2 Schouwen-Duiveland 1 Sint-Philipsland 1 Tholen 1 Stellendam 1 Maasvlakte 1 Dit zijn dus alleen gevallen die aanvaard zijn door het CDNA. De meeste van deze gevallen werden in mei gezien, wat ge lijk een trend laat zien van de rest van de gevallen in Nederland. Tot nu toe zijn er ongeveer na behandeling en in afwachting van het CDNA ongeveer 40 aanvaarde gevallen bekend in Nederland. Gezien de ontwikkelingen bij Westkapelle en het Zandvoortweggebied, is het niet ondenkbaar dat er weer een Terekruiter wordt gezien. Misschien wel sneller dan we denken. Laten we hopen dat we er dan met zijn allen van kunnen genieten. 23e jaargang, nummer 2, december 2008 't Zwelmpje 11

't Zwelmpje | 2008 | | pagina 7