A W Massale trek van mezen langs de Nolledijk Elk najaar beleeft op Walcheren zijn eigen hoogtepunten. Het ene seizoen wordt getekend door goede dagen op Westkapelle, het andere jaar wordt de ene dwaal gast na de andere ontdekt en het najaar erna blijkt de Nolledijk weer de beste plaats te zijn om vogels te zien op Walcheren. Het afgelopen najaar van 2008 was zo'n jaar waarin je in oktober op dagen met zuid en oost op de duinen van Zuidwest-Walcheren moest staan. Het meest opvallend aan het afgelopen najaar waren de aantallen mezen en Goudhaantjes die vanuit Scandinavië (of verder: Oost-Europa?) massaal afzakten naar het zuiden. Ook nu bleek de Nolledijk met kop en schouders boven de andere telposten in het land uit te steken. Dankzij de ligging van de telpost kwamen de duizenden mezen vaak op ooghoogte langs en waren daardoor goed telbaar. Het najaar begon op de 7e oktober toen het eerste gol^e Goudhaantjes (72) en Zwarte Mezen (162) voorbij vloog. We werden compleet verrast toen de telpost op de 10e overspoeld werd met mezen; in ruim 7 uren telden we vooral veel Zwarte Mezen (3646) en Pimpelmezen (5824) en minder Koolmezen (658). De mezentrek ging de gehele dag door, maar de groot ste aantallen kwamen langs tussen 10.00 en 12.00 uur. De mezen kwamen vaak in flinke groepen (tot 80 exemplaren) langs, vaak in gemengde samenstelling van drie soorten, wat het tellen er niet gemakkelijker op maakte. De mezen leken haast te hebben, want er werd slechts af en toe gefoerageerd in de struiken voor de telpost - de meeste groepen mezen keken niet op of om en vlogen strak door in zuidoostelijke richting. De ligging van de telpost bleek ideaal, want in de smalle duinstrook zaten de tellers (Peter Meinin- ger, Pim Wolf, Gido Davidse, Karel Leef- tink, Gerard Troost en ondergetekende) middenin de stroom vogels en vlogen de meesjes hun werkelijk om de oren. Fantastisch! Een ander fenomeen was die van de Goudhaantjes, die vaak samen met de mezen optrokken. In slierten tot wel 30 vogels schoten langs ons heen. We telden er die dag 522, wat natuurlijk een verpulvering van het oude dagrecord was. We werden compleet verrast I) toen de telpost op de 10e over spoeld werd met mezen De volgende dag, 11 oktober, stond de wind eveneens uit zuid tot zuidwest (he lemaal zo slecht niet!) en was de stroom nog steeds niet op. Sander Lilipaly telde die dag ruim 1500 Pimpels, 600 Zwarte Mezen en 430 Goudhaantjes. Op de 12e passeerden nog slechts enkele tientallen mezen en leek de trek voorbij. De dag daarna, 13 oktober, waaide de wind nog steeds uit zuid tot zuidwest en werden de twee tellers (Peter Meininger en ik) over rompeld door de tweede golf, zo mogelijk nog massaler dan de eerste golf op de 10e. Pimpelmezen waren nog steeds in de meerderheid (6230) en ook Zwarte Mezen waren nog niet op (1845), maar nu vlogen er ook veel Koolmezen (4198). Telpost De Vulkaan bij Den Haag miste de 6 'tZwelmpje 24e jaargang, nummer 1,juni 2008 eerste golf mezen op de 10e vrijwel ge heel, maar kregen wel de tweede stroom vogels mee (op de 12e) met ongeveer 6000 Pimpelmezen. De Nolledijk scoorde de dag erna nog iets hoger, waarmee ze het Nederlandse Pimpelmeesrecord weer op haar naam zette. Op de 13e waren ook de Goudhaantjes weer massaal aanwezig, met 594 getelde vogels - ook een verbe tering van het recordaantal op de 10e. Hierna bleef het een week vrij rustig, mede veroorzaakt door enkele depres sies en verkeerde wind. In de laatste helft van oktober druppelde de mezentrek langzaam na. Opeens toch weer een uit schieter, toen er op de 23e weer 3127 Pim pelmezen werden geteld. Zwarte Mezen en Koolmezen waren nu toen wel minder vertegenwoordigd. Ook de Goudhaantjes vlogen door, met bijvoorbeeld 322 vogels op de 20e en 175 op de 23e. Onvergetelijk, deze mezenstroom. Raad selachtig ook. Waar kwamen ze vandaan? Waarom zo massaal? Waar gingen ze heen? Hoe dan ook, het waren ervarin gen die nog lang zullen heugen, zeker nu de telpost en haar omgeving volledig op de schop ligt en niemand weet hoe de omgeving van de telpost er het volgende najaar uit zal zien. Thomas Luiten ft Tekening: Johannes Luiten 24e jaargang, nummer 1, juni 2008 'tZwelmpje 7 'stjtti

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 5