Waarnemingen van vogels op Walcheren Wielewaal 2007 - 0 nest 2008 -1 nest 2008 - 3 nesten Floor Arts, Westkapelle. 2007 - 0 territoria Niet vastgesteld in 't Vroon. 2008 - 0-i territorium Op 12 mei een exemplaar zingend in de lage bosjes van het zuidelijkste puntje van 't Vroon. Geen vervolgwaarnemingen, waarschijnlijk een doortrekker. Ekster Niet vastgesteld in 't Vroon. In zuid werd op 20 april een paar bij een nest gezien. Zwarte kraai 2007 - 0 territoria Niet vastgesteld in 't Vroon. In het zuidelijk deel drie broedgevallen. Paren bij nesten werden gevonden op: 9 april, 17 april en 20 april. Één paar broed de in hetzelfde perceel als de Buizerd en hadden het erg druk met steeds de Buizerds achterna te zitten. 2008 - 2 territoria Zingende man in de rietkraag bij oude ijsbaan op 12 mei en 25 mei, op 4 juli zat hier een vrouw met uitgevlogen jongen. Zingende man in de vroonplas op 12 mei en 30 mei. Tot slot 't Vroon heeft zich direct na de om vorming tot natuurgebied ontwikkeld naar een uitstekend broedgebied voor kustbroedvogels en watervogels. Kust- broedvogels zoals Bontbekplevier, Kleine Plevier en Kluut wisten het gebied suc cesvol te koloniseren. Diverse soorten watervogels zoals Grauwe Gans, park gans, Nijlgans, Bergeend, Dodaars en Meerkoet wisten succesvol te broeden. De akker- en weidevogels namen toe. Soorten zoals Kievit, Scholekster, Ture luur en Veldleeuwerik kwamen in 2008 tot broeden. Door de aanwezigheid van struwelen en bosjes is de diversiteit aan zangvogels groot. Bijzonder is het voor komen van de man Rouwkwikstaart die hier in 2008 een territorium bezat. Het betrof waarschijnlijk een gemengd paar met vrouw Witte Kwikstaart. Rietgors 2007 -1 territorium In de rietkraag bij de oude ijsbaan op 8 maart een zingende man en op 10 juni een alarmerende vrouw in de rietkraag bij de oude ijsbaan. 20 't Zwelmpje 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 Omdat Westkapelle met het aangrenzende Vroon momenteel één van de meest interessante vogelplekken op Walcheren is, wordt daar ook erg veel gevogeld en dus ook gezien. In beide waarnemingenoverzichten zal Westkapelle worden afgekort als WK. Voor het maken van beide overzichten werd dankbaar gebruik gemaakt van www.waarneming.nl en www.trektellen.nl. In de overzichten zijn waarnemingen verwerkt van de volgende personen: Floor Arts (FA), Mario Aspeslagh (MA), Corstiaan Beeke (CB), Pieter Beeke (PB), Gido Davidse (GD), Arjen van Gilst (AvG), Ies Goedbloed (IG), Jan Goedbloed (JG), Marc Goedbloed (MG), Mark Hoekstein (MH), Henk Huige (HH), Roger Joos (RoJ), Adri Joosse (AJ), Marcel Klootwijk (MK), Karel Leeftink (KL), Sander Lilipaly (SL), Johannes Luiten (JL), Thomas Luiten (TL), Peter Meininger (PLM), Ies Meulmeester (IM), Arjan Ovaa (AO), Erik Sanders (ES), Joop Scheijbeler (JS), Rob Sponselee (RS), Jos Tramper (JT), Jan Tuin (JTu), Fred Twisk (FT), Jaco Walhout (JW), Pim Wolf (PAW) en verder van aan aantal niet-leden. Maart - Mei 2009 Er werd ook dit voorjaar weer lekker ge vogeld op Walcheren en dat resulteerde in veel mooie en bijzondere waarne mingen. Leuke soorten in deze periode waren een Koereiger, drie Steltkluten, een Kleine Burgemeester, een Lachstern en Roodmussen. Jammer genoeg wa ren deze soorten (op een Steltkluut en een Roodmus na) niet voor veel voge laars weggelegd. Dat gold ook voor het absolute hoogtepunt: een Vorkstaart- plevier in het Vroon bij Westkapelle. De nieuwe natuur betaalt zich ook in zeld zaamheden uit! Een Roodhalsfuut in zomerkleed was op 24/03 aan de binnenzijde van de Veerse Dam te zien (MK). De enige vijf Kuifduikers die in deze periode werden gezien vlogen op 22/03 in noordelijke richting langs WK (PAW). Op 21/05 zwommen twee Geoorde Futen in zo merkleed op zee voor WK (TL). Na een Noordse Stormvogel die op 08/04 ach ter een kotter voor de kust van WK hing (PAW), vloog er een exemplaar langs op 22/05 (PAW) en zelfs drie op 26/05 (TL/ PAW). Kuifaalscholvers werden gezien op 08/03 voor de zeedijk van WK (ES), op 30/03 een adult langs WK (PAW), op 06/04 een subadult over de Wester- schedle bij de buitenhaven van Vlissin- gen (R. van der Vliet) en op 15/04 ter plaatse in de buitenhaven van Vlissin- gen (MK, RoJ). In totaal werden 29 Ooie vaars doorgegeven (mrt 14, apr 12, mei 3). Het merendeel bestond uit overtrek kende vogels, zoals bijvoorbeeld vier op 30/03 over de wijk Reijershove in Mid delburg (EP). De enige Zwarte Ooie vaar in deze periode vloog op 17/05 over Kleverskerke richting noord (MK). Naast veel 'losse' Lepelaars en kleinere groepjes aan de grond vlogen er op 15/04 mooie groepen over Ritthem (22 ex, FR) en over het Zandvoortwegge- bied (12 ex, CB). Langs de rondweg ten westen van Koudekerke stond op 21/03 een Grote Zilverreiger (AJ). Op 05/04 vlogen er twee over het Vroon (FA) en op 09/04 was er daar eentje ter plaatse 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 'tZwelmpje 21

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 12