■3 W- f - (JT). Kleine Zilverreigers werden bijna alleen maar solo en in tweetallen ge zien, maar op 29/04 en 30/04 waren er vier aanwezig in het Vroon (JT/PAW). Ook werd er een Kleine Zilverreiger dood gevonden achter de camping naast de begraafplaats van WK (FA). Leuk was de waarneming van een Koe reiger die op 20/04 kort aanwezig was tussen wat Koeien langs de N57 ten oos ten van Vrouwenpolder (ES). De aarze lende Kleine Zwaan bleef tot 16/04 aanwezig in het Zandvoortweggebied (RS). Vooral dankzij de nieuwe natuur op Walcheren zijn Zomertalingen toch wel terug van weggeweest. Vanuit het Vroon en het Zandvoortweggebied werden gedurende de hele periode in totaal enkele tientallen vogels gemeld. Zomertaling, 29 april 2009, Zandvoortweg. Foto: Mario Aspeslagh De eerste zwom al op 02/03 in het laatstgenoemde gebied (ES). Daarnaast waren er twee aanwezig in de Spuikom van Ritthem op 12/03 (SL), vier in de nieuwe natuur bij het Dishoekse Bos op 21/03 (FA) en twee in de Rammekens- hoek op 08/04 (J. Bimmel). Een fraaie verschijning was het a Roodschouder- taling dat op 16/04 in de plas langs de Stenen Kruisweg zwom (CB, RoJ, RS). Mogelijk gaat het hier om de eerste waarneming van deze 'escape'in de vrije natuur op Walcheren. Een 9 Grote Zee eend zwom op 11/03 op de Wester- schelde bij Rammekens (R. van der Lin den) en op 30/03 vlogen er drie langs WK (PAW). De drie gemelde Zwarte Wouwen werden allemaal in april ge zien en in mei was de soort dus opval lend afwezig: zowel op 11/04 als op 15/04 trok er eentje over Westerzicht, West-Souburg (ES/PAW) en op 30/04 vloog er één over de wijk 't Zand in Mid delburg (SL). In maart werden nog acht Blauwe Kiekendieven gemeld, in april nog twee en de enige in mei (een 9) vloog op 14/05 over het Zandvoortweg gebied (PW). Grauwe Kiekendieven zijn nog altijd heel schaars op Walche ren. Op 27/05 zag JW een 1e-zomer a foerageren langs de Baaijenhovense- weg tussen Grijpskerke en Aagtekerke. Twee dagen later werd er op dezelfde plek opvallend genoeg een 9 gemeld (KL). Overvliegende Wespendieven werden gemeld op de volgende data en plaatsen: 07/05 Rapenburgseweg ten noorden van Meliskerke (MK), 10/05 Noordweg in Middelburg (J. van Vliet), 17/05 't Vroon (PAW), 21/05 Vrouwen polder (ES) en 23/05 Koudekerke (ES). Buiten Oranjezon, waar net als de afge lopen jaren een paar Haviken tot broe den kwam, werden er verspreid over Walcheren nog 16 Haviken gemeld (mrt 8, spr 5, mei 3). Heel bizar was de Stel lers Zeearend die op 24/04 aan het be gin van de middag over telpost Bres- kens vloog en later op de dag op een akker ten westen van Biggekerke zat bij te komen (W. Quist). Deze melding werd pas twee dagen bekend bij de Walcher- se vogelaars. Nadat de vogel zich ander- 22 't Zwelmpje 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 Stellers Zeearend, 26 april 2009, Dishoek. Foto: Marcel Klootwijk halve dag in veel belangstelling (ook van toegestroomde media) mocht ver heugen, kon ze in de avond van de 27e worden gevangen door de eigenaar. De vogel maakte onderdeel uit van een kweekprogramma van deze soort in België, en heeft ruim twee weken in de vrije natuur rondgezworven. Overtrek kende Visarenden waren dit voorjaar op Walcheren erg schaars, met maar twee meldingen: op 09/04 over de Wes- terschelde naar Walcheren (T. Sluijter) en op 14/05 over de wijk Nieuw-Middel- burg in Middelburg (KL). Na de eerste Boomvalk op 24/04 over de wijk Wes terzicht, West-Souburg (PAW) waren er nog 19 meldingen in mei. In maart en april werden in totaal nog 22 Slechtval ken gemeld, terwijl de soort in mei ge heel afwezig bleek. Merkwaardig en lu guber was de vondst van een adult vrouwtje Slechtvalk op 12/04 op de dijk langs het Kanaal door Walcheren in het Oude Veerseweggebied. De vogel hing in een meidoorn en verkeerde in verre gaande staat van ontbinding. Smelle- kens waren uitgesproken schaars en verschenen alleen in de tweede helft van april op doortrek: op 19/04 vloog een exemplaar over ten westen van Oostkapelle (JW) en op 24/04 werden er drie opgemerkt: over de wijk Reijersho- ve (JW), over Oost-Souburg (ES) en over de buitenhaven van Vlissingen (CB). De enige gemelde Kwartel riep in de och tend van 27/05 en op 28/05 's middags in het Oude Veerseweggebied (HH/MK). Ook dit voorjaar verschenen er weer Steltkluten op Walcheren. Op 13/04 en 14/04 stond een a Steltkluut in het Zandvoortweggebied (MK, MA) en naar later bekend werd zat er op 28/04 een paartje in de natuurontwikkelingsplas jes ten westen van Rammekens (J. Rom- mens). We gaan er bijna aan wennen, maar het blijft natuurlijk wel een fraaie aanvulling op de Walcherse jaarlijsten! Laat op de avond van 20/05 ontdekte FA een echte droomsoort in de vorm van een Vorkstaartplevier in het Vroon bij WK. Alleen PAW kreeg de vogel voor het donker nog te zien, maar gelukkig bleek hij de volgende ochtend nog niet ver trokken te zijn. Zijn aanwezigheid was desondanks van korte duur, want rond 7.00u vloog de vogel hard en hoog weg in noordelijke richting. Het gaat hier om de eerste waarneming van een Vork staartplevier op Walcheren. Meer over Steltkluut, 13 april 2009, Zandvoortweg. Foto: Marcel Klootwijk 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 'tZwelmpje 23

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 13