Inhoud Redactioneel Agenda Mysterybird-competitie 2009 3 Mysterybird-competitie 2009 4 Vorkstaartplevier maakt pitstop in Westkapelle 6 Broedvogels van 't Vroon in Westkapelle. Verslag van de jaren 2007 en 2008 21 Waarnemingen van vogels op Walcheren Het grootste deel van dit Zwelmpje gaat over vogels in 't Vroon bij Westkapelle. Dan bedoelen we niet het kleine plasje langs de Hogeweg. Het plasje wat de trouwe Westkapelleganger op zoek naar leuke soorten steevast checkte op leuke soorten, waar we heerlijk Bokjes konden trappen en waar de laatste jaren de Kleine Plevier broedde. Dat is weg. Maar niet getreurd. 't Vroon is inmiddels een naam geworden voor een groot gebied aan afgegraven akkers rondom het plasje van weleer. Er zitten meer vogels dan ooit. De Kleine Plevier is nog steeds broedvogel. De leuke soorten rollen binnen. En nog steeds is alles doorkruist door die vertrouwde, Walcherse slingerende weggetjes, wegelingen en hagen waarin de Grasmus en Braamsluiper zingen. Floor raakte geïnteresseerd in de ontwikkeling van de vogelbevolking van deze natuurontwikkeling en onderzocht twee seizoenen lang het gebied op broedvogels en aantallen. In dit nummer geeft hij het resultaat wat betreft de broedvogels. In een ander artikel haalt hij ook nog even de Vorkstaartplevier van dit voorjaar aan. In het volgende nummer gaat hij schrijven over de aantallen steltlopers. We herinneren jullie ook nog even aan de vwg-barbecue. Zie de agenda! Corstiaan en Johannes BBQ Vrijdag 28 augustus Ook dit jaar zal de voorzitter gastheer zijn. Net zo traditioneel als de BBQ is de finan ciële bijdrage van telgroep Breskens. Daardoor zal slechts een geringe bijdrage van de leden gevraagd worden. Juist in de jaren waarin de VWG weinig actief was, bleek de BBQ een samenbindend karakter te hebben. Komt allen! Baaiweg 3, Westkapelle VWG-avond Woensdag 16 september Met o.a. Floor Arts die de plannen van de planologie werkgroep uit de doeken doet. Iedereen is welkom, ook introducés! Tot ziens op 16 september! 19.30 uur, MicMec-gebouw, Korenbloemlaan 5, Vlissingen 2 'tZwelmpje ^4 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 Mysterybird-competities zijn populair bij een klein groep determinatiefreaks. De opkomst tijdens de voorjaarsvergadering van de VWG was niet groot (12 man), maar het waren niet de minste vogelaars die aanwezig waren. Dankzij digitale fotografie beschikt elke fanatieke vogelfotograaf tegenwoordig over massa's foto's, waartussen natuurlijk de nodige mislukte. Deleten is makkelijk, maar foto's van weglopende, wegvliegende of uit beeld vliegende vogels worden met zorg bewaard voor de mysterybird-competitie. Het kostte me dan ook weinig moeite om 51 foto's te selecteren. Van de aanwezigen dufden sommigen het niet aan om mee te doen, acht vogelaars deden dit wel. Pim Wolf en Marcel Klootwijk bleken goed in het spelletje en determi neerden beiden met 39 goede antwoorden een kleine 80% correct. Daarna volgden op eerbiedige afstand Floor Arts (28 goed), Gerard Troost en Peter Meininger (beide 27 goed), Mario Aspeslagh (24 goed) en Karel Leeftink (22 goed). Behalve oer-Nederlandse vogels als Vink, Boerenzwaluw, Waterhoen, Gaai en Spotvo gel waren er foto's bij van zeldzamere soorten als Grote Zilverreiger, Zwarte Zeekoet en Dwerggors. Om het moeilijk te maken zaten er verder buitenlandse plaatjes bij van wegvliegende Marmereenden, een rennend Kleinst Waterhoen, Bruine Gent, Dwergarend, Oostelijke Bergfluiter en Steppekievit. Er waren geen foto's bij die er echt uitsprongen qua moeilijkheidsgraad. Vooral gewone soorten in wat ongebrui kelijke posen (Buizerd, Wespendief, Kramsvogel, Sijs) zorgden nog voor de meeste problemen. Voor volgend jaar staat de MBC alvast weer op de agenda! Jaco Walhout 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 'tZwelmpje 3

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 3