Broedvogels van 't Vroon in Westkapelle. Verslag van de jaren 2007 en 2008. Gebiedsbeschrijving Ligging van't Vroon Het natuurgebied 't Vroon begint aan de rand van het dorp Westkapelle en loopt naar het noordoosten door tot net voorbij de Baaiweg, die de grens vormt met Dom burg, en ligt aan de binnenkant tegen de zeedijk aan. Voor de duidelijkheid heb ik 't Vroon ingedeeld in drie deelgebie den; zuid, centraal en noord. Zuid is het deel ten zuidwesten van de Hogeweg; het omvat de voormalige ijsbaan en de vroonplas. Zuid is het enige deel waar bos staat. De vroonplas bestond al lan ger en is in eerste instantie aangelegd als vijver van een recreatieterrein. Later, toen de recreatiefunctie verdween, is de plas omgevormd naar natuur. De ijsbaan is grotendeels intact gebleven, maar de kaden zijn verwijderd. Centraal ligt tussen de Hogeweg en de K. de Vosweg. Het was een landbouwgebied dat grotendeels uit akkers bestond. Noord is het deel tussen de K. de Vosweg en de Baaiweg, inclusief een klein gedeelte net ten noordoosten van de Baaiweg. In dit deel zijn graslanden in de meerderheid. Dit deel moet nog in gericht worden, uitgezonderd het kleine deel ten noordoosten van de Baaiweg, dat al gereed is. Aanleg van het natuurgebied Met de laatste ruilverkaveling op Wal cheren is, ongeveer vijftien jaar geleden, afgesproken dat 't Vroon aangelegd zou worden om de natuur te versterken op Oude IJsbaan, juni 2007. Foto: Floor Arts 6 'tZwelmpje 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 Walcheren. Toen ik in 2006 het gebied voor het eerst frequent ging bezoeken, was men net begonnen met het omvor men van de landbouwgrond naar na tuur. Aan de K. de Vosweg waren enkele percelen deels afgegraven. In december 2007 is men begonnen met de inrich ting van zuid en centraal. Het begon met de kap van een gedeelte van het bos rond de oude ijsbaan. Vervolgens werd de bodem geprofileerd, waarbij grote delen werden afgegraven. In mei 2008 werden de werkzaamheden gestaakt en werd het gebied geschikt gemaakt voor begrazing. In de daaropvolgende winter (januari-februari 2009) werd de profilering afgerond in zuid, centraal en het kleine deel ten noordoosten van de Baaiweg. Tevens werden aan de gehele zeezijde van 't Vroon duintjes aangelegd. Telmethode Het gebied is niet systematisch op broed vogels onderzocht. Dat wil zeggen, niet volgens een van de standaardmethoden om broedvogels te tellen. Het gebied werd tijdens het broedseizoen frequent bezocht en tijdens die bezoeken wer den alle interessante waarnemingen genoteerd. Op basis van die losse waar nemingen is nadien een zo nauwkeurig mogelijk beeld geschetst van het aantal broedparen per soort. Voor een aantal soorten waarop speciaal werd gelet kan zo een prima schatting worden verkregen van het aantal broedparen. Het overzicht van de kustbroedvogels en watervogels is vrij compleet. De zangvogels werden meestal niet genoteerd, zeker niet de algemene soorten, dus het overzicht van de zangvogels is verre van compleet. Oude IJsbaan, april 2008. Foto: Floor Arts 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 'tZwelmpje 7

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 5