Nijlgans 2007 Regelmatig werden tijdens het broedsei- zoen Nijlganzen gezien in 'tVroon, maar ze vertoonden geen broedverdacht ge drag. 2008 -1 paar (6 jongen vliegvlug) Het hele voorjaar hield zich één paar op in het centrale deel. Op 25 mei zag ik ze nog samen maar op 4 en 18 juni zag ik slechts één exemplaar. De andere vogel zat blijkbaar op het nest. Dat komt goed overeen met de waarneming van pullen op 29 juni. Op die dag liep het paar rond met minimaal zes kleine pullen (0-1 week oud). Het broedsucces was goed: op 15 augustus liep een adult met zes juvenie- len rond in midden. Op 29 juni was er nog een tweede paar aanwezig, dat ruzie had met het paar met jongen; dat paar werd verder niet meer gezien. Begin augustus liep het paar rond met zes juvenielen. Later in het najaar, tot in november, zag ik maximaal zeven Nijlganzen. Bergeend Het inventariseren van Bergeenden is moeilijk. Het aantal Bergeenden dat in de broedtijd in een gebied verblijft, is geen goede maat voor het aantal paren dat daadwerkelijk tot broeden overgaat (tabel 2). Bergeenden zijn schuw en broeden in holen (o.a. konijnenholen); daardoor zijn broedgevallen moeilijk vast te stellen. Als het paar jongen heeft, komen ze te voorschijn en zijn ze te tellen. Mislukte broedgevallen worden dan dus gemist. Nadat de jongen zijn uitgekomen, kunnen ze zich over grote afstanden verplaatsen met hun jongen. Een paar met jongen in 't Vroon kan best ergens buiten 't Vroon hebben gebroed. Hierna komt het vol gende probleem. Bergeenden vormen crèches. Eén paar kan jongen van meer dere paren onder z'n hoede nemen. Als maat voor het aantal broedparen gebruik ik het aantal paren met jongen in 't Vroon. 2007 2008 maart 6 11 april 8 27 mei 10 33 juni 5 18 Tabel 2. Maximum aantal adulte Bergeenden per maand in 't Vroon in de jaren 2007 en 2008. 2008 - minimaal 3 paar met jongen In zuid op 6 juni een paar met negen pullen (0-1 week oud). Op 10 juni twee paar die zich verdacht gedroegen. Op 15 juni een adult met vier pullen (1-2 weken oud), een paar dat zich verdacht gedroeg en een derde paar dat geen broedver dacht gedrag vertoonde. Op 21 juni zag ik daar twee jongen (3-4 weken oud). In het centrale deel, in het deel dat al gereed was aan de K. de Vosweg, werd op 28 mei een paar met zes pullen (0-1 week oud) gezien. Op 16 juni waren dat er nog vijf (2-3 weken oud) en op 22 juni liepen daar nog minimaal drie pullen (3-4 weken oud). 2008 - minimaal 4 paar met jongen In zuid op 29 juni twee paar met jongen: een paar met minimaal drie pullen (c. 3 weken oud) en een paar met twee pullen (2-3 weken oud). Op 2 augustus een paar met vier juvenielen en vier juvenielen zonder adult. In het centrale deel twee 10 't Zwelmpje 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 Buizerd, 't Vroon. Foto: Thomas Luiten paar met jongen aan de K. de Vosweg. Op 13 juni een paar met twee pullen (3-4 we ken oud) en op 18 juni een paar met twee pullen (2-3 weken oud). Het broedsucces was mager: eind juni/begin juli verbleef hier een paar met één juveniel. Wilde eend De Wilde Eend is een algemene broed- vogel in 't Vroon en omgeving. Van de Wilde Eend zijn alleen vrouwen met kleine pullen (jonger dan 2 weken) genoteerd. 2008 - 5 vrouwtjes met jongen (0-1 week oud) Op 5 mei een vrouwtje met zes pullen in zuid en een vrouwtje met negen pul len in centraal. Op 16 mei in zuid een vrouwtje met acht en een vrouwtje met tien pullen, en in centraal een vrouwtje met acht pullen. Kuifeend De Kuifeend is een talrijke broedvogels van watergangen op Walcheren. De soort broedt vrij laat (juni/juli). In mei/ juni vliegen de paartjes veelvuldig rond en scholen samen, wat het erg moeilijk maakt om vast te stellen of het daadwer kelijk broedvogels van 't Vroon zijn of van de watergangen in de wijde omgeving. Alleen een waarneming van een vrouw met pullen toont werkelijk broeden aan. 2007 - Mogelijke broedvogel Op 10 mei zaten twee paar in zuid. Geen waarnemingen van vrouw met jongen. 24e jaargang, nummer 2, augustus 2009 'tZwelmpje 11

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 7